شناسهٔ خبر: 66826222 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: جوان | لینک خبر

سید حسن نصرالله: شهید رئیسی الگو، بسیار شجاع و خدمت‌گذار بود

سخنرانی سید حسن نصر الله دبیرکل حزب الله لبنان در مراسم بزرگداشت رئیس‌جمهوور شهید ایران و همراهانش، در ضاحیه جنوبی بیروت آغاز شد.

صاحب‌خبر -

جوان آنلاین: دبیرکل حزب الله لبنان در مراسم بزرگداشت رئیس‌جمهور شهید ایران و همراهانش که در ضاحیه جنوبی بیروت برگزار شد، گفت که امسال سالگرد مقاومت و آزادسازی را به احترام شهدا برگزار نمی‌کنیم.

سخنرانی سید حسن نصر الله دبیرکل حزب الله لبنان در مراسم بزرگداشت رئیس‌جمهوور شهید ایران و همراهانش، در ضاحیه جنوبی بیروت آغاز شد.

سید حسن نصر الله در آغاز این سخنرانی گفت: ما در سالگرد عید مقاومت و آزادسازی قرار داریم، ولی سانحه هوایی برای رئیس‌جمهور شهید ایران و همراهانش ما را وارد فضای غم و اندوه کرد. از این رو تصمیم گرفتیم که جشن‌ها را طبق عادت برگزار نکنیم چرا که ما در روز‌های مصیب‌بار و اندوهناکی به سر می‌بریم.

وی افزود: ما بار دیگر شهادت عزیران و بزرگوارانی را که در سانحه بالگرد در ایران به شهادت رسیدند، تسلیت می‌گوییم. حادثه سقوط بالگرد شهید رئیسی برای داخل و خارج ایران بسیار دردناک و اندوهبار بود و این سانحه ما را گریاند. اما ایران از نخستین روز‌های پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ تا کنون در مقابل خطرات و چالش‌هایی که با آن مواجه بوده ایستادگی کرده است.

نصرالله تصریح کرد: ما در مسیر خود همیشه به الگو و نمونه و افراد پیشگام نیاز داریم چرا که بدون الگو، اعتقادات و باور‌های ما فقط در حد افکار و نوشته‌ها باقی خواهند ماند و شهید رئیسی در تمام مراحل عمر خود و مسئولیت‌هایی که پذیرفتند، الگو بودند. شهید رئیسی لقب خادم الرضا را که در روز‌های گذشته شنیده بودیم، به خود اختصاص داد، زیرا مسئولیت اداره حرم رضوی مسئولیت بزرگی است، زیرا موقوفات وابسته به حرم از بزرگترین موقوفات موجود در جهان است. زمانی که شهید رئیسی تولیت حرم رضوی را بر عهده گرفت، تحول بزرگی در مدیریت و توسعه حرم و خدمات بزرگ آن ایجاد کرد که خدمات آن به نفع محرومان و مستمندان بود.

دبیرکل حزب الله خاطرنشان کرد: شهید رئیسی فقیه، عالم، کوشا، مؤمن، متواضع و در مقابله با منافقان و دشمنان، بسیار شجاع بود به مقاومت و دیدگاه آن ایمان داشت. شهید رئیسی خدمتگذار کشورش بود، به طوری که تعطیلی نمی‌شناخت و مطیع رهبرش بود.

سید مقاومت افزود: ایران از زمان پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ در معرض محاصره اقتصادی و تحریم‌های فزاینده، جنگ تحمیلی جهانی و ترور‌های داخلی قرار گرفته است؛ بنابراین وقتی هر رئیس‌جمهوری در ایران مسئولیت را بر عهده می‌گیرد، پرونده‌های بسیار بزرگی از جمله پرونده‌های اقتصادی و معیشتی، ارز، گرانی‌ها و سیاست خارجی را پیش روی خود می‌بیند و این‌ها نتایج تحریم و محاصره است. در دولت شهید رئیسی یک میلیون و ۷۸۵ هزار قطعه زمین برای ساخت خانه برای خانواده‌های نیازمند در نظر گرفته شد و تولید نفت افزایش یافت و به ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه در روز رسید.

