شناسهٔ خبر: 11075768 - سرویس علمی-فناوری
نسخه قابل چاپ منبع: ایتنا | لینک خبر

وضعیت تشعشعات ایستگاه‌های موبایل در هند بررسی شد

ایتنا- محبوبیت استفاده از موبایل و وسایل بی‌سیم باعث ازدیاد دکل‌های مخابراتی در سطح شهرها شده است.

صاحب‌خبر -
وضعیت تشعشعات ایستگاه‌های موبایل در هند بررسی شد


با اوج گرفتن نگرانی‌های ناشی از تشعشعات و شایعاتی مبنی بر مضر بودن آنتن‌های موبایل بر سلامتی انسان، سازمان‌های مرتبط به انجام تحقیقاتی در این زمینه و اظهارنظرهایی در این مورد پرداخته‌اند.


به گزارش ایتنا از مهر، بحث مضر بودن تشعشعات دکل‌های دریافت‌کننده و انتقال‌دهنده امواج رادیویی یا ایستگاه‌های فرستنده و گیرنده پایه (BTS)، به‌ مدت‌ها پیش برمی‌گردد، اما با اوج گرفتن نگرانی‌های ناشی از این تشعشعات و شایعاتی مبنی بر مضر بودن این آنتن‌ها بر سلامتی انسان، به آنجا کشیده شده که برخی از مردم حتی از نصب آنتن‌های BTS تلفن‌همراه در مناطق زندگی خود ممانعت می‌کنند؛ تا حدی که اپراتورهای موبایل در برخی نقاط مسکونی امکان نصب این دکل‌ها را ندارند.

در همین راستا و برای رفع این مشکلات، سازمان‌های مرتبط در کشورهای مختلف به انجام تحقیقاتی در این زمینه و اظهارنظرهایی در این مورد پرداخته‌اند.

براین اساس وضعیت استفاده از این آنتن‌ها در چند کشور از جمله هندوستان و واکنش مردم این کشور نسبت به آن بررسی شده است.

راضی کردن هندی‌ها برای نصب آنتن‌های موبایل در مجتمع‌های مسکونی
در هندوستان که بیشترین رشد اقتصادی را در سال‌های اخیر به خود اختصاص داده، تلفن همراه به عنوان یکی از محبوب‌ترین وسایل ارتباطی به شمار می‌رود.

این وسیله ارتباطی به یکی از لوازم ضروری و اولیه مردم این کشور حتی افرادی که نان شب ندارند تبدیل شده و دوری چند لحظه‌ای از آن زمینه استرس و نگرانی را فراهم می‌کند.

براین اساس بسیاری از کارشناسان این کشور با گسترش فناوری ارتباطی نگرانی خود را از عوارض احتمالی تلفن‌های همراه اعلام و تحقیقاتی برای مهار عوارض ناشی از آن، انجام داده‌اند.

اوایل، همزمان با بحث درباره عوارض دستگاه‌های تلفن همراه، مقاومت‌هایی از سوی برخی مردم برای جلوگیری از نصب ایستگاه‌های آنتن‌های موبایل نیز انجام می‌شد.

اما شرکت‌های مخابراتی به طور مکرر با اعلام بی‌ضرر بودن امواج ناشی از ایستگاه‌های تلفن‌های همراه و انتشار گزارشاتی مبنی بر بی ضرر بودن تشعشعات این آنتن‌ها، سعی کردند راهکارهایی را برای جلوگیری از اعتراض‌ها و راضی کردن مجتمع‌های مسکونی برای نصب آنتن‌های موبایل نیز بکار گیرند.

«مهیش چندر» یکی از ساکنان منطقه «راجندرا نگر»، دهلی نو می‌گوید: شرکت‌های مخابراتی خصوصی اوایل برای راضی کردن من جهت نصب آنتن بر روی پشت بام خانه‌ام، من را به آزمایشگاه‌های مجهز خود بردند و در آنجا فهمیدم که حرف آن‌ها مبنی بر آزمایش‌های مکرر بر روی این آنتن‌ها درست است، به همین خاطر من نیز پذیرفتم در قبال دریافت پول از آن‌ها، اجازه نصب این آنتن‌ها را بدهم.

