شناسهٔ خبر: 27375457 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: تجارت نیوز | لینک خبر

رسمیت بخشیدن به گرانی‌ها

هنوز چند روز از هشدار 38 کارشناس اقتصادي به رئيس جمهوري درباره تبعات اجراي راه‌اندازي بازار ثانويه نگذشته، که نه تنها ايجاد اين نوع بازار نتوانسته ثبات را به اقتصاد بازگرداند، بلکه تورم، گراني را براي کشور رسمیت بخشیده است.

صاحب‌خبر -

هنوز چند روز از هشدار ۳۸ کارشناس اقتصادی به رئیس جمهوری درباره تبعات اجرای راه‌اندازی بازار ثانویه نگذشته، که نه تنها ایجاد این نوع بازار نتوانسته ثبات را به اقتصاد بازگرداند، بلکه تورم، گرانی را برای کشور رسمیت بخشیده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، هفته گذشته عبدالناصر همتی، رئیس جدید بانک مرکزی در یک برنامه خبری مقابل دوربین تلویزیون دولتی ایران با اعتماد به نفس قابل توجه‌ای از بسته جدید ارزی رونمایی کرد؛ آن شب رئیس جدید بانک مرکزی آنچنان درباره این بسته سخن گفت که انگار این بسته تنها راهکار باقی مانده برای نجات اقتصاد ایران است.

با اجرای این سیاست جدید ارزی، نوسان قیمت دلار در روز ۱۵ درصد بیشتر شد و درپی آن نشانه‌هایی از افزایش موج جدید تورم و به تبع آن گرانی در بازار کالایی دیده شد.

جهش تورمی‌

نبود یک قیمت مشخص و شفاف، سوق دادن معاملات به سمت نرخ‌های توافقی و چند نرخی‌تر شدن بازار از مهمترین پیامدهای منفی اجرای بسته جدید ارزی بوده است.

کارشناسان اقتصادی از جهش تورمی‌در اقتصاد و گرانی بی‌سابقه در کالاهای سبد خانوارها در آینده‌ای نزدیک خبر می‌دهند. به گفته صاحبنظران، نبود مدیریت عرضه و تقاضا در بازار ارز و فعالیت‌های سوداگرانه از سوی گروه‌های رانتی و خصولتی بر ارز دولتی از مولفه‌های این بسته ارزی است. همیبن امر باعث شده تا کارشناسان و صاحبنظران اقتصادی بر وجود گروه‌های انحصار گرا و رانتی در این بسته تاکید کنند.

به گونه‌ای که آنها معتقدند که دولت در پی نفوذ این گروه‌ها در بدنه ساختار اجرایی کشور تحت فشار اما عامدانه و در یک حالت سودجویی با اتخاذ این بسته مبادرت به ایجاد رانت ارزی با نسخه تحمیلی دستوری کرده است.

مسئله‌ای که ۳۸ اقتصاددان کشور در نامه‌ای به رئیس جمهوری به آن پرداختند. آنها در این نامه به حسن حانی نوشتند که بسته‌های ارزی ارائه شده از ابتدا تاکنون، موجب ایجاد رانت ارزی با تحمیل دستوری شده است که همین موضوع جهش‌های گاه و بیگاه نرخ ارز توسط بخش خصولتی به اقتصاد کشور را به همراه داشته است.

افزایش درآمد دولت

به اعتقاد کارشناسان اقتصادی، دولت برای جبران کاهش درآمدهای خود، از این موضوع نیز سود برده است؛ چرا که با کاهش صادرات غیرنفتی در پی اعمال دور دوم تحریم‌ها، درآمد دولت به شدت کاهش می‌یابد.

طوری که احمد توکلی، کارشناس اقتصادی و نماینده ادوار مجلس در توئیتی نابسامانی بازار ارز را به دولت ارتباط داده است.

توکلی در این توئیت نوشته است: با بسته ارزی دولت چنین به نظر می‌رسد که دولت چندان هم از دلار هفت، هشت هزار تومانی بدش نیامده است.

گرانی و کوچک شدن سبد خانوارها

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، در ادامه توییت خود به تبعات اجرای این بسته و رفتار دولت اشاره کرده و به صراحت از افزایش تورم و گرانی بازار خبر داده و به دولت نسبت به ادامه این روند هشدار داده است.

