شناسهٔ خبر: 31887128 - سرویس علمی-فناوری
نسخه قابل چاپ منبع: باشگاه خبرنگاران جوان | لینک خبر

6 تمرین ساده برای درمان قوز کمر در خانه

یک فوق تخصص جراح ارتوپد گفت: برای درمان قوز کمر حرکات خاصی وجود دارند که می‌توانند به بهبود موقعیت بدن و رفع قوز کمک کنند.

صاحب‌خبر -

مریم موحد فوق تخصص جراح ارتوپد در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، با بیان اینکه بروز قوز کمر برای تمام سنین امکان پذیر است، اظهار کرد: عدم رعایت فرم صحیح بدن حین نشستن یا راه رفتن مهم‌ترین دلیل بوجود آمدن قوز یا گوژ پشتی است به همین دلیل با تصحیح فرم نشستن و راه رفتن نیز می‌توان آن را درمان کرد؛ یادگیری طرز صحیح ایستادن، راه رفتن و نشستن برای سلامت بدن و درمان وضعیت نادرست فیزیک بالاتنه ضروری است.

این فوق تخصص جراح ارتوپد بیان کرد: ضعف عضلات بالاتنه، آرتروز یا سایر بیماری‌های مرتبط، پوکی استخوان و تضعیف استخوان‌ها با افزایش سن، دیسک کمر و برخی آسیب‌های وارده به ستون فقرات از دیگر دلایل بوجود آمدن قوز پشت است البته افزایش سن به خصوص اگر حالت طبیعی و انحنای ستون فقرات حفظ نشود، از دیگر دلایل بروز این عارضه است.

بیشتر بخوانید: ورزش‌های مناسب برای درمان قوز پشت کمر + تصاویر

۶ حرکت اصلاحی برای رفع قوز کمر

موحد ادامه داد: خوشبختانه، حرکات خاصی وجود دارند که می‌توانند به بهبود موقعیت بدن و رفع قوز کمر کمک کنند؛ حرکات زیر ترکیبی از تمرینات کششی و قدرتی هستند که خمیدگی نادرست کمر را بهبود می‌بخشند، در حین انجام حرکات زیر تعادل و انحنای طبیعی ستون فقرات را حفظ کنید، این تمرینات تاثیر زیادی در تقویت و طراوت انحنای کمر شما و رفع قوز کمر دارند.

وی افزود: آرنج‌ها را شکسته به سمت فوقانی پشت خود حرکت دهید،  چرخش دست‌ها را به سمت شانه انجام دهید،  تا سمت گوش و جلو حرکت دهید  و سپس در موقعیت شروع برگردانید؛ بر روی شکم بخوابید، دست‌ها و پا‌های خود را در جلو و عقب بدن کشیده نگه دارید،  با شبیه سازی حالت شنا، دست‌های خود را در کنار بدن بچرخانید.

این فوق تخصص جراح ارتوپد گفت: در حین انجام این کشش، بر شانه‌های خود فشار زیادی وارد کنید و بالاتنه را با کمک عضلات میانی و پشت کمر بالا ببرید؛ چرخش کف دست و حرکت دادن آن‌ها به سمت بیرون و احساس کردن عضلات پشتی از دیگر حرکت موثر برای درمان قوز کمر است،  به آرامی دست خود را به صورت دایره به سمت جلو برگردانید، روی صندلی بنشینید و دست‌ها را پشت سر قرار دهید و سر را به سمت عقب حرکت دهید و قسمت گودی کمر را کنترل کنید.

۶ حرکت موثر و علمی ورزشی برای درمان قوز کمر

بیشتر بخوانید: "قوز کمر" با این روش اصلاح پذیر است

موحد تشریح کرد: در هر یک از دستان خود یک دمبل یا کیسه شنی نگه دارید، در این حالت دست‌ها باید صاف و کشیده در کنار بدن قرار بگیرند؛  شانه‌های خود را نیز پایین‌تر از حد معمول نگه دارید، با حفظ این وضعیت بدنی به سمت جلو راه بروید و عضلات شکم خود را منقبض نگه دارید.

وی افزود:  ۳۰ تا ۴۵ متر راه بروید، سپس استراحت کنید (این مسافت یک تکرار حرکت محسوب می‌شود)؛  ابتدا با دست‌های خود یک دمبل، کیسه شنی یا توپ والیبال را در جلوی سینه نگه دارید، تیغه شانه‌های خود را به سمت عقب و پایین متمایل کنید، در این حین دمبل را در یک حرکت دایره‌ای شکل دور سر بچرخانید و دوباره جلوی سینه بیاورید.

این فوق تخصص جراح ارتوپد  یادآوری کرد: سر خود را قائم و در حالت طبیعی نگه دارید؛ ۱۰ چرخش در یک سمت و ۱۰ چرخش دیگر در سمت مخالف انجام دهید (مجموع ۲۰ چرخش یک تکرار حرکت محسوب می‌شود).

انتهای پیام/

نظر شما