شناسهٔ خبر: 26888097 - سرویس ورزشی
نسخه قابل چاپ منبع: ورزش۳ | لینک خبر

بعد از بیانیه‌ی تند مسوت اوزیل

واکنش‌ها به بیانیه‌ی اوزیل در شبکه‌های اجتماعی

بعد از آنکه مسوت اوزیل، بازیکن تیم ملی آلمان با انتشار بیانیه‌ای تند اعلام کرد دیگر با پیراهن تیم ملی آلمان به میدان نخواهد رفت، شبکه‌های اجتماعی همانطور که انتظار می‌رفت به میدان اعلام نظر افکارعمومی درباره‌ی مسوت اوزیل تبدیل شده است.

صاحب‌خبر -

به گزارش ورزش سه، با نگاهی اجمالی به نظرات بیان‌شده درباره‌ی بیانیه‌ی مسوت اوزیل می‌توان نظرات را به سه دسته‌ی کلی تقسیم کرد. یک: نظرات آلمانی‌ها، دو: نظرات ترک‌ها و سه: نظرات دیگر ملیت‌ها. البته باید همین آغاز کار اشاره کرد که تقسیم نظرات مردم به بیانیه‌ی اوزیل به این سه دسته، به این معنی نیست که همه‌ی نظرات موجود در یک دسته همگن و مشابه هستند. 


نظر آلمانی‌ها : با اینکه برخی از آلمانی‌ها بعد از انتشار بیانیه‌ی دیروز اوزیل در مورد او موضع نرم‌تری پیدا کرده‌اند ولی همچنان بخش اعظم کاربران آلمانی بر روی مواضع گذشته‌ی خود پافشاری کرده و می‌گویند این اوزیل بوده که با عکس گرفتن در کنار اردوغان، که آلمانی‌ها او را دیکتاتور و ضایع‌کننده‌ی حق مردم ترکیه می‌خوانند، کار اشتباهی کرده و باید از همان ابتدا عذرخواهی می‌کرده. به نظر می‌رسد چرخش سیاسی نامحسوس به سمت راست در آلمان که سالها است در جریان بوده، در ماجرای مسوت اوزیل مفری برای به سطح آمدن و مطرح شدن پیدا کرده.

 

نظر ترک‌ها : گروه دیگری از کاربران که پرتعدادترین نظرات را در مورد بیانیه‌ی اوزیل داشته‌اند، کاربران ترک بوده‌اند. بسیاری از ترک‌ها این ماجرا را همچون مساله‌ای ملی در نظر گرفته و به حمایت از هم‌تبارشان برخاسته‌اند. گذشته از طرفداران اردوغان در ترکیه، حتی برخی مخالفین سیاسی او هم به دفاع از اوزیل برخاسته و از نژادپرستی آلمانی‌ها ابراز انزجار کرده‌اند. با اینحال، نظرات ترک‌ها هم همگن نیست. برخی از کاربران ترک که تعدادشان اندک هم نیست به دلیل غضبی که از اردوغان و سیاست‌هایش دارند در کمال شگفتی به محکوم کردن اوزیل پرداخته‌اند. 

 

نظر دیگر ملیت‌ها :  این گروه یکی از همگن‌ترین گروه‌ها از نظر همگرایی واکنش‌ها نسبت به بیانیه‌ی اوزیل است. تقریباً می‌توان گفت به جز آلمان‌ها و ترک‌ها، بقیه‌ی کاربرانی که در شبکه‌های اجتماعی نسبت به ماجرای اوزیل واکنش نشان داده‌اند از او حمایت کرده و به انتقاد از رفتاری که در آلمان با او شده پرداخته‌اند. با توجه به حمایت قاطع افکار عمومی این ملتها از اوزیل به نظر می‌رسد اقدام او برای نگارش بیانیه‌ی دیروز به نفعش تمام شده و دست‌کم حمایت افکار عمومی دنیا را برای او بدست آورده است. 

 

آرش جلال منش

نظر شما