شناسهٔ خبر: 29352482 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: خبرآنلاین | لینک خبر

روایت توئیتری بعیدی‌نژاد از سیاست سردرگم آمریکا در قبال آمریکا/عکس

سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن با انتشار توئیتی به مصاحبه اخیر خود با شبکه سی ان ان اشاره کرد و گفت که ایالات متحده آمریکا در سیاست خود با ایران دچار تناقض عمیقی است.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، بعیدی نژاد در توئیتی نوشت:

در مصاحبه امشب با سی ان ان: دولت آمریکا در خصوص سیاست خود با ایران دچار تناقض عمیقی است، از طرفی بدنبال ملاقات و گفتگو در بالاترین سطح است از سویی برای مذاکره شروط غیر ممکن میگذارد.

 

بعیدی نژاد در گفت وگو با شبکه تلویزیونی سی ان ان گفت:  مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا می‌گوید اگر ایران می‌خواهد به مردمش غذا بدهد بایستی به خواست آمریکا تن دهد. چنین زبانی عادی و قابل‌فهم نیست.
بعیدی نژاد درباره تأثیر تحریم‌های آمریکا بر علیه ایران گفت: آن‌ها جنگ روانی به راه انداختند تا مردم ما را به وحشت بیندازد و در اقتصاد ما کارشکنی کنند؛ اما ما به‌تدریج راه‌ها و ابزارهایی را پیدا کردیم که صادرات نفتمان را تضمین کنیم.
سفیر کشورمان درباره نحوه فروش نفت ایران گفت: ما جایگزین‌های مختلف و تجربیاتی را از گذشته در اختیارداریم. فرق این دوره از تحریم‌های آمریکا با دوره قبل این است که کشورها آماده پایبندی به خواست آمریکا نیستند. از این منظر ما ابزارهای کافی برای ادامه صادرات نفتمان را در اختیارداریم.
بعیدی نژاد در پاسخ به سؤالی درباره خروج شرکت‌های تجاری پس از آغاز تحریم‌های آمریکا علیه ایران گفت: از اینکه شرکتها در اثر فشار آمریکا ایران را ترک می‌کنند خرسندنیستیم اما درعین‌حال شرکت‌های کوچک و متوسط ابراز تمایل کرده‌اند تا در ایران کار کنند. ما دراین‌باره با اتحادیه اروپا تماس‌های نزدیکی راداریم تا ادامه فعالیت شرکت‌های کوچک و متوسط در ایران را ضمانت کنیم.
در ادامه این گفت‌وگو سی ان ان شروط دوازده‌گانه آمریکا درباره تغییر رفتار ایران را پخش کرد و سفیر کشورمان دراین‌باره مورد پرسش قرار گرفت.

وی افزود: این مساله نشان می‌دهد که آمریکا از یک سیاست پایدار برخوردار نیست و شروطی را مطرح می‌کند که بهتر از همه می‌داند ایران به آن‌ها عمل نمی‌کند.
وی یادآور شد یکی از دلایل تحقق توافق برجام این بود که آمریکا سیاست خود را از غنی‌سازی صفر درصد در قبال ایران تغییر داد و پذیرفت که این کشور می‌تواند غنی‌سازی کند. 'آن‌ها اینک می‌گویند که ما به سیاست غنی‌سازی صفر درصد بازگردیم که امری غیرممکن است. '


دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا 18 اردیبهشت گذشته خروج آمریکا از برجام را اعلام کرد، اما بلافاصله انگلیس، فرانسه، آلمان، چین و روسیه دیگر کشورهای امضاءکننده این توافق ضمن محکوم کردن خروج واشنگتن، تأکید کردند که به برجام پایبند مانده و از تجارت شرکت هایشان با ایران حمایت می کنند.
ترامپ با حربه تروریسم اقتصادی و تحریم های یکجانبه غیرقانونی و فشار به جامعه جهانی، به دنبال ایجاد جنگ روانی و القای انزوای ایران است اما تجربه ماه های اخیر و همراهی نکردن جهان با آمریکا نشان داد که این کشور هیچ گاه به هدف خود دست پیدا نخواهد کرد.
تحریم هایی که آمریکا هفته گذشته به صورت یکجانبه علیه ملت ایران اعلام کرد، از مدت ها قبل شروع شده و جامعه جهانی با آنها همراهی نکرده؛ تا جائی که ترامپ مجبور شده از برخی از آنها عقب نشینی کند؛ او روز گذشته مجبور شد دست کم 8 کشور را از تحریم نفتی علیه ایران معاف کند که بیانگر شکست این تحریم هاست.

49311

نظر شما