شناسهٔ خبر: 32461700 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: فرارو | لینک خبر

(تصاویر) سالگرد نسل‌کشی ارامنه توسط دولت عثمانی

صاحب‌خبر -

(تصاویر) سالگرد نسل‌کشی ارامنه توسط دولت عثمانی

فرارو- مراسم صدو‎چهارمین سالگرد نسل‎کشی ارامنه توسط دولت عثمانی، عصر سه‎شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ با حضور سبوه سرکیسیان اسقف اعظم و اعضای شورای خلیفه‎گری در کلیسای سرکیس مقدس تهران برگزار شد.

این مراسم هر ساله در روز ۲۴ آوریل برگزار می‌شود. در طی دوران جنگ جهانی اول، دولت عثمانی مرگ ۱.۵ میلیون ارمنی را به طور مستقیم و یا غیرمستقیم رقم زد.

در ۲۴ آوریل سال ۱۹۱۵، در بحبوحه جنگ جهانی اول، قریب به ۳۰۰ نفر از روشنفکران و رهبران جامعه ارمنی‌های عثمانی دستگیر و از قسطنطنیه (استانبول فعلی) به منطقه آنکارا تبعید شدند و بسیاری از این افراد به دست نیروهای عثمانی به قتل رسیدند.

این اتفاق در زمان جنگ جهانی اول روی داد و تا سال‌ها پس از جنگ یعنی سال ۱۹۲۳ ادامه یافت. دولت ارمنستان مدعی است که در این واقعه مردان ارمنی به قتل رسیده یا به عنوان سرباز و کارگر به بردگی گرفته شدند.

به ادعای ارامنه مردان سالمند و یا ناتوان، زنان و کودکان نیز اخراج و به بیابان شام (ناحیه‌ای در جنوب شرقی سوریه، شمال یمن و عربستان سعودی) تبعید شدند و نظامیان عثمانی که تبعیدیان را همراهی می‌کردند نه تنها آنان را از دسترسی به آب و غذا محروم کردند بلکه به غارت، تجاوز و قتل آنان مبادرت ورزیدند.

شماری از مورخان و حقوقدانان از این واقعه به عنوان «نسل‌کشی ارامنه» یاد می‌کنند. دولت ترکیه به عنوان جانشین دولت عثمانی اتهام قتل‌عام را نمی‌پذیرد. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه بارها اتهام «نسل‌کشی» را رد کرده است.

دولت ترکیه مدعی است که این واقعه ارتباطی به دین و نژاد قربانیان ندارد، چرا که بر این باور است که در جریان درگیری‌ها و جنگ داخلی بین سیصد تا پانصد هزار نفر ارمنی و دست‌کم به همین تعداد ترک جان خود را از دست داده‌اند.

پارلمان اروپا در ۱۵ آوریل سال ۲۰۱۵، «نسل‌کشی» در ترکیه را به طور رسمی پذیرفت و از دولت ترکیه خواست تا مسئولیت آن را قبول کند.


عکاس: محمد خدابخش/باشگاه خبرنگاران

 

نظر شما