شناسهٔ خبر: 31876267 - سرویس ورزشی
نسخه قابل چاپ منبع: آنا | لینک خبر

چشم‌های منتظر به ساق امیدهای ایران/ رؤیای 43 ساله محقق می‌شود؟

اهالی فوتبال این روزها چشم‌شان به ساق‌ امیدهای ایران است تا بالاخره طلسم 43 را بشکنند و دوباره فوتبال ایران در المپیک به میدان برود.

صاحب‌خبر -

به‌‌ گزارش خبرنگار گروه ورزشی خبرگزاری آنا، از آخرین باری که تیم ملی فوتبال امید ایران در المپیک حاضر شد 43 سال می‌گذرد. در المپیک 1976 تیم المپیکی فوتبال ایران با هدایت حشمت مهاجرانی مقابل کوبا، لهستان و شوروی قرار گرفت و به مرحله یک‌چهارم این رقابت‌ها رسید.

 تیم ملی فوتبال امید ایران  در المپیک مونترال مقابل کوبا با نتیجه یک بر صفر پیروز شد. در برابر لهستان قدرتمند، ملی‌پوشان ایران نمایشی بی‌نظیری داشتند و توانستند دو گل به ثمر برسانند. نخستین گل این بازی توسط علی پروین و دومین گل که می‌توان آن را  یکی از زیباترین گل‌های تاریخ ایران بدانیم توسط حسن روشن به ثمر رسید، البته این بازی با شکست ملی‌پوشان ایران به پایان رسید اما عملکرد شاگردان مهاجرانی قابل قبول بود.

بازی بعدی امیدها هم مقابل شوروی برگزار شد و در نهایت ملی‌پوشان فوتبال در این بازی هم با نتیجه دو بر یک شکست خوردند. 

حالا از حضور فوتبال ایران در المپیک 43 سال می‌گذرد و این روزها مردانی که خودشان روزگاری در المپیک حضور داشتند چشم‌شان به ساق‌ امیدهای ایران است تا بالاخره طلسم 43 را بشکنند و دوباره فوتبال ایران در المپیک به میدان برود. 

اما در تمامی این سال‌ها مشکلات با تیم ملی فوتبال امید ایران عجین شده است و این بار هم همچون سال‌های گذشته، این تیم برای حضور در مقدماتی المپیک با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم کرد. باشگا‌ه‌های لیگ برتری با مربیان تیم امید همکاری نکردند هر چند که این مشکل پس از چند روز برطرف شد.‌‌ همچنین خوب تدارک ندیدن و نداشتن بازی‌های تدارکاتی مناسب هم مانند همیشه بزرگ‌ترین ضعف تیم ملی فوتبال امید ایران بوده است. 

حالا امیدهای ایران امروز در نخستین بازی خود مقابل ترکمنستان در ورزشگاه آزادی باید به میدان برود. این تیم از هشت بازی تدارکاتی، پنج‌ پیروزی کسب کرده است و در ماه دی سال گذشته در تورنمنت قطر به قهرمانی رسید و با توجه به کسب این نتایج می‌توان امیدوار بود که امیدها به مرحله بعد صعود خواهند کرد. تیم نخست هر گروه به همراه چهار تیم دوم گروه‌ها راهی مرحله بعد خواهند شد تا در دی 98 در تایلند با هم رو در رو شوند.

تیم المپیکی ایران بیشتر از چهار دهه رنگ المپیک را به خود ندیده است و در این آوردگاه پسران فوتبال ایران تلاش می‌کنند با هدایت‌ مرد کروات فوتبال ایران، قدم در راه المپیک بگذارند. هر چند بدشانسی‌های تیم ملی امید قبل از این رقابت‌ها کم نبود و چهار بازیکن این تیم دچار مصدومیت شدند. اللهیار صیادمنش و رضا آذری (استقلال تهران)، محمد سلطانی‌‌مهر (سایپا تهران) و یونس دلفی (شارلوای بلژیک) بازیکنانی هستند که به دلیل مصدومیت به دیدار‌های مقدماتی نمی‌رسند و این موضوع کار را برای کرانچار سخت می‌کند. 

برنامه‌ تیم امید ایران به شرح زیر است:

دوم فروردین
عراق - یمن ساعت ۱۵:۴۵
ایران - ترکمنستان ۱۸:۴۵

چهارم فروردین
ترکمنستان - عراق ۱۵:۴۵
ایران - یمن ۱۸:۴۵

ششم فروردین
ترکمنستان - یمن ۱۵:۴۵
ایران - عراق ۱۸:۴۵

تیم فوتبال امید ایران در صورت صدرنشینی به‌طور مستقیم راهی مرحله نهایی انتخابی المپیک ۲۰۲۰ خواهد شد و اگر نتواند تیم اول باشد باید در انتظار تعیین تکلیف بهترین تیم‌های دوم باشد تا شانس حضور در این مرحله را پیدا کند.

انتهای پیام/4122/4057/ن

نظر شما