وی ادامه داد: در دولت شهید رئیسی تصمیم به اعطای آب و برق رایگان به خانواده های فقیر گرفته شد و رشد اقتصادی به 6 درصد افزایش یافت. در دوران شهید رئیسی، رابطه با شرق و ارتباط با غرب در حد معینی برقرار بود. ورود به سازمان های بین المللی و مقابله با کرونا هم در دوران ایشان محقق شد. زمانی که شهید رئیسی ریاست جمهوری را بر عهده گرفت، از طریق نهاد ریاست جمهوری برای حمایت و پشتیبانی آشکار از جنبش‌های مقاومت در هر سطحی تلاش کرد و تعهد ایشان در این زمینه راسخ و استوار بود.

نصرالله تصریح کرد: شهید رئیسی به آرمان فلسطین، مقاومت و جنبش‌های مقاومت اعتقاد زیادی داشت و دشمنی‌اش با صهیونیست‌ها شدید بود. دوران شهید رئیسی شاهد تحول در حضور دیپلماتیک ایران و اولویت دادن به روابط با کشورهای همسایه ایران و بلوک شرق بودیم.

دبیرکل حزب الله درباره وزیر شهید امور خارجه هم گفت: شهید امیرعبداللهیان به لبنان، فلسطین و جنبش‌های مقاومت علاقه شدیدی داشت و این یکی از ویژگی‌های شخصیتی او بود. ما از شهیدان رئیسی و امیر عبداللهیان جز خیر، کمک، حمایت، محبت و آغوش باز چیز دیگری ندیدیم و از این بابت از آنها کمال تشکر را داریم. یکی از مهمترین صفات این دو شخصیت، تواضع بود. این بزرگواران نسبت به فقرا محبت و احترام داشتند و این از اصول مکتب اسلام، رسول اعظم (ص) و حضرت امام خمینی (ره) است. شهید آل هاشم هم عالمی مجاهد و صادق و دانشمند بود.

سید حسن نصرالله ادامه داد: صحنه هایی که از تشییع شهدا از تبریز تا مشهد مشاهده کردیم، بسیار باعظمت بود که پیام های بسیار مهمی را با خود همراه داشت. تشییع پیکر شهیدان رئیسی و یاران ارجمندشان، سومین مراسم تشییع بزرگ تاریخ بشریت پس از امام خمینی(ره) و شهید قاسم سلیمانی بود. اگر امکان داشت که تشییع پیکرهای شهدا در شهرهای دیگر ایران برگزار شود، ملیون ها نفر در آن شرکت می‌کردند. پیام مراسم عظیم تشییع شهید رئیسی و یارانش، وفاداری، بیعت و تعهد راسخ به خط امام خمینی (ره) و رهبری جمهوری اسلامی ایران است.

وی اظهار داشت: ایران کشوری قوی، منسجم و مستحکم است که با شهادت رئیس‌جمهور و جمع پربرکت شخصیت‌های بارز این کشور بسیار اندوهناک شد، اما این حادثه ایران را تضعیف نکرد و تکان نداد. ایران دولت نهادها و قانون است و در رأس آن یک رهبر خردمند قرار دارد که این کشور را اداره می کند، اراده و اعتماد به نفس مردم ایران هم بسیار بالاست. اینها بخشی از بینش جمهوری اسلامی و جزء اصیل دین آن است و با رفتن مسئولان تغییر نمی کند و اصل ثابتی است. جمهوری اسلامی ایران از سال ۱۳۵۷ به حمایت خود از جنبش های مقاومت ادامه داده و این حمایت ها افزایش یافته و به صورت علنی انجام شده است.

نظر شما