شناسهٔ خبر: 32499287 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: آنا | لینک خبر

دانشمندان خارجی زیر ذره‌بین دانشگاه‌های آمریکا

مؤسسه بهداشت ملی آمریکا از 55 دانشگاه خواسته است که رفتار دانشمندان بین‌المللی را زیر نظر بگیرند.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرنگار حوزه‌ دانشگاه‌های جهان گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از تایمز هایر اجوکیشن، مؤسسه بهداشت ملی آمریکا طی درخواستی کتبی به 55 مؤسسه تحقیقاتی و آموزشی درباره حداقل یکی از دانشمندان خارجی آنها ابراز نگرانی کرده و از این مؤسسات خواسته است تا رفتارهای کارکنان خارجی خود را تحت نظر داشته باشند.

 بسیاری دلیل این اعمال‌ را افزایش سخت‌گیری دولت آمریکا در زمینه جاسوسی و نفوذ افراد خارجی می‌دانند. اقدامات مؤسسه بهداشت ملی آمریکا طی چند ماه گذشته نشان می‌دهد که تنش روابط میان چین و آمریکا بر سر تجارت و رقابت نظامی به‌حدی افزایش یافته که بر تبادلات دانشگاهی نیز تأثیر گذاشته است.

تلاش‌های مؤسسه بهداشت ملی آمریکا از اوت 2018 آغاز شد و تاکنون باعث اخراج سه دانشمند آسیایی از مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه تگزاس شده است. این سه محقق مشکوک به نقض قوانین مؤسسه بهداشت ملی آمریکا درباره افشای اطلاعات محرمانه به افراد خارجی شده‌اند.

دولت چین ادعا می‌کند که آمریکا کنترل روزنامه گلوبال تایمز (یک روزنامه چینی که تمرکز آن روی مسائل روابط بین‌الملل از دیدگاه دولت چین است) را به دست گرفته است و مانع از صدور ویزای حداقل 280 دانشمند چینی را از سال گذشته تاکنون شده است.

مؤسسه بهداشت ملی آمریکا از دانشگاه تگزاس نیز خواسته بود که رفتار پنج نفر از دانشمندان خود را تحت نظر بگیرد که نام سه محقق آسیایی اخراج‌ شده از مرکز تحقیقات سرطان این دانشگاه در این فهرست دیده می‌شود.

بر اساس گزارش مجله ساینس، هر پنج دانشمند فهرست مؤسسه بهداشت ملی آمریکا آسیایی هستند و حداقل سه نفر از آنها چینی هستند. همان طور که گفته شد سه نفر از این دانشمندان اخراج شدند، اتهامات یکی از آنها رفع شده و تحقیقاتی درباره دیگری همچنان ادامه دارد.

انتهای پیام/4122/4021/

نظر شما