شناسهٔ خبر: 67358534 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: خبرنامه دانشجویان ایران | لینک خبر

زاکانی در مناظره:

کرسنت دست پخت خاتمی، روحانی و زنگنه است

نامزد انتخابات ریاست‌ جمهوری با تاکید بر اینکه در موضوع کرسنت خیانت بزرگی صورت گرفته است، گفت: کرسنت دست پخت آقایان،‌ خاتمی، روحانی و زنگنه است.

صاحب‌خبر -

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»، چهارمین مناظره انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری، از دقایقی قبل با حضور 6 نامزد انتخابات ریاست جمهوری و با موضوع «سیاسی»  آغاز شد.

در ابتدای این برنامه سوالات کارشناسان برای بخش اول مناظره دوم نامزدهای ریاست‌جمهوری به شرح ذیل بیان شد:

پاک آیین: برنامه های شما برای بهره مندی از فرصتهای توافقات با چین و روسیه چیست؟

سجادپور: توازن و تعادل در سیاست خارجی را چطور دنبال می کنید؟

میرکریمی: پیمان منطقه‌ای با اوراسیا موفق بود؛ برنامه دولت شما برای تکرار این موافقتنامه چیست؟

آل اسحاق: 1200 میلیارد دلار تعامل همسایگان است؛ سهم ما از این تعاملات چقدر است و برای استفاده از این فرصت چه برنامه ای دارید؟

رئوف شیبانی: با توجه به حرکت رو به پیشرفت مقاومت در منطقه و دستاوردهای این مقاومت، برنامه سیاسی دولت شما برای تثبیت و تقویت این دستاوردها چیست؟

علیرضا زاکانی؛ نامزد چهاردهمین انتخابات ریاست‌ جمهوری در ابتدای این برنامه گفت: ما در یک کتابی با عنوان "سیاست خارجی" ایده محور مبتنی بر دیپلماسی منزلت طلبانه ایده‌های خود را ترسیم کردیم و با چارچوب مشخص مبتنی بر قدرت داخلی و انسجام و بهره‌مندی از همه ظرفیت‌های ملی منطقه‌ای و جهانی ظهور و بروز قدرت ایران را بیشتر کرده و جایگاه جدیدی را برای ایران درعرصه منطقه وجهان ثبت کنیم.

وی تصریح کرد: مبانی سیاست خارجی سه چیز است، یکی رهنمودهای مقام معظم رهبری است. مفروضات ما این است که دوران گذار است و قدرت دچار یک دگرگونی و پراکندگی است و جهان در حال تغییر است و با مدل‌های سوخته نمی‌شود جایابی درستی برای قدرت در عرصه جهانی داشت.

زاکانی اظهار کرد: 5 گام را نیز تعریف کردیم که در ابتدا ارتقای کرامت انسانی است یعنی بازیابی پیام اساسی انقلاب اسلامی در سراسر جهان است. امروز زمانی که از آزادسازی قدس صحبت می‌کنیم در آمریکا نیز خریدار دارد.

نامزد چهاردهمین انتخابات ریاست‌ جمهوری افزود: نکته دیگر ارتقای منزلت تصویر جهانی ایران است، این حصاری که در ایران کشیدند و سیاه نمایی‌ها باید شکسته شوند و بهترین پیام آور برای در این بخش ایرانیان خارج از کشور هستند.

وی گفت: محور سوم فعالیت سیاست همسایگی و ارتقای محور مقاومت است. ما ظرفیت بی نظیری در منطقه داریم که به زعم دشمنان در منطقه غرب آسیا ایران قدرت برتر است به ویژه بعد از کاری که در وعده صادق صورت گرفت و در طوفان الاقصی اتفاقاتی رقم خورد که معادلات منطقه‌ای تغییر کرد.

نامزد چهاردهمین انتخابات ریاست‌ جمهوری تصریح کرد‌: نکته چهارم دیپلماسی اقتصادی برای بازیابی اقتصاد ملی است و از همه ظرفیت‌های منطقه‌ای و داخلی خود باید استفاده و دیگران را به خود وابسته کنیم.

زاکانی با اشاره به ظرفیت‌های درون کشور خاطرنشان کرد:‌  36 کشور به ایران در حوزه شمال و جنوب و انتقال بار به ایران وابستگی دارند و این برای ایران قدرت تولید می‌کند. زمانی که در جهان و در قدرت‌های نوظهور ارتباطات کارهایی از جمله حضور در بریکس و شانگهای که آروزی یک عده‌ای بود در دولت شهید رییسی به ثمر رسید، فرصت‌های جدیدی خلق می‌شود.

