شناسهٔ خبر: 26776571 - سرویس اجتماعی
نسخه قابل چاپ منبع: خبرگزاری دانشجو | لینک خبر

غلامی:

ساماندهی آموزش عالی مهمترین برنامه وزارت علوم است / تعیین وظایف ملی و منطقه‌ای برای دانشگاه‌ها

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ساماندهی آموزش عالی را یکی از مهمترین برنامه‌های وزارت علوم دانست و گفت: مطابق این طرح برای دانشگاه‌ها وظایف ملی، منطقه‌ای و استانی تعریف می‌شود.

صاحب‌خبر -
به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در نشست هم اندیشی مدیران ستادی وزارت علوم اظهار داشت: باید از متخصصان علوم انسانی برای مدیریت بهتر آموزش عالی در قالب اتاق‌های فکر استفاده کنیم برای اینکه در همه دنیا علوم انسانی مغز متفکر جامعه محسوب می‌شود.

وی تاکید کرد: اسناد قانونی مانند برنامه ششم توسعه، نقشه جامع علمی کشور، قانون اهداف و ماموریت‌های وزارت علوم و برنامه‌های تقدیمی وزیر علوم به مجلس شورای اسلامی در هنگام اخذ رای اعتماد؛ دو منبع اساسی مشخص کننده وظایف بخش‌های مختلف وزارت علوم است و ضرورت دارد هر معاونت و حوزه نسبت به استخراج وظایف خود از این منابع و عمل در راستای آن اقدام کند.

وزیرعلوم افزود: آموزش عالی به دلیل ذات خود همیشه شرایط ویژه‌ای را داشته است و انتظارات جامعه از این دستگاه اجرایی به دلیل مسئولیت تربیت نسل جوان بالاست.

غلامی با اشاره به اینکه به دلیل وسعت فعالیت و اهمیت ماموریت؛ دستگاه آموزش عالی همواره طرفداران و منتقدان زیادی دارد گفت: از انتقاد‌های سازنده برای رفع مشکلات استفاده می‌کنیم.

وی طرح ساماندهی آموزش عالی را یکی از مهمترین برنامه‌های وزارت علوم دانست و تاکید کرد: برای اجرای این طرح باید در درون ستاد وزارت علوم و دانشگاه‌ها و همچنین خارج از دستگاه آموزش عالی یک هم صدایی و هماهنگی ایجاد شود.

غلامی اظهار داشت: بر اساس طرح ساماندهی آموزش عالی در هریک از استان‌ها شبکه‌ای از مراکز آموزش عالی ایجاد می‌شود و برای دانشگاه‌ها وظایف ملی، منطقه‌ای و استانی تعریف می‌شود.

وزیر علوم افزود: افزایش توان اشتغال پذیری دانش آموختگان؛ افزایش ارتباط آموزش عالی با صنعت و فعالیت دانشگاه‌ها برای رفع مشکلات جامعه از مهمترین برنامه‌های وزارت علوم است و به تناسب اجرا باید فعالیت‌ها را اطلاع رسانی کنیم تا امیدواری به دستگاه آموزش عالی افزایش یابد.

وی با اشاره به شرایط روز جامعه اظهار داشت: شرایط جدید شیوه مدیریت جدیدی را نیاز دارد که باید برای آن آماده شویم و تصمیم گیری دقیق و سریع؛ صرفه جویی و استفاده بهینه از نیروی انسانی از خصوصیات مدیریت در شرایط جدید است.

غلامی با اشاره به جلسه اخیر هیات دولت در محضر رهبر معظم انقلاب اسلامی گفت: همانگونه که رهبر انقلاب اسلامی فرمودند: «دولت با توان و قدرت این شرایط را پشت سر خواهد گذاشت» و ما با باور و اعتقاد به موفقیت؛ به عنوان بخشی از دولت تمام تلاش خودرا برای تحقق اهداف کشور به کار می‌بریم.

وزیر علوم تصریح کرد: برای تحقق اهداف باید از تمام ظرفیت همکاران خود در ستاد و دانشگاه‌ها استفاده کنیم و این امر مستلزم جلب مشارکت، افزایش اعتماد به نفس و احترام و اکرام کارکنان است.

نظر شما