شناسهٔ خبر: 26770806 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: فردا | لینک خبر

دلال ناشناخته سفارتخانه‌های اروپایی در ایران کیست؟ +تصاویر

دفتر ارائه خدمات برخی سفارتخانه‌های اروپایی در حالی طی هفته‌های اخیر به میدان هروی تهران منتقل شده که بررسی‌ها نشان می‌دهد یکی از مدیران حاضر در این دفتر، به صورت غیرقانونی در ایران مشغول فعالیت است.

صاحب‌خبر -

مشرق: مدتی است تعدادی از سفارتخانه‌های اروپایی مستقر در تهران، به دلایل مختلف اقدام به واگذاری خدمات تحویل مدارک و سیر مربوط به صدور ویزای توریستی خود به شرکتی هندی با نام VFS کرده اند تا این کار با سرعت و روال بهتری انجام شود. یکی از جدیدترین اطلاعات منتشره در این زمینه، اطلاعیه سفارت دانمارک در ایران از طریق صفحه اینستاگرام خود است که طی هفته‌های گذشته اعلام کرده، دفتر جدید کارگزاری درخواست روادید این سفارت با همکاری شرکت "وی اف اس" افتتاح شده است. این سفارت در بخش انگلیسی وب سایت رسمی خود نیز، محل استقرار دفتر جدید را میدان هروی تهران اعلام کرده است؛ هرچند در بخش فارسی، توضیحی دیده نمی‌شود!

اما آنچه این خبر را مهم و حساس می‌سازد، تصاویر منتشره در صفحه سفارت دانمارک است که طبق آن، سفیر این کشور در ایران به همراه کارکنان این دفتر جدید صدور ویزا و مسئولان آن دیده می‌شود. در برخی تصاویر مذکور، فردی در کنار مسئولان این سفارتخانه اروپایی حضور دارد که از مدتی قبل، حکم دستگیری و اخراج وی از ایران صادر و به نهاد‌های مربوطه ابلاغ شده است. بر این اساس، تحقیقات خبرنگار مشرق نشان می‌دهد فرد مذکور که در تصاویر نیز در حال ارائه توضیحات به "دنی عنان" سفیر دانمارک است، «محمد ریزان زین» نام دارد و این تبعه اهل کشور سریلانکا مدتی است در جمهوری اسلامی ایران بدون دریافت مجوز‌های قانونی مشغول فعالیت و همکاری با سفارتخانه‌های اروپایی مستقر در کشورمان بوده است.

البته بررسی‌ها نشان می‌دهد این فرد که مدتی نیز به عنوان مدیر شرکت همکار با سفارت‌های اروپایی در دوبی، مشغول فعالیت بوده، در سال ۲۰۱۶ وارد کشورمان شده. طبق این بررسی ها، علی رغم آنکه بازرسی اواخر سال گذشته کارشناسان وزارت کار از محل فعالیت این کارمند شرکت VFS نشان داده وی و چند نفر دیگر از همکارانش، بدون داشتن مجوز‌های قانونی، از مصادیق اشتغال غیرمجاز محسوب می‌شوند، محمد زین بدون توجه به این موضوع، همچنان به حضور غیرقانونی در ایران و همکاری با سفارتخانه‌های خارجی ادامه داده و به صورت علنی، در مراسم افتتاح دفتر جدید واقع در میدان هروی نیز حاضر می‌شود.

البته حضور غیرقانونی این فرد از چشم نهاد‌های انتظامی و قضایی دور نمانده و یک مقام قضایی در اردیبهشت ماه سالجاری با صدور حکمی خطاب به ضابطان پلیس، از آن‌ها می‌خواهد نسبت به جلب و دستگیری این فرد به اتهام اقامت غیرمجاز اقدام کرده و با رعایت موازین شرعی و قانونی، مجوز ورود به مخفیگاه وی را به صورت شبانه روی و به مدت ۲۰ روز صادر می‌کند تا پس از جلب وی، به صورت تحت الحفظ به دادسرای مربوطه منتقل شود.

با توجه به اینکه اخذ پروانه اشتغال و حضور قانونی یک تبعه آنهم از کشوری فاقد حساسیت سیاسی و بین المللی برای نهاد‌های مسئول در کشورمان، امری ساده و با شرایط آسان و سریع است، چه نکته و رازی در خصوص اصرار نماینده شرکت VFS به عنوان همکار بیش از ۱۰ سفارتخانه اروپایی در ایران، وجود دارد که حاضر نشدند وی وارد چرخه استعلامات و ثبت اطلاعات در نهاد‌های رسمی و انتظامی کشور شود؟ نکته مهم دیگر ان است که اگرچه تاکنون دفتر ارائه خدمات شرکت VFS در ایران در خصوص ویزای کشور‌های حوزه شینگن، مجتمع مشهور پالادیوم اعلام می‌شد، سفارت دانمارک در وب سایت خود اعلام کرده که این خدمات را در طبقه پنجم ساختمانی واقع در میدان هروی، به متقاضیان ارائه خواهد داد.

این تغییر با توجه به حساسیت و پیگیری‌های گذشته کارشناسان دستگاه‌های مسئول همچون وزارت کار و نیروی انتظامی، این شبهه را به دنبال خواهد داشت که به نظر می‌رسد آن‌ها به دنبال کاهش حساسیت در خصوص مواردی، چون حضور غیرقانونی همکاران و رابطان خود در ایران و دور کردنشان از جلوی چشم بازرسان هستند.

شاید اگر تصاویر منتشره در صفحه اینستاگرامی سفارت دانمارک در ایران نبود، امکان شناسایی و معرفی رابط مرموز و ناشناخته سفارتخانه‌های اروپایی در ایران میسر نمی‌شد، اما این نکته بدون در اختیار داشتن تصاویر مذکور نیز حائز اهمیت است که دلیل اصرار و تلاش یک شرکت هندی ارائه خدمات ویزا برای خارج نکردن این فرد از کشورمان حتی با وجود حساسیت و تذکرات نهاد‌های انتظامی و اداری چیست؟ «محمد ریزان زین» چه خدمات و روابطی را فراهم می‌کند که دیگران موفق به انجام دادن آن نمی‌شوند؟

نظر شما