شناسهٔ خبر: 67365027 - سرویس اجتماعی
نسخه قابل چاپ منبع: طبنا | لینک خبر

طرح دارویار بدون نسخه الکترونیک قابل اجرا نبود

وزیر بهداشت، یکپارچه سازی سامانه های حوزه سلامت را گام بزرگی در تحقق دولت الکترونیک دانست.

صاحب‌خبر -

به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت (طبنا)بهرام عین اللهی، در مراسم رونمایی از چهار سامانه الکترونیک سلامت در ستاد وزارت بهداشت، گفت: تحقق دولت الکترونیک برنامه همه دولت‌ها بوده است ولی خوشبختانه در مدت کوتاه دولت سیزدهم این آرزو در نظام سلامت محقق و تبدیل به کارنامه شده است.

وی با بیان اینکه سامانه‌های الکترونیک سلامت بسیار مهم هستند، زیرا پایه برنامه‌های مهمی همچون تشکیل پرونده الکترونیک سلامت برای افراد جامعه خواهند بود، افزود: برنامه نسخه الکترونیک که پایه تشکیل پرونده الکترونیک سلامت است پیش از این دولت ۱۰ درصد پیشرفت داشت که هم اکنون به ۹۰ درصد رسیده است.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: رفع نیازها و اجرای برنامه‌های حوزه سلامت بدون سامانه‌های الکترونیک و یکپارچه سازی آنها مقدور نیست. اگر نسخه الکترونیک نبود طرح دارویار هم قابل اجرا نبود. بسیاری دیگر از طرح‌های حوزه سلامت از جمله «سلامت خانواده» و بیمه‌ها نیز وابسته به این سامانه‌ها هستند.

عین اللهی با بیان اینکه یکپارچه سازی سامانه‌های الکترونیک سلامت پیشرفت خوبی داشته است، اظهار داشت: با این سامانه‌ها حجم بسیار زیادی از کارهای پژوهشی، آموزشی، بهداشتی، درمانی و پیشگیری از بیماری‌ها تسهیل می‌شود.

وی با اعلام رونمایی از ۱۴ سامانه دیگر تا پایان سال بر بستر ماده ۶۵ برنامه هفتم پنج‌ساله توسعه کشور، گفت: از سال گذشته تعدادی سامانه رونمایی شده و امسال نیز مجموعاً ۶ سامانه تاکنون رونمایی شده است. دو سامانه میز خدمات شهروندی و سامانه تبادل الکترونیک اسناد بین بیمارستان‌ها با پزشکی قانونی پیش از این بهره برداری شدند.

وزیر بهداشت با اشاره به اهمیت سامانه خودمراقبتی، ابراز داشت: این سامانه‌ها بر بستر تلفن همراه سوار هستند و حتی افراد کم سواد نیز می‌توانند از آنها استفاده کنند که در این میان سامانه خودمراقبتی به دلیل این که در پیشگیری از بیماری‌ها و توسعه فرهنگ‌سازی سلامت کاربرد زیادی دارد، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

عین اللهی در پایان یادآور شد: سامانه‌هایی که رونمایی می‌شوند افراد را از نرم افزارها و برنامه‌های خارجی که روی تلفن‌های همراه نصب هستند بی نیاز می‌کنند، زیرا مطابق با الگوی بیماری در کشور طراحی شده اند و با فرهنگ ما سازگاری بیشتری دارند.

وزیر بهداشت در این مراسم چهار سامانه «صدور گواهی ولادت با امضای الکترونیک»، «مدیریت سو مصرف مواد»، «پروانه صلاحیت پرستاری»، «خودمراقبتی شهروندی» را رونمایی کرد.

نظر شما