شناسهٔ خبر: 66826628 - سرویس علمی-فناوری
نسخه قابل چاپ منبع: روزنامه آفرینش | لینک خبر

داروهای فشارخون خطر شکستگی استخوان در سالمندان را افزایش می دهد

یک مطالعه جدید هشدار می دهد که به نظر می رسد داروهای فشارخون بیش از دو برابر خطر شکستگی استخوان تهدید کننده جان را در میان ساکنان خانه سالمندان افزایش می دهد.

صاحب‌خبر -

یک مطالعه جدید هشدار می دهد که به نظر می رسد داروهای فشارخون بیش از دو برابر خطر شکستگی استخوان تهدید کننده جان را در میان ساکنان خانه سالمندان افزایش می دهد.
به گزارش مهر به نقل از مدیسن نت، محققان اخیراً گزارش دادند که افزایش خطر ناشی از تمایل داروها به اختلال در حالت تعادل است، به ویژه زمانی که بیماران به طور موقت با فشار خون پایین مواجه می‌شوند که مغز را از اکسیژن محروم می‌کند.
آنها افزودند که این خطر با تداخل با سایر داروها و مشکلات موجود بیماران در خانه سالمندان با تعادل ادغام می‌شود.
«چینتان دیو»، محقق ارشد و مدیر دانشگاهی مرکز راتگرز، گفت: «تقریباً ۴۰ درصد از کسانی که دچار شکستگی لگن می‌شوند در سال بعد می‌میرند، بنابراین واقعاً نگران‌کننده است که متوجه شویم دسته‌ای از داروهایی که ۷۰ درصد از ساکنان خانه سالمندان استفاده می‌کنند، خطر شکستگی استخوان را بیش از دو برابر می‌کند.»
برای این مطالعه، محققان سوابق نزدیک به ۳۰۰۰۰ بیمار سالمند در مراکز مراقبت طولانی مدت بین سال‌های ۲۰۰۶ و ۲۰۱۹ را تجزیه و تحلیل کردند.محققان خطر ۳۰ روزه شکستگی لگن و بازو را برای کسانی که داروهای فشار خون مصرف می‌کردند با کسانی که این دارو را مصرف نمی‌کردند مقایسه کردند.
خطر شکستگی برای افرادی که از داروهای فشار خون استفاده می‌کردند ۵.۴ شکستگی در هر ۱۰۰ نفر در سال بود، در حالی که برای افرادی که داروهای فشار خون مصرف نمی‌کردند، ۲.۲ در هر ۱۰۰ نفر بود.
این خطر در گروه‌های خاص حتی بیشتر بود؛ حداقل سه برابر در افراد مبتلا به زوال عقل، آنهایی که فشار خون سیستولیک بالای ۱۳۹ و آنهایی که فشار خون دیاستولیک بالای ۷۹ دارند. سیستولیک اولین عدد در اندازه‌گیری فشار خون و دیاستولیک دومین عدد است.
محققان نتیجه گرفتند که ترکیبی از داروی کمتر و حمایت بهتر می‌تواند به محافظت از سلامت سالمندان کمک کند.

نظر شما