شناسهٔ خبر: 29430685 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: باشگاه خبرنگاران جوان | لینک خبر

دولت جدید عراق در صدد بستن راه نفوذ دشمنان به روابط تهران _بغداد

کارشناس مسائل سیاسی گفت:دولت جدید عراق به دنبال ارتقا روابط صمیمانه و بستن راه نفوذ برای دشمنان تهران و بغداد است.

صاحب‌خبر -

حفظ روابط با ایران اولویت نخست برهم صالحکارشناس مسائل سیاسی گفت:دولت جدید عراق به دنبال ارتقا روابط صمیمانه و بستن راه نفوذ برای دشمنان تهران و بغداد است.

به گزارش حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، رئیس جمهور عراق صبح شنبه در چهارمین سفر منطقه ای خود وارد تهران شد و ضمن ملاقات با مقامات کشورمان سندهای مختلف همکاری بین دو کشور  امضا شد.
در راستای اهمیت این سفر گفت‌وگویی با سید جلال ساداتیان کارشناس مسائل خاورمیانه انجام گرفته که در ادامه آمده است.

سیدجلال ساداتیان در گفت وگو با خبرنگار  حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان،  با اشاره به روابط تاریخی تهران و بغداد درباره اهمیت سفر اخیر برهم صالح رئیس جمهور عراق به ایران اظهار کرد:روابط دوکشور همواره روابط بسیار عمیق و صمیمانه با رفت و آمدهای فراوان بین دو کشور بوده که همواره موجب هجمه دشمنان قرار گرفته است.

وی با اشاره به تحولات این کشور پس از سرنگونی صدام، روابط عرق با ایران را بسیار دوستانه دانست و تشریح کرد: بعد از فروپاشی رژیم بعث صدام گروه‌های شیعه یعنی اکثریت مردم عراق قدرت را در این کشور به دست گرفتند، اما متاسفانه شیطنت برخی تنش ها در بغداد در نهایت به اشغال بخش اعظمی از مناطق این کشور  توسط داعش منجر شد،اشغالگری هایی که در نهایت با حضور گسترده ایرانی ها و بسیاری از رزمندگان جبهه مقاوت وهمچنین ائتلاف این کشور با روسیه به آزادی عراق و حتی سوریه از لوث تروریست‌ها منجر شد و توطئه‌ استکبارهم برای جدایی اقلیم کردستان هم خنثی شد

کارشناس مسائل سیاسی خاطرنشان کرد:ایران نقش مهمی در آزاد سازی عراق داشت و  استقبال گسترده از اربعین هم نشانه خوبی است در روابط تهران_بغداد است و همچنین در آینده شاهد بهبود روز افزون روابط تجاری ،اقتصادی با عراق است. در نتیجه دو طرف در راستای مسائل اعتقادی و منافع ملی خواهان گسترش روابط دو طرف در منطقه هستند.

ساداتیان در ادامه با تاکید مجدد بر اهمیت ارتباط عراق و ایران صالح افزود: باتوجه به حضور ایران در بازسازی عراق، پروژه‌های اقتصادی عراق و دیگر روابط تجاری دو کشور، به طور طبیعی دولتی که در عراق سرکار آمده تمام تلاش خود را برای حفظ روابط صمیمانه با همسایه شرقی یعنی ایران مصروف خواهد کرد. برهم صالح هم به عنوان رئیس جمهور جدید عراق در سوابق گذشته خود نشان داده که فردی معتدل و میانه رو بوده و در کنار او  عادل المهدی به عنوان نخست وزیر وی درتلاش برای ارتقا روابط صمیمانه و بستن راه نفوذ برای دشمنان دو کشور هستند، در نتیجه به نظر می‌رسد که برهم صالح در راستای توسعه همکاری های دو کشور و ارسال پیام های دوستی کشورش به تهران آمده است.

کارشناس مسائل سیاسی درپایان با اشاره به موضع گیری های "عبادی" نخست وزیر پیشین عراق بر ضد ایران این سفر را راهی برای خروج دوکشور از سو تفاهمات دانست و ادامه داد: پس از اظهارات نخست وزیر سابق ایران مبنی بر همکاری کشورش از تحریم های آمریکا و تحرکاتی که در جنوب عراق بر ضد کشورمان اتفاق افتاد، برهم صالح با سفر به ایران پیش از هرچیز بر علاقه مندی کشورش به حفظ رابطه صمیمان با ایران تاکید کرد.

انتهای پیام/

برچسب‌ها:

نظر شما