شناسهٔ خبر: 27458137 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: جماران | لینک خبر

مسیح مهاجری:

اگر شرایط امروز جامعه ما قابل قبول نیست، نباید باعث نادیده گرفتن آنهمه خدمات نظام جمهوری اسلامی شود

«کسانی که فقط نقاط ضعف را مطرح می‌کنند و هرگز از نقاط قوت سخنی نمی‌گویند، به جای انتقاد به تخریب و منفی بافی روی می‌آورند هر چند ممکن است نام این کار خود را به غلط «انتقاد» بگذارند.»

صاحب‌خبر -

به گزارش جماران، حجت الاسلام والمسلمین مسیح مهاجری در سرمقاله روزنامه جمهوری اسلامی نوشت: به تناسب شرایط کشور سخن گفتن، نشانه عقل و درایت و حکمت کسانی است که درباره اوضاع کشور اظهارنظر می‌کنند.
در ایران، به ویژه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، اظهارنظر کردن درباره همه چیز به ویژه سیاست، برای آحاد مردم امری عادی است حتی برای کسانی که اطلاعی در امور سیاسی ندارند. این ویژگی، هم می‌تواند مفید باشد و هم مضر. مفید است چون همه مردم نسبت به کشور و سرنوشت خودشان احساس سهیم بودن و مشارکت می‌کنند و به همین دلیل دوست دارند نظر بدهند. مضر هم می‌تواند باشد به این دلیل که در مواردی بدون اطلاع و یا حتی با اطلاعات نادرست ممکن است نظر بدهند و خودشان و عده‌ای از مردم را از واقعیت‌ها دور کنند. راه درست این است که هر کس مایل است درباره مسائل سیاسی نظر بدهد، قبل از اظهارنظر مطمئن شود که اطلاعات درستی درباره موضوع مورد نظر به دست آورده است. بعد از حصول چنین اطمینانی اظهارنظر عیبی ندارد حتی اگر خطا باشد، زیرا همه مثل همدیگر فکر نمی‌کنند و تفاوت نظرها یکی از ویژگی‌های ورود به مسائل و موضوعات است.
با تکیه بر اطلاعات متقن سخن گفتن، در شرایط حساس‌تر از اهمیت بیشتری برخوردار است. در شرایط حساس، دشمنان کشور و ملت تلاش می‌کنند اهداف مورد نظر خود را با القاء اطلاعات غلط به جامعه هدف محقق نمایند. درست به همین دلیل است که روی اطلاعات درست تکیه می‌کنیم و معتقدیم فقط بعد از اطمینان به آن می‌توان اقدام به اظهارنظر کرد.
رعایت این امر برای افراد مطرح و صاحبان نام و تریبون، از اهمیت بیشتری برخوردار است، زیرا تاثیر مثبت یا منفی سخنان این افراد به مراتب بیشتر از تاثیر سخنان دیگران است و دشمنان نیز روی این افراد حساب ویژه‌ای باز می‌کنند. افراد مطرح وقتی انتقاد می‌کنند باید تمام جوانب را ببینند و نقاط ضعف و قوت را در کنار هم بگویند. در این صورت است که انتقاد موجب پیشرفت جامعه می‌شود و چنین انتقادی حق آحاد مردم است. کسانی که فقط نقاط ضعف را مطرح می‌کنند و هرگز از نقاط قوت سخنی نمی‌گویند، به جای انتقاد به تخریب و منفی بافی روی می‌آورند هر چند ممکن است نام این کار خود را به غلط «انتقاد» بگذارند. این روش برای جامعه‌ای که با دشمنی‌های آشکار و پنهان قدرت‌های جهانی مواجه است، بسیار خطرناک و دقیقاً منطبق بر خواست همان دشمنان است هر چند ممکن است صاحبان چنین سخنانی قصد همراهی با آنان را نداشته باشند و با نیت تامین منافع شخصی یا حتی از روی غفلت و بی‌توجهی به اصول و ضوابط انتقاد، چنین سخنانی گفته باشند و خود نیز افراد صالحی باشند.
