شناسهٔ خبر: 39030230 - سرویس فرهنگی
نسخه قابل چاپ منبع: ایکنا | لینک خبر

مسیح مهاجری: رسالت تلویزیون، شادی‌آفرینی یا ستیز با دین است؟

حجت‌الاسلام والمسلمین مسیح مهاجری، مدیرمسئول روزنامه جمهوری اسلامی طی یادداشتی نسبت به نمایش شوخی‌های نامناسب با مناسک مذهبی در یک سریال تلویزیونی واکنش نشان داد.

صاحب‌خبر -

به گزارش ایکنا؛ متن کامل یادداشت مسیح مهاجری در واکنش به نمایش شوخی‌های نامناسب با مناسک مذهبی در مجموعه تلویزیونی پایتخت 6 به شرح ذیل است:

شرایط در خانه ماندن به دلیل‌ جلوگیری از گسترش ویروس کرونا که پیش آمد، مسئولان به رئیس رسانه ملی توصیه کردند با تولید و پخش برنامه‎ های شاد، کاری کند که‌ مردم سختی در خانه ماندن را کمتر احساس کنند.
گویا مسئولان نمی‌دانند که تلویزیون خودش‌ نزده می‌رقصد، حالا که این توصیه را کرده‌اند، ملت، گرفتار خوش رقصی‌های تلویزیون شده و نمی‌داند چه کند!
مجموعه‌ تلویزیونی پایتخت، علاوه بر ایرادهای زیادی که به خاطر محتوای ضدفرهنگی دارد، حالا به جان دین و خانه خدا و حج هم افتاده و به بهانه طنزپردازی، عالی ترین جلوه‌های مناسک دینی را هم به تمسخر گرفته است. در تخصص من نیست که‌ با زبان هنر وارد جزئیات موضوع شوم، ولی به عنوان یک بیننده تلویزیون‌ که دلم می‌خواهد همواره رسانه ملی مروج ارزش‌های دینی و تقویت کننده سنت‌های ملی و بنیان‌های فرهنگی و اعتقادی باشد، وقتی صحنه‌های بازگشت بازیگری که در نقش فرد به حج رفته بود را دیدم، در پیشگاه شهدا و جانبازان دفاع مقدس و تمام انسان‌های خداباور احساس شرمندگی کردم.

تمسخر خانه خدا با تعبیر «منزل خدا»، جعل عنوان «خانه شیطان» برای جمرات، بازی سخیف با آب زمزم، بازگشت از حج اول با سر نتراشیده ولی زخم شده در اثر رمی جمرات و...بعضی موارد آشکار ستیز با دین در یکی از قسمت‌های این مجموعه تلویزیونی(شب گذشته) است. البته هنوز جوابی برای این سؤال هم یافت نشده که بعد از سرنگونی رژیم شاهی و استقرار نظام جمهوری اسلامی، مگر باز هم در ایران تخت شاهی داریم که نام این‌ مجموعه را «پایتخت» گذاشته‌اند؟


واقعا آیا قرار است ما با بودجه بیت‌المال، دین‌ستیزی را ترویج کنیم؟ این کار را که آن همه شبکه‌های ماهواره‌ای خارجی انجام می‌دهند. راستی اگر دشمنان اسلام و نظام‌ جمهوری اسلامی صدها میلیارد تومان هزینه می‌کردند می‌توانستند با استفاده از رسانه ملی ما چنین اهانت‌هایی را به مقدسات دینی کنند؟


نمی‌خواهم کارهای مفید رسانه ملی را نادیده بگیرم، ولی سؤال اساسی این است که چرا به بهانه شاد کردن مردم، با اعتقادت آن ها بازی می‌شود؟ بهانه‌هایی از قبیل سرگرم کردن مردم و پاسخ به خواسته مردم هم که همواره از ابزارهای توجیه مسئولان‌ رسانه ملی است، نمی‌تواند افاقه کند زیرا همه می‌دانند که رسانه ملی همانطور که امام‌ خمینی فرمودند باید مثل دانشگاه عمل‌ کند یعنی تاثیرگذار باشد نه تاثیرپذیر.
مسیح مهاجری

انتهای پیام

نظر شما