وی گفت: دیپلماسی اقتصادی نیاز به تحول در وزارت خارجه و نیاز به بسترسازی برای حضور بخش خصوصی در سراسر جهان دارد که اتفاق بیافتد.

نامزد چهاردهمین انتخابات ریاست‌ جمهوری ادامه داد: موقعیت ژئوپولوتیک ایران در جهان باید منزلت یابی جدیدی شود و این فرصت‌ها، فرصتی نیست که بشود آن را از دست داد. با ایده محوری و منزلت‌جویی باید مسیری را برویم که در این مسیر ایران را بر قله‌های جهان بنشانیم.

آقای روحانی قرار بود که پاسپورت را به عزت ایرانی بازگرداند

زاکانی در بخش دوم سخنانش با اشاره به اینکه بسیاری از مواردی که مطرح می‌شود از بی برنامگی است و ما را نیز مجبور می‌کنید حرفهایی بزنیم که خجالت بکشید، تاکید کرد: آقای روحانی قرار بود که پاسپورت را به عزت ایرانی بازگردند اما 64 دانشجو ما از نروژ اخراج شدند. بانوان ایرانی را در استانبول زدند و کودک ایرانی را درفرودگاه آمریکا دستبند زدند و بنزین هواپیمای ظریف وزیر خارجه وقت را نیز ندادند!

وی با بیان اینکه مشکل ما این است که گدایی غرب را می‌کنیم تا مشکلات خود را حل کنیم، ادامه داد: مشکل ما جریان تحریف است و تا جریان تحریف شکست نخورد. جریان تحریم نیز خنثی نمی‌شود. نمونه بارز آن واکسن کرونا است که نامه آقای ظریف به آقای رییسی است، چرا به مردم خلاف می‌گویید؟ چرا به مردم دروغ می‌گویید؟ مردم می‌فهمند و خوب نیست.

آقای پزشکیان گزارش برجام را نخوانده بود و اظهارنظر کرد!

نامزد چهاردهمین انتخابات ریاست‌ جمهوری با برجام اشاره کرد و گفت:‌ کارنامه بنده اداره کمیسیون برجام بود و آقای پزشکیان در کمیسیون بودند که برجام را نخوانده بودند و اظهارنظر می‌کردند و آنجا صادفانه گفتند که برجام را نخواندم و ما گفتیم که وقتی نخواندید چرا اظهار نظر می‌کنید؟!

زاکانی تصریح کرد: این گزارش را در مجلس خواندیم و نکات مثبت و خسارت بار را گفتیم. بند به بند این گزارش امروز نشان دهنده این امر است که گزارش ما درست است. مذاکره را رهبری میخواستند و در دیدار دانشجویان نیز گفتند که خطوط قرمز رعایت نشد. چرا واقعیت‌های تاریخ را تحریف می‌کنیم. گزارشات سه ماه، شش ماه و نه ماهه آقای ظریف را به مجلس بخوانید.

کرسنت دست پخت آقایان خاتمی، روحانی و زنگنه است

وی افزود: به مردم خلاف گفتند که همه تحریم برداشته می‌شود و بعدها وندی شرمن خندید و گفت که شما انگلیسی بلد نیستید! برجام نیاز به نقد کردن داشت و بهتر از هرکسی آیت الله رئیسی آن را نقد کرد و ما وظایف خود را انجام دادیم و آنها انجام ندادند. ما 7.5 برابر افزایش فروش نفت داشتیم و پول‌‌های بلوکه شده آزاد شدند.

نامزد چهاردهمین انتخابات ریاست‌ جمهوری درباره قرارداد چین تصریح کرد: در موضوع چین در تحریم 13 میلیارد یورو تفاهم نامه نوشتیم و 2 میلیارد یورو قرارداد نوشتیم و ضمانت‌نامه آن در دست بنده است.

زاکانی با تاکید بر اینکه در موضوع کرسنت خیانت بزرگی صورت گرفته است، گفت: مشکل آقای پورمحمدی این است که sfo زمانی که اسناد را از دفتر یزدان پناه درآورد ایشان در مجموعه خودش بایگانی کرد! کرسنت دست پخت آقایان،‌ خاتمی، روحانی و زنگنه است. بنده در مجلس سخنرانی داشتم و ایشان هم در پایان صحن داشتند من را نگاه می‌کردند و در سخنرانی هم گفتم خیانت بزرگی است.

نظر شما