شناسهٔ خبر: 30566766 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: فردا | لینک خبر

بازتاب بازگشت نیرو‌های آمریکایی از سوریه در نشریات فرانسه

بازگشت نیرو‌های آمریکایی از سوریه در رسانه‌های فرانسوی بازتاب گسترده‌ای یافته است.

صاحب‌خبر -

خبرگزاری تسنیم: آغاز بازگشت نیرو‌های آمریکایی از سوریه در نشریات امروز فرانسه بازتاب گسترده‌ای داشته است. روزنامه فیگارو، روزنامه راست فرانسه، " عقب نشینی بزرگ غرب از خاورمیانه" را در تیتر بزرگ صفحه اول شماره امروز خود آورده است.

فیگارو می‌نویسد که خروج نیرو‌های آمریکایی از سوریه یکی از آخرین نشانه‌های خروج غرب از خاورمیانه است. بی تصمیمی، رویکرد ایدئولوژیِک و اشتباهِ محاسبه منجر به ناتوانی استراتژیک غرب در منطقه خاورمیانه شده است. فیگارو می‌نویسد: به رغم اطمینان دادن‌های مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا به متحدان این کشور در سفر مارتن خود به خاورمیانه و اعلام این موضوع که خروج ۲ هزار سرباز آمریکایی از سوریه مشکلی برای آن‌ها ایجاد نخواهد کرد، ولی عقب‌نشینی آمریکا از منطقه استراتژیک خاورمیانه راه را برای رقبای غرب، خصوصاً ایران، روسیه و ترکیه در سوریه هموار می‌کند.

به نوشته فیگارو، واشنگتن، پاریس و یا لندن در عمل، دیگر حرفی برای گفتن در سوریه ندارند. آن‌ها در لبنان تقریباً دیگر نفوذ خود را از دست داده اند و این تهران است که در لبنان بیشترین نفوذ را دارد. در یمن، غرب نشان داد که برای جلوگیری از وقوع یک فاجعه انسانی بسیار ناتوان است. در خلیج، آن‌ها محمد بن سلمان ولیعهد عربستان را در لباس یک اصلاح طلب دیدند و او را باور کردند و در برابر ماجراجویی‌های نظامی و گستاخی‌های سیاسی وی چشم‌های خود را بستند، یا چیزی ندیدند.

به گزارش رادیو فرانسه، "پاتریک سن پل" نیز در سرمقاله شماره امروز فیگارو در این باره می‌نویسد: یک ضرب المثل معروف به ما می‌آموزد که در شرق، بهترین شکل ممکن برای عبور از یک سرزمین مربع شکل، پیمودن سه ضلع آن است. او می‌گوید: این موضوع را سرهنگ"لارنس" در صحرای عربستان با پیمودن شن‌های داغ و روان صحرا به ما نشان داده است؛ اما هیچ اطمینانی وجود ندارد که دونالد ترامپ کتاب" هفت منزل خرد" را خوانده باشد.

وی می‌گوید: در سوریه ترامپ راه کوتاه و راست را انتخاب کرده است و یکباره و به شکل غیرمنتظره‌ای برای همگان، تصمیم به خروج نیرو‌های آمریکایی از سوریه گرفت. در اثر اصرار وی، عقب نشینی نیرو‌های ویژه آمریکا از سوریه، عملاً از روز گذشته آغاز شده است. "پاتریک سن پل" می‌گوید این تصمیم از نظر اخلاقی بسیار اسف انگیز و رقت بار است. زیرا تصمیمی است که منجر به رها کردن کردها، یعنی تنها متحدان واقعی آمریکا در سوریه می‌شود. متحدانی که با جان فشانی، ماه‌ها علیه داعش در سوریه جنگیده اند و توان و هستی خود را در این راه گذشته است. او می‌گوید: تصمیم دونالد ترامپ همچنین از نظر استراتژیک نتایج سنگین و زیان باری برای آمریکا و غرب در بر دارد. این تصمیم به معنی رها کردن میدان به روس ها، ایرانی‌ها و ترک‌هاست.

سرمقاله نویس فیگارو می‌افزاید: این موضوع قابل فهم است که رئیس جمهوری آمریکا خواستار چرخیدن شرایط و خروج از انسداد سیاسی در خاورمیانه بوده است و این رویکرد، از موضوع اسرائیل و فلسطین گرفته تا درگیر‌های سوریه را شامل می‌شود؛ اما تصمیم دونالد ترامپ، همانند آنست که ما در مزرعه‌ای تمامی گیاهان را از ریشه درآوریم و بجای آن چیزی نکاریم.

وی در ادامه می‌گوید: تصمیم ترامپ پرسش برانگیز شده است و بسیاری از کشور‌های منطقه خاورمیانه با این اقدام ترامپ گیج شده اند و پرسش می‌کنند: بازی آمریکا در منطقه چیست؟ آیا آمریکا هنوز قادر است یک نگرش و رویکرد ثابت را در این منطقه دنبال کند، یا نه؟ واشنگتن به رغم آنکه اعلام می‌کند که اولویتش در منطقه، ایران است، ولی در عمل و با شگفتی مشاهده می‌شود که با تصمیم خود راه را برای به واقعیت رسیدن رؤیای ایرانی‌ها هموار می‌کند.

"پاتریک سن پل" می‌نویسد: نتیجه منطقی ترک سوریه به معنی محو حضور غرب در خاورمیانه است. در چنین حالتی، صدای غرب دیگر در این منطقه آوایی ندارد و کشور‌های غربی از بازی منطقه‌ای خارج می‌شوند. از این به بعد، بازیگران اصلی منطقه خاورمیانه، سه بازیگر منطقه‌ای یعنی: ایران، عربستان سعودی و ترکیه و یک ابر قدرت، یعنی روسیه خواهند بود. او در ادامه می‌گوید: اروپایی‌ها دیگر وزنه سنگینی در خاورمیانه محسوب نمی‌شوند. شاید به خود بگویند که این موضوع مهمی نیست. اما در واقع، این موضوع بسیار مهمی است. تاریخ به ما نشان داده است که سرزمین‌هایی را که ما بدون اندیشه، تعمق و به سهولت رها کرد ایم، چگونه برای ما مشکل ساز شده اند. او تأکید می‌کند: گاهی اروپا برای بی عملی خود قیمت بسیار گزافی را پرداخت کرده است. بی عملی اروپا در کشورهایی، چون أفغانستان، عراق، سوریه موجب صادر کردن تروریسم به اروپا شده است، و این موضوع نتیجه رویکرد انفعالی ما در باره این کشور‌ها بوده است. " میان رویکرد مداخله جویانه و سوداگرانه با انفعال کناره گیری، قطعاً راه سومی باید وجود داشته باشد. راهی که به ما فرصت می‌دهد بدون اینکه در شن‌های روان گم شویم، از سرزمینی مربع شکل عبور کنیم.

نظر شما