همچنین «عمیت کومار» صاحب یکی از آپارتمان‌هایی که در بالای ساختمانش آنتن موبایل نصب شده است می‌گوید: آنتن‌های موبایل به رغم گفته‌های بعضی از افراد ضرری برای مردم ندارد.

وی می‌افزاید: بابت نصب آنتن موبایل شرکت ریلاینس بر روی آپارتمانش، ماهیانه مقداری پول را به عنوان اجاره ، مقداری دیگر را به عنوان ودیعه و مکالمه رایگان تا زمان پایان قرارداد درنظر گرفته است .

«روجیت کاپور» یکی دیگر از شهروندان دهلی‌نو که آنتن موبایل بر روی ساختمانش نصب شده است می‌گوید تا سه سال پیش دولت بابت نصب هر آنتن مویایل پولی برای دادن مجوز می‌گرفت که از سال گذشته این مبلغ لغو شده است.

عدم رعایت استانداردهای نصب آنتن و مضرات آن برای پرندگان

«شاردندو» یکی از استادان محیط زیست دانشگاه علوم پتنا در خصوص شایعه مضرات تشعشات آنتن موبایل می‌گوید: «آنتن موبایل با امواج ۹۰۰ تا ۱۸۰۰ مگاهرتز که مایکروویو نامیده می‌شود، در صورت رعایت استانداردهای نصب و راه‌اندازی، ضرری برای محیط زیست ندارد؛ اما اگر این اصول رعایت نشود باعث خرابی تخم پرندگان و جنین آنها می‌شود؛ چراکه جداره تخم پرندگان بسیار نازک است و روی جوجه آن تاثیراتی می‌گذارد.»

«مهتا نیگاندرا سینگ» یکی دیگر از زیست شناسان نیز با تذکر در خصوص رعایت استانداردهای نصب ایستگاه‌های BTS می‌گوید: برجهای مخابراتی در صورتی که استاندارد نباشند و یا اینکه در «نصب» آنها استانداردهای لازم رعایت نشود ممکن است به سلامت مردم آسیب برساند.

«انیل ورما» رئیس دانشکده فیزیک دانشگاه علوم پتنا نیز می‌گوید: محبوبیت استفاده از موبایل و وسایل بی‌سیم باعث ازدیاد دکل‌های مخابراتی در سطح شهرها شده است.

وی افزود: حالا که ما سهم خود را از لذت تکنولوژی موبایل گرفته‌ایم، نوبت آن است که مطالعه‌ای جامع در رابطه مضرات احتمالی نصب آنتن‌های مخابراتی در مناطق مسکونی شهرها صورت گیرد.

براساس نتایج این تحقیقات، دولت دستور داده تا ۷۸۴ دکل مخابراتی دوباره مورد بررسی و بازبینی مجدد در استانداردهای نصب و راه‌اندازی قرار گیرند.

قانون دولت هند برای کنترل امواج مخابراتی

«پراکاش منشی» یکی از افرادی که کارزاری علیه دکل‌های مخابراتی ایجاد کرده می‌گوید: هدف ما جلوگیری از وارد آمدن ضرر بیشتر به مردم است.

چرا که متأسفانه بعضی از قوانین برای نصب دکل‌ها و استانداردهای جهانی مربوط به آن وجود دارد که بعضاً نادیده گرفته می‌شود.

وزیر مخابرات هند نیز در این زمینه می‌گوید: برای جلوگیری از ضررهای ناشی از امواج دکل‌های مخابراتی در نتیجه رعایت نکردن استانداردهای نصب، دستورالعمل‌هایی را در خصوص محدودیت و کنترل بر پخش امواج (اشعه) مخابراتی توسط دکل‌ها با در نظر گرفتن قوانین کمیسیون بین‌المللی حفاظت تابش غیر یونیزان، برای شرکت‌های مخابراتی تعیین و توزیع شده است.

وی می افزاید: اگر هر سایتی از قانون معیار کنترل امواج الکترومغناطیسی و استانداردهای نصب و راه‌اندازی سرپیچی کند، ۵۰۰ هزار روپیه هندی جریمه نقدی می‌شود.

نظر شما