توکلی نوشته است: ولی باید بدانند که گشایش در پرداخت‌های دولت خیلی کوتاه خواهد بود چرا که خیلی زود تورم ناشی از ارز دو برابر شده دولت وملت را دچار مخمصه می‌کند.

وحید شقاقی اقتصاددان بر این باور است که تلاطمات ارزی در ساختار اقتصادی کشور ریشه دارد و تنها با اصلاحات اقتصادی قابل رفع است. در غیر این صورت در دو سه ماه آینده دلار ۱۰ هزار تومانی و یا بالاتر از آن اقتصاد ما را قفل می‌کند چرا که با حقوق متوسط ۲ میلیون تومان هیچ ایرانی قدرت خرید ندارد لذا طبیعی است که خیلی‌ها دست از کار بکشند.

مسعود ابریشمی، عضو اتاق بازرگانی، صنایع و معادن کاشان، تبعات چندان مثبتی در اجتماع نخواهد داشت، چراکه با گران شدن خدمات و کالاهای موجود در بازار، کارمندان و کسانی که حقوق ثابت دریافت می‌کنند در مضیقه قرار گرفته و سنگینی تورم ناشی از این فرآیند بر دوش این قشر سنگینی خواهد کرد.

افزایش توزیع رانت

۳۸ کارشناس اقتصادی در نامه‌ای سرگشاده قبل از اجرای این بسته، آن را عامل افزایش توزیع رانت داسته بودند. آنطور که این کارشناسان در نامه سرگشاده مطرح کردند: ایجاد بازار ثانویه ارز نیازمند بررسی کارشناسی و دقیقِ نتایج و پیامد‌های آن است و در شرایط کنونی باید از تعجیل در راه اندازی آن جدا اجتناب شود.

فعالان و کارشناسان اقتصادی،عدم تعیین قیمت شفاف و واقعی، نبود سازوکار مناسب عرضه و تقاضا در بازار ثانویه و همچنین افزایش سلطه خصولتی‌ها و شرکت‌های دولتی بر این بازار در کنار تخصیص محدود ارز از مهمترین دلایل نا کارآمدی بازار ثانویه اعلام کرده‌اند.

آنطور که حمیدرضا صالحی، نایب رئیس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران در صفحه توئیت خود از کارکرد بازار ثانویه انتقاد کرده و گفته است: موتور بازار ثانویه ارز هنوز روشن نشده و کارکردش مورد قبول نیست.

این فعال اقتصادی در ادامه توئیت خود راهکار اصلی را در اتخاذ شیوه سیاست شناور مدیریت شده ارز دانسته است.

انتقاد دیگری که به این بازار از سوی صاحبنظران می‌شود، تسلط خصولتی و دولتی‌ها در این بازار است به طوری که بخش خصوصی در این میان به حاشیه رفته است.

مجیدرضا حریری نایب رئیس اتاق بازرکانی ایران و چین نسبته به این موضوع در توئیتی واکنش نشان داده و گفته است: بیش از ۸۰ درصد ارز در بازار ثانویه توسط بنگاه‌های بزرگ دولتی و خصولتی مانند پتروشیمی‌ها، فولادیها وممعدنی‌ها عرضه می‌شود. اینگونه بازار و کشف قیمت واقعی شکل نکی گیرد و کماکان اختیار بازار در دست انحصارات می‌ماند.

اثرگذاری منفی بر طبقات پایین جامعه

حمیدرضا حاجی بابایی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه گفت: بسته جدید ارزی که از سوی دولت ارائه شده پاسخگوی مردم نیست و راه‌های نفوذ را باز گذاشته است. حسین راغفر، با انتقاد از بسته ارزی جدید، کارشناس اقتصادی نیز با بیان اینکه تنها آنهایی از بازار ثانویه سود می‌برند که سالهاست از بیشترین یارانه انرژی استفاده می‌کنند، به گفته این کارشناس اقتصادی صاحبان پتروشمی‌ها، فولادی‌ها و … کسانی هستند کخه حاضر نیستند که از منابع عمومی‌استفاده کنند.

به گفت وی، ایجاد بازار ثانویه در حقیقت بر طبقات پایین جامعه اثر منفی خواهد گذاشت. به نظر می‌رسد بسته ارزی جدید همان سناریوی ویرایش شده بسته قبلی است که بیشتر به توزیع رانت کمک می‌کند و در کوچک کردن سبد خانوارها شتاب بیشتری دارد.

 

منبع: تجارت

 

 

نظر شما