این روزها در فضای مجازی فیلم کوتاهی از سخنان یک خطیب خوشنام، خوش سابقه و نام آشنا دست به دست می‌شود که خلاصه آن، زیر صفر نشان دادن نمره کارنامه نظام جمهوری اسلامی است.
دیدن این فیلم و شنیدن این سخنان، هر انسان با انصاف و مطلعی را به تعجب وامیدارد. اگر شرایط امروز جامعه ما قابل قبول نیست، این شرایط بحرانی نباید ما را وادار به نادیده گرفتن آنهمه خدمات نظام جمهوری اسلامی به این ملت و این کشور کند. اگر فقط خدمات بزرگ امام خمینی در منقرض ساختن رژیم وابسته و منحط شاهنشاهی، باز گرداندن استقلال به ایران و دادن روحیه اعتماد به نفس به مردم را در نظر بگیرید، باید اعتراف کنید که بی‌نظیرترین کارنامه را این روحانی بزرگ در تاریخ این کشور برجا گذاشته است. چگونه می‌توانید اصل تاسیس نظام جمهوری اسلامی به عنوان یک نظام مردمی، نقش مردم در تعیین سرنوشت خود با حضور در انتخابات، مقابله موفق با تهاجم نظامی قدرت‌های شرق و غرب و ارتجاع عرب با ابزار قرار دادن حزب بعث عراق، تامین زیرساخت‌های کشور در بدترین شرایط تحریم و فشارهای گوناگون قدرت‌های سلطه گر، ساختن آنهمه راه و پالایشگاه و نیروگاه و سد و مترو، آنهمه پیشرفت در پزشکی، صنایع، صنایع دفاعی، نانو، فعالیت‌های هسته‌ای و هزاران خدمت دیگر که در سخت‌ترین شرایط محاصره اقتصادی در این کشورصورت گرفت را نادیده گرفت و بگونه‌ای سخن بگوئید که گوئی هیچ کاری در این کشور در دوران 40 ساله بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نشده است؟!
شما اگر فقط از دست دادن بحرین در زمان محمدرضا شاه به دستور انگلیس را که سرشار از نفت و گاز و مروارید است و از نظر موقعیت سوق الجیشی برای ایران اهمیت زیادی داشت را در کارنامه رژیم پهلوی در نظر بگیرید و آن را با حفاظت از وجب به وجب خاک ایران توسط نظام جمهوری اسلامی در دوران دفاع مقدس مقایسه کنید به این نتیجه روشن خواهید رسید که این نظام کارنامه‌ای درخشان و سراسر افتخار دارد. سلسله‌های شاهی قبل از پهلوی نیز در کارنامه خود، غیر از جدا کردن بخش‌های وسیعی از خاک ایران و باز کردن پای استعمارگران به این کشور چیز دیگری ندارند. امروز اگر سازمان‌های جاسوسی سیا و موساد با همراهی منافقین و سلطنت طلب‌های نیمه جان به کمک دلارهای نفتی آل سعود تلاش می‌کنند با تبلیغات بی‌سابقه خود چهره پرننگ و خیانت رضا شاه و پسرش را رنگ آمیزی کنند و آنها را با چهره‌ای دروغین به نسل جدید که از جنایات این پدر و پسر و ظلم‌هائی که به ملت ایران و دین و فرهنگ این مردم کردند بی‌خبرند معرفی کنند، چرا ن راما با منفی چباما با منفی‌بافی‌ها و انکار خدمات درخشان نظام جمهوری اسلامی با آنها همراهی می‌کنیم؟ هر قدر می‌خواهید انتقاد منصفانه و سازنده بکنید ولی با نادیده گرفتن کارنامه درخشان نظام جمهوری اسلامی، با دشمنان این ملت و این نظام همراهی نکنید. شرایط سخت امروز هم خواهد گذشت و کسانی در فردای روشن این سرزمین رو سفید خواهند بود که هوشمندانه سخن بگویند و آگاهانه یا ناآگاهانه در زمین دشمن بازی نکنند.

انتهای پیام

نظر شما