شناسهٔ خبر: 24197502 - سرویس فرهنگی
نسخه قابل چاپ منبع: ایران آنلاین | لینک خبر

در مراسم هفتمین دوره کتاب سال سینمای ایران مطرح شد؛ نیاز داریم به سینما جدی نگاه شود

مراسم هفتمین دوره اهداء جایزه کتاب سال سینمای ایران شامگاه یکشنبه (29 بهمن ماه) در خانه سینما برگزار شد.

صاحب‌خبر -

ایران آنلاین /شامگاه یکشنبه (۲۹ بهمن ماه) هفتمین جشن کتاب سال سینمای ایران با دبیری خسرو دهقان در تالار سیف اله داد خانه سینما برگزار شد. هفتمین جشن کتاب سال سینمای ایران با  یاد محمد توکلی طراح تندیس این جشن و همچنین تسلیت درگذشتگان سانحه هوایی همراه شد.

خسرو دهقان، دبیر این دوره از جشن نخستین سخنران این مراسم گفت: خانه سینما دو وظیفه اصلی دارد که شامل مسایل صنفی در کنار امور فرهنگی از جمله ترویج امور کتاب و کتابخوانی است. از بین مدیرعاملان خانه سینما منوچهر شاهسواری نسبت به همه متفاوت‌تر و اهل مطالعه است. من خودم سینما را با نوشتن شروع کردم و بعد به سمت فیلم دیدن رفتم.

وی افزود: هیات داوران این دوره بسیار متنوع بودند و با توجه به اینکه من بسیارجوان دوست هستم از داوران جوان نیز استفاده کردم. این افراد درکنار آن ها که دارای سواد بالا هستند توانستند انتخاب های خوب و ارزشمندی داشته باشند

در ادامه هیات داوران جشن کتاب سال سینمای ایران متشکل از؛ علی لقمانی،حسن حسینی، اصغر یوسفی‌نژاد، علیرضا محمودی، امیر رضا نوری‌پرتو و شهریار توکلی روی صحنه آمدند تا جوایز این دوره از جشن را اهدا کنند.

این هیات بیانیه خود را به صورت یک کلیپ تصویری ارایه کردند.

جایزه بهترین ترجمه با همراهی گلی امامی که به جمع حاضر ملحق شد به کتاب «سینما و امر تجربی» زیر نظر مازیار اسلامی تقدیم شد. وی بعد از دریافت این جایزه از زنده یاد علی اشرف درویشیان تجلیل کرد.

جایزه بهترین تالیف با همراهی اکبر نبوی و خسرو سینایی به کتاب «یک عمر، یک راه، یک عشق: خسرو سینایی» به قلم همایون امامی اهدا شد.

خسرو سینایی  بعد از اهدای جایزه گفت: کسی لطف کرده درمورد من کتاب نوشته است. ۵۰ سال در این حرفه زندگی کردن و دانستن این که این همان حرفه‌ای هست که می‌خواهید بسیار مهم است. همایون امامی یکی از شریف‌ترین و حرفه‌ای‌ترین و مسئول‌ترین افرادی است که من در حرفه خود شناختم، اما امامی فراموش کرده که سینما شو و بیزینس شده است و او شومن نیست و این عیب بزرگی است!

جایزه ناشر برتر  نیز توسط خسرو دهقان،مرتضی رزاق کریمی، مسعود مهرابی و سیروس الوند به محمد مهدی فخری زاده از نشر روزنه کار اهدا شد.

فخری زاده بیان کرد: در آستانه ۷۰ سالگی زمان خوبی برای گرفتن این جایزه است.

سیروس الوند نیز در ادامه این مراسم بیان کرد: ما نیاز داریم به سینما جدی نگاه شود و کتاب نیز مساله مهمی است و این جشن اتفاق خوبی است و باید نسبت به آن جدی‌تر نگاه شود.

سیدرضا میرکریمی به عنوان بنیان گزار این جشن گفت: خیلی خوشحالم که جشن کتاب سال سینمای ایران به یک درخت تناور تبدیل شده است. برگزاری چنین مراسمی ربطی به حاکمیت ندارد و کاملا مردمی است و از بسیاری از جشن‌های پر زرق و برق بهتر و مهمتر است.

وی در ادامه از  ماهور الوند دعوت کرد تا جایزه بهترین بازیگر زن جشنواره مالزی را برای بازی در فیلم «دختر» دریافت کند.

ماهور الوند نیز بیان کرد: این اولین جایزه بازیگری من است و به همین دلیل برایم از اهمیت بسیاری برخوردار است. از آقای میرکریمی نیز تشکر می‌کنم که من را وارد دنیای بازیگری کرد.

در ادامه مراسم بزرگداشت روبرت صافاریان نویسنده و فیلمساز برگزار شد. رامتین شهبازی در این بخش گفت: با آقای صافاریان در مجله گزارش فیلم همکاری خود را آغاز کردم و این را می‌دانم که بسیار خوب فارسی می‌نویسد.

سعید عقیقی نیز درباره صافاریان بیان کرد: اولین بار این منتقد و مترجم را بیست و پنج سال پیش دیدم. وی در همه زمینه‌ها کارهای بسیار جالبی انجام داده است و همیشه بی‌سر و صدا کارهای خود را انجام می‌دهد.

در ادمه امیر اثباتی، محمدعلی سجادی، محمد گذرآبادی، مهدی رحیمیان و منوچهر شاهسواری روی صحنه آمدند تا مراسم نکوداشت روبرت صافاریان را برگزار کنند.

منوچهر شاهسواری، مدیرعامل خانه سینما گفت: از خسرو دهقان می‌خواهم دبیری هشتمین دوره را برعهده گیرد. از رضا میرکریمی نیز برای ایجاد چنین مراسمی تشکر می‌کنم. در این روزگار نویسنده بی‌نوشته و فیلمساز بی‌فیلم زیاد  شده است و در واقع می‌توان گفت  افعال بی‌فاعل زیاد شده است.

وی افزود: ما فضای گفتگوهای سازنده را به دلیل درگیر شدن در حاشیه ها فراموش کرده‌ایم. چه کنیم که دوست عزیز ما نسبت به سینما خشمگین نباشد؟ اگر کمی خیام بخوانیم آرام می‌شویم.

مدیرعامل خانه سینما تاکید کرد: به خاطر داشته باشیم که سینما تمام خواسته ها و آرزوها را به تصویر می‌کشد. همبستگی سینماگران و شوکت سینمای ایران از اهمیت بسیاری برخوردار است و سینمای ایران مدیون همه کسانی است که دست به قلم شدند و به ما یاد دادند. خیلی بد است که فراموش کنیم چه کسی به ما یاد داده است. من غصه کسانی را می‌خورم که امروز حضور نداشتند تا کمی از خشمشان کم شود. سینما حذف شدنی نیست و ما نیز نمی‌خواهیم که کسی را حذف کنیم.

شاهسواری در بخش پایانی صحبت‌هایش ضمن نام بردن از دبیران دوره‌های پیشین نظیر ایرج تقی‌پور ، امیر اثباتی، سیدمحسن هاشمی، اکبر نبوی و...  بیان کرد: دوستان در این دوره جشن کتاب سال سینمای ایران به امر کیفیت بسیار اهمیت دادند و این بسیار مهم است./ایلنا

نظر شما