شناسهٔ خبر: 40309007 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: بسیج نیوز | لینک خبر

چگونه می توان دست بیگانگان را از اقتصاد قطع کرد

«جهش تولید»؛ راه مقابله با قاچاق کالا و تحریم ها

رهبر فرزانه انقلاب امسال را با عنوان «جهش تولید» نامگذاری و تعیین کردند تا مردم و مسئولان با تلاش در این محور اساسی چشم طمع بیگانگان را از کشور با ابزارهایی چون تحریم و قاچاق کوتاه کنند.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرگزاری بسیج از آذربایجان شرقی، تحریم دشمنان از یک سو و قاچاق کالا از سوی دیگر سال هاست اقتصاد کشور را با چالش جدی روبرو کرده است چنانچه دشمن از خارج و داخل با تکیه بر این دو موضوع تا می تواند مشکلات بسیاری را بر مردم و کشور متحمل کرده است.

مشکلات اقتصادی که هر روز بیش از گذشته زندگی عادی مردم را در کف جامعه و مدیریت کشور را در سطح کلان دستخوش خود قرار داده است و بر همین اساس چندین سال است امام خامنه ای؛ رهبر فرزانه انقلاب به این موضوع توجه ویژه داشته و رهنمودهایی را در این راستا بیان کرده اند.

امسال نیز معظم له پس از چند سال که در بحث اقتصاد شعارهایی را مبنی بر اقتصاد مقاومتی و اهمیت تولید و رونق آن مطرح کردند، جهش تولید را برای شکوفایی اقتصاد کشور تعیین کردند تا مردم و مسولان بر این محور تلاش و چشم طمع بیگانگان را از کشور با ابزارهایی چون تحریم و قاچاق کوتاه کنند.

مقابله با قاچاق کالا مولفه اصلی تحقق جهش تولید

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان‌شرقی در همین خصوص در جلسه کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان، گفت: همه دستگاه‌های مسئول باید نهایت تلاش خود را برای مقابله و مبارزه بی‌امان با ورود و عرضه کالاهای قاچاق به به عنوان یکی از مولفه های اصلی تحقق جهش تولید به کار گیرند.

علیار راستگو  افزود: جهش تولید باید به یک عزم عمومی و گفتمان همگانی در جامعه تبدیل شود و با همراهی بخش‌های مختلف جامعه برای تحقق شعار سال تلاش کنیم.

وی با بیان این‌که جهش تولید، اصلی‌ترین سیاست و راهبرد کشور در شرایط خاص کنونی است، خاطرنشان کرد: اجرای صحیح و اصولی تصمیمات تخصصی در این زمینه، علاوه بر شکوفایی اقتصادی در کشور، می‌تواند بسترسازی مناسبی برای کاهش ورود کالاهای قاچاق به کشور و قطع وابستگی به سایر کشورها باشد.

وی خواستار توجه جدی سازمان صنعت، معدن و تجارتت آذربایجان شرقی به جلوگیری از عرضه محصولات فاقد شناسه در جامعه و سامان دهی انبارهای موجود در استان همراه با رعایت فرآیند ثبت شد و اظهار کرد: امیدواریم با توجه کافی به این موضوع، شاهد قطع کامل قاچاق در استان و کشور و تقویت هرچه بیشتر اقتصاد ملی باشیم.

جهش تولید؛ تبدیل تهدید به فرصت

منتخب مجلس یازدهم نیز تولید را مسئله اصلی کشور دانست و گفت: باید شاهد رشد جهش گونه در تولید باشیم، چرا که معتقدیم نسخه «جهش تولید» یک نسخه درمان اصلی برای مشکلات اقتصادی کشور است.

حجت الاسلام محمدرضا میرتاج الدینی جهش تولید را تبدیل «تهدید به فرصت» دانست و اضافه کرد: با تقویت و جهش در تولید، مشکلات رکود و تحریم و بیکاری کاهش می‌یابد که در این صورت، هم، نیاز داخلی را تأمین می‌کنیم و هم بستر صادراتی در بازارهای خارجی بیشتر می‌شود که معتقدم راهبردی‌ترین شعار در شرایط فعلی کشور است.

وی اظهار داشت: رهبر انقلاب در سال‌های اخیر شعارهای اقتصادی را پله پله مطرح کردند و از خرید کالای ایرانی، رونق تولید و... مطالبه جهش تولید را دارند.

حجت الاسلام تاج الدینی با تاکید بر اینکه این نام گذاری‌ها راهبردی است، افزود: قصد ایشان از این نامگذاری، نهادینه کردن این مسائل است چراکه سال گذشته رونق تولید و تاکید بر تولید داخلی و حرکت در این عرصه بود و امسال هم این را ارتقا دادند و سال «جهش تولید» نامیدند.

منتخب مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس یازدهم با تاکید بر اینکه با آغاز به‌کار مجلس یازدهم، در روزهای نخست، باید موانع تولید را به سرعت استخراج کرده و با برنامه‌ریزی جدی برای رفع آن موانع تلاش کنیم، بیان کرد: از جمله موانع اقتصادی و مسیر جهش تولید ما، مشکلات سیستم بانکی، سیستم گمرکی و سیستم مالیاتی است که باید اصلاح شود.

حجت الاسلام تاج الدینی ادامه داد: از سوی دیگر هم سیستم تعزیراتی در برخی موارد مانع تولید است که قوه قضاییه باید وارد شده و این موانع را برطرف کند، مجلس هم باید مشوق‌های لازم را تعریف کند و برای حمایت از صادرات کالاهای تولیدی و واردات مواد اولیه و تجهیزات ریل گذاری صورت دهد تا جهش تولید به معنای واقعی محقق شود.

وی با تشریح ویژگی‌های اقتصادی ایران، تصریح کرد: شرایط اقتصادی ما بگونه‌ای است که تحت ناجوانمردانه‌ترین و ظالمانه‌ترین تحریم‌ها هستیم و برای مقابله با این تحریم‌ها باید تولید را تقویت کرد، از طرفی، در داخل هم رکود اقتصادی داریم که نرخ دو رقمی بیکاری در کشور و نابسامانی مدیریتی هم مزید بر علت است که البته برخی از مدیران تلاش خوبی دارند ولی برخی کم کاری‌هایی صورت گرفته است، لذا نسخه درمان همه این مشکلات، «تولید» و «جهش تولید» است.

 رقیه غلامی

نظر شما