شناسهٔ خبر: 23051059 - سرویس اجتماعی
نسخه قابل چاپ منبع: روزنامه جام جم | لینک خبر

توصیه‌های صعود به قله‌ها در زمستان

معاون عملیات سازمان امداد و نجات هلال‌احمر گفت: صعود به قله‌های مرتفع در زمستان باید با هماهنگی هیأت‌های کوهنوردی و هلال احمر انجام شود.

صاحب‌خبر -

شاهین فتحی در گفت‌وگو با میزان، با اشاره به این‌که تیم‌های کوهنوردی با سردشدن هوا و بارش برف در قلل مرتفع، نباید بی محابا اقدام به صعود به قله کنند، گفت: حادثه اشترانکوه اگرچه به‌دلیل بارش برف و ریزش بهمن متاسفانه 9 کوهنورد را به کام مرگ برد، اما با اطلاع‌رسانی ممکن بود اجازه سفر کوهنوردان صادر نشود و این حادثه رخ ندهد.

وی ادامه داد: کوهنوردان قبل از صعود باید از وضعیت جوی روزهایی که می‌خواهند در کوهستان باشند، اطلاع پیدا کرده و با توجه به شرایط جوی نسبت به صعود اقدام کنند. وقتی هواشناسی ریزش برف را پیش‌بینی می‌کند هرنوع صعود به قله باید متوقف شود.

معاون عملیات سازمان امداد و نجات هلال‌احمر، تاکید کرد: موضوع مهم اطلاع‌رسانی مسیر و زمان صعود به تیم‌های امدادی و هیأت کوهنوردی مقصد است. متاسفانه اعضای تیم کوهنوردی مشهد، هیچ هماهنگی را با هیأت کوهنوردی یا هلال‌احمر ازنا انجام نداده بودند. برای این‌که بتوان در صورت بروز حادثه در کمترین زمان امدادرسانی کرد باید با هیأت کوهنوردی و هلال‌احمر هماهنگی لازم انجام شود.

فتحی با اعلام این که بهتر است افراد از راهنمای بومی استفاده کنند، افزود: معمولا افراد بومی که به عنوان راهنما حضور دارند از مسیرهای رسیدن به قله یا بازگشت خبر داشته و بهتر است از این افراد در تیم‌ها استفاده شود.

وی با تاکید بر استفاده تیم‌های کوهنوردی از GPS عنوان کرد: تمامی تیم‌ها باید با تجهیزات و امکانات کامل از جمله GPS اقدام به حضور در ارتفاعات کنند و هرگز نباید بدون امکانات کافی به سمت قله بروند. داشتن آذوقه کافی و حتی بیشتر از تعداد روزهای صعود بسیار مهم است.

معاون عملیات سازمان امداد و نجات هلال‌احمر تاکید کرد: در حادثه اشترانکوه هلال احمر با بسیج امکاناتش اقدام به امدادرسانی و جست‌وجو برای یافتن مفقودان کرد. تمامی تیم‌های زبده کوهنوردی با تجهیزات مدرن و جدید به قله کول جنو اعزام و یک هفته برای یافتن افراد مفقود شده تلاش کردند.

نظر شما