شناسهٔ خبر: 26802693 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: خبرگزاری صدا و سیما | لینک خبر

حمله پهپادی یمنی ها به پالایشگاه شرکت سعودی آرامکو

نیروی پهپادی یمن اعلام کرد این دستاورد راهبردی با یک پهپاد دور برد از نوع ‹صماد 2› به دست آمده است.

صاحب‌خبر -

به گزارش سرويس بين الملل خبرگزاري صدا و سيما به نقل از شبکه تلویزیونی المسیره، یگان پهپادی یمن از حمله به تاسیسات شرکت آرامکو در ریاض پایتخت عربستان سعودی خبر داد. نیروی پهپادی یمن اعلام کرد این دستاورد راهبردی با یک پهپاد دور برد از نوع ‹صماد 2› به دست آمده است.
شرکت آرامکو به وقوع آتش سوزی در تاسیسات خود در ریاض اذعان و اعلام کرده است درباره علت این آتش سوزی تحقیق می کند. گفتنی است این عملیات، اولین عملیات در نوع خود از یگان هوایی پهپادی است که پایتخت متجاوزان را هدف قرار می دهد و با این اقدام از توان دور بردی خود که فراتر از هزار کیلومتر است پرده برداشت.

mp4
<div id="video-display-embed-code_2414618" ><script type="text/JavaScript" src="http://www.iribnews.ir/fa/news/play/embed/2180728/2414618?width=340&height=240"></script></div>

اظهارات سخنگوی رسمی نیروهای مسلح یمن درباره حمله به تاسیسات آرامکو

سرتیپ شرف لقمان سخنگوی رسمی نیروهای مسلح یمن درباره حمله به تاسیسات شرکت آرامکو عربستان سعودی در ریاض گفت: این توفیقی از جانب خداست و اگر تجاوزگری علیه یمن وجود نداشت ما به این دستاورد دست پیدا نمی کردیم. همانطور که گفتیم هر چقدر که حملات دشمنان بیشتر شود مردم یمن نیز مستحکم تر می شوند و نیروهای یمنی پیروزیهای بیشتری به دست می آورند. پیروزی امروز با حمله به شرکت آرامکو در ریاض یکی از این دستاوردهاست و مهمتر از آن ورود این پهپاد قدرتمند به نام ‹صماد دو› به عملیات نیروی پهپادی یمن است که آزمایش آن پیامی برای همه سران متجاوزان است.

این تنها یک حمله و پرواز آزمایشی بود و در مراحل آینده حملات بیشتری را از آن شاهد خواهیم بود. این هواپیما بیش از هزار کیلومتر را پیمود که چنین مسافتی برای یک پهپاد یک دستاورد و اعجازی از سوی خدای متعال است و این وعده است که فرماندهی نیروهای مسلح یمن به مردم یمن داده بود. این پهپاد جدید و هواپیماهای قبلی و آنچه در آینده مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت چرا که هنوز غافلگیریهای زیادی برای دشمن داریم ، پیروزی واقعی در زمینه ایستادگی و مقاومت و دفاع برابر متجاوزان به شمار می رود.

وی در پاسخ به اینکه این پهپاد چه سیستم و فن آوری جدیدی دارد که توانسته است از تمام پدافندهای موجود در خاک عربستان عبور کند و خود را به ریاض برساند ، گفت: همانطور که می دانید رهبر انقلاب یمن صریحا گفته است ما با ارتش های این کشورهای عربی یا ارتش های ابتدایی مبارزه نمی کنیم بلکه ما در حال حاضر با پیشرفته ترین فن آوریها و تسلیحات جنگی غرب و آمریکا می جنگیم برای همین این پیروزی بسیار مهم و راهبردی به شمار می آید چرا که جوانان و نیروها و دانشمندان ما توانسته اند به این سطح از توانمندی دست پیدا کنند.

پهپادی با این برد و با توانایی عبور از رادارها و پدافندهای دشمن پیروزی و دستاورد مهمی در این زمینه به شمار می آید و مسئله مهمتر این است که سیستمهای آمریکایی نتوانسته اند این هواپیما را شناسایی و هدف قرار دهند. عملیات امروز نیروی هوایی پهپادی توانایی اساسی و ریشه ای خود را در نبرد بازدارندگی با دشمن نشان داد و انشاالله در آینده مشارکت بیشتر و پیروزی بیشتری را شاهد خواهیم بود و بیش از پیش دشمن متجاوز را به چالش خواهیم کشاند.

