شناسهٔ خبر: 25050362 - سرویس فرهنگی
نسخه قابل چاپ منبع: هنرآنلاین | لینک خبر

نگرانی‌های یک هنرمند در گالری هپتا

نمایشگاه نقاشی‌ طناز توسلی با عنوان "نگران" در گالری هپتا برگزار می‌شود.

صاحب‌خبر -

به گزارش هنرآنلاین، جمعه ۳۱ فروردین مجموعه‌ای از نقاشی‌های طناز توسلی با عنوان "نگران" در گالری هپتا به نمایش گذاشته می‌شود. آثار این مجموعه که متشکل از ٢٠ نقاشی است، با تکنیک آکرلیک بر روی چوب و در طول یک‌سال و نیم کشیده شده اند. "طناز توسلی" درباره مجموعه "نگران" می‌گوید: شروع این مجموعه با یک سلف‌پرتره بود، در یکی از روزهایی که حال خوشی نداشتم. نشستم جلوی آینه و سعی کردم مثل همیشه که در ناخوشی نقاشی حالم را خوب می‌کند، کار کنم. در مورد موضوعی که درگیرش بودم کاری نمی‌توانستم بکنم، جز این‌که انتظار بکشم تا بگذرد. به خودم در آینه نگاه می‌کردم و فکر می‌کردم کاری جز نگاه کردن از من ساخته نیست. پرتره‌ای که کشیدم، پرتره‌ی عجیب و عزیزی شد، علاوه بر آن مشخصا چیز جدیدی برایم داشت و همین من را وادار کرد تا پرتره‌های بیشتری با آن سیاق بکشم؛ آن‌گونه که در ماه‌های بعد حدود صد پرتره و فیگور کشیدم.

او در ادامه چنین می‌افزاید: مجموعه "نگران" بر پایه آن آثار به وجودآمد، وقتی کم‌کم برایم جهانی خلق شد از موقعیت‌هایی که در آن تنها کاری که از آدم‌ها برمی‌آید، نگریستن است؛ نگریستن و انتظار برای وقوع چیزی که این موقعیت را تغییر بدهد و این احوال را تمام کند. یک دنیای کند و فریزشده که آدم در کلافگی، استرس، لحظه‌های ناخوشایند در روابط انسانی، ترس، تردید، هجوم افکار و هر موقعیت شخصی دیگری که در آن کاری جز "نگران" بودن از انسان برنمی‌آید، وارد می‌کند و چه تک باشد و چه با دیگران، در این تجربه تنها است و تا رد شدن این اوضاع، تنها و منتظر، در آنجا می‌ماند. اسم مجموعه هم از همین‌ می‌آید، از دوپهلو بودن "نگران" و این‌که انگار تمام این حس و حال را در خود دارد. این مجموعه برای من خیلی شخصی و حسم به آن خیلی درونی‌ست. شاید به همین دلیل هم باشد که ترجیح دادم به عنوان استیتمنت معنی‌های "نگران" در لغت‌نامه را بیاورم و به جای توضیح، به بیننده یک ایده‌ی کلی بدهم تا بتواند برداشت شخصی و ارتباط حسی خودش را با کارها داشته باشد.

این نمایشگاه تا ۱۲ اردیبهشت در گالری هپتا در معرض دید بازدیدکنندگان است و روزهای یکشنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۱ تا ۲۰ و پنجشنبه و جمعه از ساعت ۱۶ تا ۲۰ پذیرای علاقه‌مندان خواهد بود. گالری هپتا در خیابان کریمخان، خیابان ایرانشهر، روبه‌روی پارک هنرمندان، بن‌بست نیکوشهر، شماره‌ سه واقع شده است.

 

نظر شما