شناسهٔ خبر: 26785120 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: باشگاه خبرنگاران جوان | لینک خبر

عبدالملک الحوثی: برای واگذاری کنترل بندر حدیده به سازمان ملل آماده‌ایم، اما شرط داریم

رهبر جنبش انصارالله یمن برای واگذاری کنترل بندر حدیده به سازمان ملل متحد شرط تعیین کرد.

صاحب‌خبر -

عبدالملک الحوثی: برای واگذاری کنترل بندر حدیده به سازمان ملل آماده‌ایم، اما شرط داریمبه گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان، عبدالملک الحوثی، رهبر جنبش انصارالله یمن در مصاحبه با روزنامه فرانسوی لو فیگارو از اعلام آمادگی خود برای واگذاری کنترل بندر حدیده به سازمان ملل متحد خبر داد.

رهبر جنبش انصارلله یمن در این مصاحبه تصریح کرد چنانچه ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان سعودی که از دولت مستعفی یمن حمایت می‌کند حمله به بندر حدیده را متوقف کند، وی مخالفتی با ایفای نقش سازمان ملل در این شهر ندارد.

وی در ادامه گفت: ما به مارتین گریفیتس، نماینده سازمان ملل متحد در امور یمن اعلام کردیم نقش نظارتی و پشتیبانی که سازمان ملل قصد دارد در بندر حدیده حفظ شود را رد نمی‌کنیم، اما شرط ما این است که تهاجم به حدیده متوقف شود.

**عبدالملک الحوثی در بخش دیگری از مصاحبه با این روزنامه فرانسوی در پاسخ به سوالی درباره درخواست عربستان و امارات از انقلابیون یمنی برای خارج شدن از بندر حدیده گفت: حدیده شهر ماست. اینکه از ما خواسته می‌شود کنترل این شهر را به امارات بدهیم مانند این است که به مردم پاریس بگویند کنترل شهرشان را به انگلیس بدهند.**

یمن که به علت جنگ داخلی ویران شده است، برای تامین 90 درصد از نیازهایی غذایی خود به واردات نیاز دارد. این در حالی است که 70 درصد این نیازها از طریق بندر حدیده تامین می‌شوند. ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی و امارات، جنبش انصارالله یمن را به استفاده از بندر حدیده برای وارد کردن سلاح از ایران متهم می‌کنند و این در حالی است که یمن به طور کامل در محاصره است و تهران نیز این اتهامات را رد می‌کند.

مارتین گریفیتس که برای جلوگیری از هرگونه درگیری در شهر حدیده تلاش می‌کند تا توافقی بدست بیاید، پیشنهاد واگذاری مدیریت این بندر به سازمان ملل متحد را مطرح کرد و این به معنی آن خواهد بود که جنبش انصارالله یمن مدیریت بندر را واگذار خواهد کرد اما کنترل شهر را حفظ می‌کند. اما امارات متحده عربی که خروج بی‌قید و شرط جنبش انصارالله یمن از حدیده را خواستار است با این پیشنهاد مخالفت کرده است.

رهبر انصارالله یمن همچنین در این مصاحبه فرانسه را به فروش سلاح به عربستان سعودی و امارات متحده عربی برای کمک به تجاوز ائتلاف عربی به یمن متهم کرد.

به گفته رهبر جنبش انصارالله یمن، چندین کشور اروپایی بر این باور هستند که جنگ‌هایی که به ضرر حقوق بشر است برای آنها منافع اقتصادی دارند.

پس از آغاز حمله به حدیده، فرانسه در پایان ماه ژوئن از برگزاری کنفرانس بشردوستانه در سطح بالا در خصوص یمن صرف نظر کرد و این کنفرانس که با همکاری عربستان سعودی سازمان‌دهی شده بود به دیداری در سطح کارشناسان تقلیل پیدا کرد.

انتهای پیام/

مصاحبه رهبر جنبش انصارالله یمن با روزنامه فیگارو

نظر شما