شناسهٔ خبر: 24129880 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: فردا | لینک خبر

سعد حریری: با حزب الله ائتلاف نمی‌کنیم

سعد حریری نخست وزیر لبنان در سیزدهمین سالگرد ترور رفیق حریری گفت: ۱۳ سال گذشت و منطقه در بحران، جنگ، انقلاب و فتنه به سر می‌برد. سوریه به عرصه‌ای برای آزمایش ارتش‌ها و شبه نظامیانی از همه کشور‌ها تبدیل شد و عراق، یمن و لیبی در بحران به سر می‌برند، اما با وجود این لبنان در امنیت به سر می‌برد.

صاحب‌خبر -
خبرگزاری مهر: نخست وزیر لبنان در سیزدهمین مراسم سالگرد ترور رفیق حریری ضمن پرداختن به موضوعات مختلف از عدم ائتلاف با حزب الله سخن گفت.

به گزارش النشره، سعد حریری نخست وزیر لبنان در سیزدهمین سالگرد ترور رفیق حریری گفت: ۱۳ سال گذشت و منطقه در بحران، جنگ، انقلاب و فتنه به سر می‌برد. سوریه به عرصه‌ای برای آزمایش ارتش‌ها و شبه نظامیانی از همه کشور‌ها تبدیل شد و عراق، یمن و لیبی در بحران به سر می‌برند، اما با وجود این لبنان در امنیت به سر می‌برد.

وی افزود: روح رفیق حریری با ما است و لبنان دچار جنگ داخلی جدید نمی‌شود، زیرا کسانی که در راستای توافق طایف حرکت می‌کنند نمی‌توانند که همزیستی را از بین ببرند.

حریری گفت: ما لبنان را از بحران و آتش سوریه دور نگه داشتیم و داعش و تروریست‌ها را بیرون کردیم و تروریسم بستری در لبنان ندارد. ما ارتش و نیرو‌های امنیتی داریم که به آن افتخار می‌کنیم و اداره اطلاعات در کمین موساد و تروریسم است.

وی خطاب به حاضران ادامه داد: به خاطر قدس پایتخت ابدی فلسطین از شما می‌خواهیم که یک دقیقه به نشانه همبستگی با قدس و پایداری ملت فلسطین یک دقیقه بایستید.

حریری در ادامه از همبستگی با کشور‌های عربی، تصمیم بی طرفی لبنان و رقابت‌های انتخاباتی لبنان سخن گفت و افزود: زمان قیمومیت بر لبنان تمام شده است و ۱۴ مارس ۲۰۰۵ نقطه عطفی در تاریخ لبنان است. هفته اندکی تا انتخابات پارلمانی ۲۰۱۸ باقی مانده است که نقطه تحول در حیات پارلمانی خواه در زمینه قانون جدید یا تجدید پارلمانی خواهد بود. طی روز‌های آینده اسامی را اعلام و وارد معرکه انتخابات به دور از فشار قیمومیت می‌شویم.

وی بیان کرد: اصولی وجود دارد که کشور بدون آن نمی‌تواند مستقر شود؛ توافق طایف، پایبندی به گفتگوها، حمایت لبنان از تاثیرات جنگها، مخالفت با دخالت در امور کشور‌های عربی.

حریری گفت: تصمیمات صادره از سوی دادگاه بین المللی برای مقامات لبنان الزام آور است. سلاح منحصرا باید در اختیار دولت قرار باشد، توان ارتش و نیرو‌های امنیت باید تقویت شود و همبستگی ملی در برابر طمع ورزی‌های اسرائیل حاصل شود.

نخست وزیر لبنان اعلام کرد: از چند ماه قبل اعلام شد که جریان المستقبل به ائتلاف پنجگانه روی خواهد آورد یا به ائتلاف به حزب القوات، الکتائب و الاحرار روی می‌آورد و جریان المستقبل بازنده بزرگ است، زیرا این جریان مفلس است و پولی ندارد. این بزرگترین اهانت است. ما چالش را قبول کردیم ما پول انتخابات نداریم، اما مخالف هر گونه ائتلاف با حزب الله هستیم. وعده ما در ششم ماه مه ۲۰۱۸ با انتخابات پارلمانی و هفتم ماه مه با همه لبنانی ها.

نظر شما