شناسهٔ خبر: 66910401 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: ایرنا | لینک خبر

سران آلمان و فرانسه از حمله اوکراین به خاک روسیه حمایت کردند

تهران- ایرنا- سران آلمان و فرانسه سه‌شنبه گفتند، اوکراین باید اجازه داده باشد به مراکز نظامی داخل خاک روسیه که از آنجا موشک شلیک می‌شود، حمله کند.

صاحب‌خبر -

به گزارش ایرنا به نقل از رویترز، امانوئل مکرون رئیس جمهوری اوکراین در کنفرانس خبری مشترک با اولاف شولتس صدراعظم آلمان در «مزبرگ» آلمان گفت: ما از اوکراین حمایت کرده و خواهان تشدید تنش نیستیم. موضع ما عوض نشده است.

رئیس جمهوری فرانسه افزود: ما باید به آنها اجازه دهیم مراکز نظامی را که از آنها موشک شلیک می‌شود، خنثی کنند. اما اجازه نمی‌دهیم به سایر اهداف یا غیرنظامیان یا سایر مراکز نظامی در روسیه حمله کنند.

اولاف شولتش صدراعظم آلمان نیز از مواضع مکرون حمایت کرد و گفت تا زمانی که اوکراین شرایط کشورهای تامین‌کننده تسلیحات و قوانین بین‌المللی را می‌پذیرد، اجازه دفاع از خود را دارد.

وی افزود: تعجب می‌کنم وقتی برخی استدلال می‌کنند که اوکراین نباید اجازه دفاع از خود را داشته باشد.

ینس استولتنبرگ دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در مصاحبه با اکونومیست که جمعه شب منتشر شد، از متحدان اوکراین خواست محدودیت‌هایی را که بر استفاده کی‌یف از تسلیحات آنها در حمله به خاک روسیه اعمال کرده‌اند، لغو کنند.

استولتنبرگ اظهار کرد: اکنون زمان آن فرا رسیده است، متحدان لغو برخی محدودیت‌هایی را بر استفاده از تسلیحات ارائه شده به اوکراین اعمال کرده‌اند، بررسی کنند. خصوصا در شرایط فعلی که درگیری زیادی در خارکیف در نزدیکی مرز با روسیه وجود دارد.

وی افزود: منع کردن اوکراین از استفاده از تسلیحات آنها علیه اهداف مشروع نظامی در خاک روسیه، کار آنها را در دفاع از خودشان بسیار سخت کرده است.

شولتش با این ایده مخالفت کرد و گفت که نیازی به تغییر محدودیت‌ها در این زمینه نیست.

آلمان پس از آمریکا دومین تامین‌کننده بزرگ تسلیحات برای اوکراین است. برلین تاکنون حدود ۲۸ میلیارد یورو حمایت نظامی به اوکراین ارائه کرده است.

نظر شما