شناسهٔ خبر: 34946627 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: تسنیم | لینک خبر

بازار داغ قاچاق و مصرف قرص‌های روانگردان در عربستان

قاچاق مواد مخدر در کشورهای عربی حوزه خلیج فارس به شکل فراگیری گسترش یافته که در این میان قرص‌های کپتاگون یکی از بیشترین موارد قاچاق را به خود اختصاص داده و کشور عربستان در صدر کشورهای قاچاق کننده این قرص است.

صاحب‌خبر -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه خبری الخلیج آنلاین، قاچاق مواد مخدر در منطقه خلیج فارس به شکل گسترده ای در حال رشد است.همچنین بیانیه‌های مستمری به ضبط و توقیف این مواد توسط نیروهای امنیتی اشاره می کنند. در این میان قرص‌ کپتاگون با توجه به کوچکی و سهولت قاچاق آن نسبت به سایر مواد مخدر٬ بیشترین میزان قاچاق را به خود اختصاص داده است.

رسانه‌های عربستان سعودی به صراحت  از خنثی کردن دائمی عملیات‌های قاچاق مقادیر زیادی مواد مخدر به ویژه کپتاگون خبر می دهند. این موضوع نشان می‌دهد که یک نوع بازار داخلی رایج برای این نوع ماده مخدر در عربستان وجود دارد که نه تنها با بازارهای منطقه بلکه با بازارهای جهانی رقابت می‌کند.

روز سه شنبه 20 اوت ماه جاری٬ روزنامه محلی مکه اعلام کرد که گمرک‌های عربستان در گذرگاه حدیثه در شمال ٬ توانستند دو عملیات قاچاق مقدار بالایی قرص‌های کپتاگون به میزان دو میلیون و 579 هزار عدد را خنثی کنند. این عملیات‌ها یکی توسط یک کامیون و دیگری به وسیله یک اتومبیل شخصی در حال انجام بود.

عبدالرزاق الزهرانی مدیر کل گمرک حدیثه تصریح کرد حدود دومیلیون و 553 هزار قرص کپتاگون در یک وسیله نقلیه شخصی کشف شد. وی اشاره کرد که این قرص‌ها در حفره درب‌های خودرو و در جاسازهایی که در جلو و عقب و سقف اتومبیل وجود داشت و نیز در لاستیک‌های یدک پنهان شده بودند.

زهرانی اضافه کرد گمرک همچنین یک عملیات قاچاق دیگر را که شامل قاچاق 26 هزار قرص کپتاگون بود خنثی کرد. وی اظهار کرد که این محموله در کپسول اطفای حریق یک کامیون کشف شد.

در سایه عدم اعلام آمار رسمی از تعداد معتادان عربستان و تلاش مسئولان این کشور برای کم‌توجهی به این موضوع٬ آمار رسمی صادر شده توسط مقامات عربستان از میزان مواد مخدر ضبط شده٬ نشان می‌دهد که بازار این مواد در این کشور بسیار داغ است.

بر اساس اطلاعات رسمی از وزارت کشور عربستان  در سال 2016 حدود 1776 قاچاقچی مواد مخدر و به طور متوسط روزانه 4.9 قاچاقچی در این کشور دستگیر می‌شوند. در سال 2015 حدود 1461 و در سال 2014 نیز حدود 1309 قاچاقچی دستگیر شدند.

به طور کلی حدود 24.7 میلیون قرص کپتاگون و 19.1 تن حشیش و14.9 کیلوگرم هروئین خام به اضافه 8.2 کیلوگرم تریاک و 61 هزار و 400 قرص که مصرف آنها بدون نسخه پزشک ممنوع است٬ در عملیات‌های امنیتی عربستان کشف شده است.

در 25 آوریل 2018سازمان دیده بان حقوق بشر اعلام کرد که عربستان٬ از ابتدای 2018 حدود 48 نفر را اعدام کرده که جرم نیمی از آنها مربوط به مواد مخدر بوده است. این سازمان ادامه داد که در حال حاضر نیز تعداد زیادی از محکومین به جرایم این‌چنینی در انتظار اجرای حکم اعدامشان هستند.

عربستان در صدر کشورهای قاچاق‌کننده کپتاگون

یک گزارش از گمرک‌های عربستان در سال 2016 نشان می‌دهد که عربستان در صدر 180 گمرک در سطح جهانی در ضبط قرص‌های کپتاگون قرار دارد که حدود 13447 کیلوگرم قرص کپتاگون و 923 مورد اسلحه و مهمات را کشف و ضبط کرده است.

همچنین گزارش سالانه سازمان گمرک جهانی در بروکسل در سال 2014 اعلام کرد که گمرک‌های عربستان در میان بزرگترین ضبط کننده‌های قرص‌های ترامادول در جایگاه سوم قرار دارد.

بر اساس گزارش‌های بین‌المللی قبلی٬ عربستان یک سوم تولید جهانی قرص‌های کپتاگون را مصرف می‌کند.

برتری گمرک‌های عربستان در عملیات‌های کشف و ضبط کپتاگون در سطح جهانی٬ نشان‌دهنده شیوع انواع مواد مخدر در جامعه محافظه‌کار سعودی است.

آمار مربوط به سال 2013 نشان می‌دهد که تعداد معتادان به مواد مخدر در عربستان به 150 هزار نفر می‌رسد که هزینه درمان آنها حدود 306 میلیارد ریال یعنی 960 میلیون دلار است. علاوه بر این باید به ضررهای مربوط به بهره‌وری و نیروی انسانی که بر اقتصاد ملی این کشور وارد شده نیز اشاره کرد.

مرکز کابین چیانگ مای در تایلند که متخصص درمان اعتیاد است اعلام کرد که قرص‌های کپتاگون در لیست قرص‌های محرک قرار دارند که به نوبه خود اعتیاد‌آور هستند؛ در حالی که هزاران نفر فکر می‌کنند که این قرص‌ها تنها موجب تحریک سیستم عصبی می‌شوند و مانند سایر مواد مخدر اعتیادآور نیستند.

عوارض کپتاگون در افرادی که معتاد به این قرص هستند شامل افزایش فشار خون٬ افزایش ضربان قلب تا حد سکته٬ حساسیت به نور خورشید به دلیل بزرگ شدن مردمک چشم در بیشتر مواق و٬ سیاه شدن زیر چشم است.

 

خطرناک‌ترین حالتی که فرد معتاد به کپتاگون دارد٬ این است که احساس می‌کند چیزی شبیه حشره روی پوست او راه می رود.

کپتاگون تاثیرات مختلفی دارد که می‌تواند سیستم عصبی انسان را از بین ببرد؛ برعکس گمان بسیاری از افراد که این قرص را در دسته مواد مخدر به شمار نمی‌آورند و معتقدند که اعتیاد آور نیست. تحقیقات علمی ثابت کرده که تعداد زیادی از افراد که به مرحله اعتیاد به این قرص رسیده اند٬ نمی‌توانند مصرف آن را قطع کنند.

از مهم‌ترین دلایلی که افراد به ادامه مصرف قرص کپتاگون روی می‌آورند٬ افسردگی٬ تغییرات قندخون٬ روان‌پریشی٬ توهم٬ افزایش تیک و ناتوانی مغز است.

انتهای پیام/

نظر شما