شناسهٔ خبر: 35837205 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: ایرنا | لینک خبر

تردد زائران از مرز خسروی بخوبی در حال انجام است

قصرشیرین- ایرنا- معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کرمانشاه گفت: تردد زائران از مرز رسمی خسروی براساس توافق‌ها و هماهنگی‌های انجام شده بین جمهوری اسلامی ایران و عراق بخوبی در حال انجام است.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرنگار ایرنا، ابراهیم الهی تبار عصر سه شنبه در جلسه تسهیل در تردد زئران اربعین حسینی (ع) در پایانه مرز رسمی خسروی با حضور مقامات عراقی افزود: تلاش های طرف عراقی برای تامین امنیت و پذیرایی از زائران و خدمات رسانی به آن ها قابل تقدیر است.

وی اظهار داشت: با توجه به افزایش تردد زائران نیاز به برگزاری این جلسه با طرف عراقی برای تسهیل در امر تردد زائران بودیم.

هفت هزار زائر از مرز خسروی عازم عراق شدند

رئیس قرارگاه اربعین حسینی مرز خسروی هم گفت: امروز از این مرز رسمی هفت هزار تن از زائران عازم عراق و کربلای معلا شدند.

جعفر همتی افزود: پیش بینی می شود آمار زائران طی فردا افزایش یابد و نیاز است که اتوبوس ها برای انتقال زائران اربعین حسینی به تعداد کافی وجود داشته باشد.

وی اظهار داشت: نیاز است فعالیت مرز تا ساعت ۱۶ به وقت ایران و ۱۵ و ۳۰ دقیقه به وقت عراق باشد که همه زائران خروج یابند.

 وی خواستار معرفی یک مسئول از سوی ۲ طرف برای پیگیری و هماهنگی ها و امور مربوط به گذرنامه و مرز و اتوبوس ها برای تسهیل در امر تردد زائران حسینی شد.

رئیس قرارگاه اربعین حسینی مرز خسروی گفت: بازرسی زائران امروز به کندی صورت می گرفت از این رو نیاز است این کار از سوی طرف عراقی با سرعت بیشتری انجام شود.

همتی، بر تصویب و اعلام نرخ کرایه زائران از سوی طرف عراقی تاکید کرد تا از چند نرخی بودن جلوگیری شود.

به خاطر متوقف شدن ورود زائران از مرز خسروی عذرخواهی می‌کنم 

عضو شورای استان دیالی و مسئول ستاد زائران اربعین نیز گفت: بخاطر توقف چهار روزه ای که در تردد زائران اربعین حسینی از مرز منذریه به دلیل اعتراض های بغداد پیش آمد ناراحت هستیم و عذرخواهی می کنم.

قاسم الجبوری افزود: ما مسئول تامین امنیت زائران هستیم و از این رو با افزایش تعداد زائران در روزهای آینده نیز مشکلی نداریم و اتوبوس ها و هماهنگی های لازم برای پذیرش و انتقال زائران انجام شده است.

 وی اظهار داشت: اگر زائران در ساعات اولیه صبح به مرز خسروی برسند و تردد آن ها در ساعات اولیه صبح از هفت صبح آغاز شود، شاهد ازدحام زائران نخواهیم بود.

وی گفت: ما ظرفیت پذیرش هر ساعت چهار هزار زائر را داریم.

اتوبوس های انتقال زائران در منذریه باید به ۳۰۰ دستگاه افزایش یابد

فرماندار قصرشیرین، نیز خواستار افزایش اتوبوس های انتقال زائران در مرز منذریه به ۳۰۰ دستگاه شد، تا شاهد تردد روان زائران به سمت بغداد و کربلا باشیم.

مرادعلی تاتار افزود: در سه راهی نصرآباد انتهای قصرشیرین به سمت مرز خسروی نیز هم اکنون ۸۰ دستگاه اتوبوس مستقر شده است و ۵۶ کاربر گذرنامه در گیت ها مستقر هستند.

وی اظهارداشت: تعداد کاربران گیت های گذرنامه در مرز منذریه نیز ۶۵ تن هستند و مشکلی برای تردد زائران نداریم.

فرماندار قصرشیرین گفت: پیش بینی می شود با توجه به افزایش زائران، فردا شاهد عزیمت ۱۵ هزار زائر از مرز خسروی به عراق باشیم.

عزیمت زائران اربعین حسینی از مرز رسمی خسروی روز پنجشنبه ۱۱ مهرماه به درخواست مسئولان عراقی متوقف و از صبح دیروز (دوشنبه پانزدهم مهرماه) از سر گرفته شد.

امسال چهار مرز خسروی، مهران، چذابه و شلمچه برای تردد زائران اربعین حسینی باز است.

مرز خسروی به عنوان نزدیکترین مسیر عبور زوار عتبات‌ عالیات به عراق پس از سال‌ها انتظار ۱۵ شهریور امسال با حضور وزرای کشور ایران و عراق بازگشایی شد، به همین علت مسئولان استان تمام تلاش خود را برای میزبانی هرچه بهتر از زوار به کار گرفته‌اند.

مرز خسروی نزدیکترین نقطه از کشورمان به بغداد پایتخت عراق ۱۹۰، نجف ۳۸۰، کربلا ۳۰۰، کاظمین ۲۰۳ و سامرا ۳۲۶ کیلومتر فاصله دارد، عملیات ساخت پایانه بین المللی مرز خسروی از سال ۷۷ در نقطه صفر مرزی آغاز شد و در سال ۸۱ با ۷۵ میلیارد ریال اعتبار به بهره برداری رسید.

براساس اعلام ستاد اربعین کشور، خدمات‌دهی به زائران در قالب موکب‌ها در داخل کشور از ۱۳ تا ۳۰ مهرماه و در داخل عراق از ۱۶ تا ۲۷ مهر برنامه‌ریزی شده است.

شهرستان قصرشیرین دارای ۱۴ واحد اقامتی شامل هتل و مهمانپذیر درجه یک تا سه با ۳۲۲ اتاق و یک هزار و ۲۰۰ تخت است که بیشتر این اماکن در اوایل دهه ۸۰ ساخته شده است تا زائران عتبات عالیات در مسیر تردد خود به عراق یک شب را در این منطقه مرزی اقامت داشته باشد.    

قصرشیرین در غرب کرمانشاه با ۲۷ هزار تن جمعیت، بیش از ۱۸۶ کیلومتر مرز با عراق دارد و در امتداد این مرزهای طولانی، ۲ مرز رسمی خسروی و پرویزخان قرار دارد که اولی هم مرز با حوزه حکومت مرکزی (بخش عربی) و دومی هم مرز با اقلیم کردستان عراق است.    

مرز خسروی در ۲۰ کیلومتری شهر قصرشیرین واقع شده است.

۸۰۶۶/۳۰۱۲                               

نظر شما