شناسهٔ خبر: 39031841 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: فارس | لینک خبر

حمایت ائتلاف سعودی از موافقت دولت منصور هادی با آتش‌بس در یمن

ائتلاف سعودی می‌گوید از موافقت دولت مستعفی یمن با پیشنهاد دبیرکل سازمان ملل برای توقف درگیری‌ها در یمن حمایت می‌کند.

صاحب‌خبر -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، ائتلاف عربی به رهبری عربستان شامگاه چهارشنبه اعلام کرد که از تصمیم دولت مستعفی یمن در پذیرش درخواست سازمان ملل برای توقف جنگ در یمن حمایت می‌کند.

سپهبد «ترکی المالکی» سخنگوی رسمی نیروهای ائتلاف عربی تصریح کرد: «فرماندهی نیروهای مشترک ائتلاف عربی تصمیم دولت یمن در پذیرش درخواست دبیر کل سازمان ملل برای آتش‌بس در یمن و مقابله با پیامدهای گسترش ویروس کرونا را تایید و از آن حمایت می‌کند».

سرهنگ المالکی افزود:«فرماندهی نیروهای مشترک ائتلاف از تلاش‌های فرستاده ویژه دبیر کل سازمان ملل به یمن برای ایجاد آتش‌بس، کاهش تنش و اتخاذ گام‌های عملی به منظور اعتمادسازی بین طرفین در سطوح انسانی و اقتصادی حمایت می‌کند».

به گزارش پایگاه خبری روسیا الیوم، سخنگوی رسمی ائتلاف عربی گفت: «این امر(حمایت از آتش بس) با هدف کاستن از رنج ملت یمن و همکاری جدی برای مقابله با خطرهای همه گیری ویروس کرونا و ممانعت از گسترش آن صورت گرفته است».

«آنتونیو گوترش» دبیر کل سازمان ملل همه طرف‌های شریک در درگیری‌های مسلحانه در دنیا را به آتش‌بس دعوت کرد و گفت همه حواس‌ها و تلاش‌ها  باید متوجه مقابله با دشمن مشترکی که همان ویروس کروناست، باشد.

او تاکید کرد که سیستم‌های بهداشتی و درمانی در کشورهای جنگ زده در وضعیت فروپاشی است.

دولت مستعفی یمن به ریاست «عبد رَبّـه منصور هادی» شامگاه چهارشنبه از پیشنهاد سازمان ملل متحد مبنی بر توقف درگیری‌‌ها در این کشور استقبال کرد.

«محمد علی الحوثی» رئیس کمیته عالی انقلابی یمن و از رهبران جنبش انصارالله هم شامگاه سه شنبه کشورهای عضو ائتلاف  متجاوز سعودی-اماراتی را به گفت‌وگو دعوت کرد.

او در حساب توئیتری خود نوشت: «ما قبل از هر گونه گفت‌وگوی داخلی خواهان گفت‌وگو با کشورهایی هستیم که در ائتلاف سعودی-اماراتی علیه ما ایستادند».

«هشام شرف عبدالله» وزیر خارجه دولت نجات ملی یمن در صنعا هم دعوت دبیر کل سازمان ملل برای توفف جنگ در یمن را در راستای تشریک مساعی برای مقابله با ویروس کرونا مهم توصیف کرد.

عبدالله ابراز امیدواری کرد که کشورهای عضو ائتلاف سعودی-اماراتی پیام دبیر کل سازمان ملل را جدی گرفته و ضمن تعامل مثبت با آن برای پایان دادن به عملیات نظامی در یمن و رفع محاصره یمنی‌ها که یک جنایت جنگی تمام عیار است، اقدام کنند.

مداخله نظامی ائتلاف عربی به رهبری عربستان علیه یمن دیروز چهارشنبه وارد ششمین سال خود شده است در حالی که هیچ کدام از اهداف عربستان را محقق نکرد و جز تلفات جانی و مالی برای این کشور ثمره‌ای نداشت.

انتهای پیام/م

نظر شما