شرف لقمان در پاسخ به اینکه چه چیزی نیروی پهپادی را از موشکهای دور برد متمایز می کند و این پیروزی چه تاثیری در عرصه نظامی و میدانی خواهد داشت، گفت: همانطور که سید عبدالملک بدرالدین رهبر انقلاب یمن در سخنرانیهای گذشته خود تهدید کرده بود که تاسیسات اقتصادی متجاوزان مورد هدف نیروهای ما قرار خواهد گرفت یعنی موشکهای ما، درحال حاضر با حمله امروز به داخل ریاض و تاسیسات اصلی یعنی پالایشگاه آرامکو ، دشمن باید بداند این آغاز کار است و همه تاسیسات اقتصادی آنها در تیررس ما قرار خواهد داشت چه با موشک و یا با پهپادی که نتوانسته اند متوجه حضور آن شوند.

با توجه به اینکه ما نیروی هوایی نداریم رسیدن به این مرحله برای ما ضروری بود و الان با این پهپادها می توانیم معادله هوایی را تغییر دهیم هر چند که پهپادها هواپیماهایی کوچک هستند اما این پهپاد صد در صد یمنی تاسیسات اقتصادی دشمن را هدف قرار خواهد داد و ملت یمن برابر تجاوزات و جنایات آنها بیکار نخواهد نشست بلکه ما می گوییم که در میدان و در آسمان و زمین حضور داریم و امروز اعلام می کنیم که موازنه بازدارندگی هوایی را نیز با پهپادهای خود به دست آورده ایم و انشاءالله در مراحل بعدی به سطح حمله به تاسیسات نظامی و کشتیهای جنگی نیز خواهیم رسید و همه اهدافی را که می خواهیم در صورتی که تجاوزگری خود را متوقف نکنند مورد حمله قرار خواهیم داد.

محمد علی الحوثی: رسیدن پهپاد یمنی به ریاض پیروزی در جنگ سایبری به شمار می آید

محمد علی الحوثی رئیس شورای عالی انقلاب یمن در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت: پهپادی که به آرامکو در ریاض رسید، پیروزی در جنگ سایبری و نیروی هوایی و پدافند هوایی به شمار می آید و نشان می دهد این عملیات پس از بررسی و مشخص کردن هدف صورت گرفت و بازگشت هواپیماهای شناسایی با اطلاعات و بدون اطلاع رژیم سعودی و حمله مجدد، از هر نظر یک پیروزی به شمار می آید. اگر آنها به طرف صلح حرکت می کردند چنین حملاتی صورت نمی گرفت. ­

رئیس کمیته عالی انقلاب یمن افزود: بار دیگر از خارجی ها می خواهیم به همکاران خود که به کشورهایشان بازگشتند بپیوندند چرا که مردم یمن هیچ گونه مسئولیتی در خصوص حمله به آنها و هدف قرار گرفتن در سراسر مناطق تحت سیطره یا وابسته به متجاوزان آمریکایی - سعودی و همپیمانان آنها در صورتی که به باقی ماندن در این مناطق ادامه دهند ندارند و این به علت حفظ جان خود آنهاست چه در آرامکو باشند یا دیگر مناطق.

سخنگوی انصارالله: بمباران آرامکو، عملیاتی موفق و بی نظیر بود

محمد عبدالسلام سخنگوی جنبش انصارالله یمن در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت: بمباران پالایشگاه شرکت آرامکو در ریاض توسط یگان پهپادی یمن با پهپاد دوربرد ‹صماد 2› آزمایشی موفق و بی نظیر بود. نام این پهپاد نشان دهنده اهمیت و نمادین بودن شهید الصماد (رئیس سابق شورای عالی سیاسی یمن) برای مردم یمن است و ماهیت هدف این حمله و جنایات مستمر دشمن موجب شده است تاسیسات اقتصادی و نظامی هدف عملیات شدیدتری به اذن خدا قرار بگیرد. ­

نظر شما