شناسهٔ خبر: 37602632 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: فارس | لینک خبر

استاد جامعه‌شناسی دانشگاه علامه: ایران در سا‌ل‌های آینده به شکوفایی خواهد رسید

مدیر گروه تعاون و رفاه اجتماعی دانشگاه علامه گفت: پیش بینی من از وضعیت کنونی ایران این است که کشور طی 5 تا 10 سال آینده شکوفا خواهد شد.

صاحب‌خبر -

مسعود عالمی‌نیسی مدیرگروه تعاون و رفاه اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه تشکل‌های دانشگاهی خبرگزاری فارس، اظهار داشت: زمانی جامعه در شرایط خاصی قرار دارد و همچون جامعه ایران در حال دست و پنجه نرم کردن با آمریکا است، در چنین جامعه‌ای قرار گرفتن در شرایط سخت و پیچیده از ویژگی‌های مهم است.

وی ادامه داد: چند سال گذشته در کلاس‌ها به دانشجویان گفته‌ام ایران همیشه تلاش می‌کند درجه یک و به اصطلاح شماره یک باشد،‌ به دلیل همین روحیه، در مقابل آمریکا قرار می گیرد.

این مدرس دانشگاه تصریح کرد:‌ ایران از صد سال گذشته یعنی از زمان انقلاب مشروطه تا کنون، هیچگاه با ذلت کنار نیامده است و  همیشه دشمن سعی دارد تا ایران را شکست دهد و ما هیچگاه اجازه نمی‌دهیم چنین اتفاقی رخ دهد.

وی بیان کرد:‌ تمام پیشرفت‌های تکنولوژیک، علمی و انقلابی ما یک ریشه دارد و آن این بوده که ما جامعه قوی ایرانی داریم. این جمله براساس یک تحلیل جدی است. همچنین شاید توسعه کشوری همچون ایران ریشه در دولت دارد؛ چراکه به ظاهر دولت بیمارستان،‌ دانشگاه و مراکز مختلفی را تأسیس می‌کند اما اصل موضوع این است که جامعه به  دنبال پیشرفت است و این پیشرفت رخ می‌دهد.

عالمی نیسی اظهار داشت:‌ جامعه ایرانی از صد سال گذشته دارای وضعیتی بوده که ریشه در جامعه دارد. اتفاقی که در دولت‌های مختلف ایران شاهد بودیم،‌ این بود که همیشه قوانینی گذاشته شد تا جامعه را محدود کنند. برای مثال در بحث کشاورزی، زمین ها را از مردم گرفتند و این زمین ها در اختیار دولت قرار گرفت. ما نواقصی در این حوزه داریم. 

وی ادامه داد:‌ برای مثال همه مناطق خوزستان قابل کشت است یعنی سه میلیون هکتار زمین قابل کشت داریم درحالی که کمتر از یک میلیون هکتار زمین کشست شده است. در نهایت اینکه به دلایل قانونی و مقرراتی، منابع طبیعی در اختیار مردم قرار گرفته نمی شود. 

این مدرس دانشگاه خاطرنشان کرد:‌ مردم ایران ظرفیت مناسبی دارند برای مثال در حوزه نانوتکنولوژی که از سال 82 آغاز به کار کردیم امروز جزو پنج کشور اول دنیا شدیم. مردم ایران باید این موضوعات را باور کنند و بدانند که ایران در مرحله خوبی قرار گرفته است.

وی بیان کرد:‌ هویت ایرانی اسلامی ما متبلور می شود و روز به روز خود را بیشتر نشان می دهد. پیش بینی من از وضعیت امروز این است که ایران همچون هواپیمایی می‌ماند که در حال فرود است ولی به یکباره از زمین بلند می شود و اوج می‌گیرد.

این استاد دانشگاه گفت:‌ امروز کشور در این مرحله قرار دارد و ایران طی 5 تا 10 سال آینده شکوفا خواهد شد و این شکوفایی از جنس و مدل خودمان خواهد بود نه آنکه مدل غربی‌ها باشد. شاید برخی‌ها بگویند جنس اینگونه صحبت ها حکومتی است اما فهم من از جامعه کنونی ایران اینچنین است.

انتهای پیام/

نظر شما