شناسهٔ خبر: 66818175 - سرویس اقتصادی
نسخه قابل چاپ منبع: برنا | لینک خبر

سرمایه‎‌گذاری ۱۹ میلیارد دلاری کره جنوبی روی صنعت تراشه

نخست وزیر کره جنوبی در اظهاراتی اعلام کرد که یک بسته حمایتی با هدف توسعه فعالیت‌های این کشور در تولید تراشه‌های پیشرفته به ارزش ۱۹ میلیارد دلار را در اختیار شرکت‌های سازنده و تامین کننده مواد اولیه قرار خواهد داد. نخست وزیر کره جنوبی در اظهاراتی اعلام کرد که یک بسته حمایتی با هدف توسعه فعالیت‌های این کشور در تولید تراشه‌های پیشرفته به ارزش ۱۹ میلیارد دلار را در اختیار شرکت‌های سازنده و تامین کننده مواد اولیه قرار خواهد داد.

صاحب‌خبر -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری برنا، نخست وزیر کره جنوبی در اظهاراتی اعلام کرد که یک بسته حمایتی با هدف توسعه فعالیت‌های این کشور در تولید تراشه‌های پیشرفته به ارزش ۱۹ میلیارد دلار را در اختیار شرکت‌های سازنده و تامین کننده مواد اولیه قرار خواهد داد.

طبق گزارش خبرگزاری رویترز، کره جنوبی امروز با اشاره به اهمیت گسترش مهارت‌ها در زمینه‌هایی مانند طراحی تراشه و انعقاد قرارداد همزمان با «جنگ همه‌جانبه بازار جهانی نیمه‌رساناها»، اعلام کرد یک بسته حمایتی به ارزش ۲۶ تریلیون وون (۱۹ میلیارد دلار) برای کسب و کار‌های مرتبط با تراشه در نظر می‌گیرد.

«یون سوک یول» رئیس جمهور کره جنوبی گفت بر اساس این بسته، یک برنامه حمایت مالی به ارزش حدود ۱۷ تریلیون وون از طریق بانک توسعه دولتی کره برای حمایت از سرمایه گذاری شرکت‌های صنعت نیمه‌رسانا پیش‌بینی شده است.

وی در نشستی با مقامات ارشد دولتی گفت: همان طور که همه ما می‌دانیم، نیمه‌رسانا‌ها میدانی هستند که در آن جنگ همه جانبه در جریان است. برد یا باخت، بستگی به این دارد که چه کسی بتواند ابتدا تراشه‌های پیشرفته بسازد.

کره جنوبی، خانه برترین سازندگان تراشه حافظه در جهان مانند سامسونگ الکترونیکز Samsung Electronics و هنیکس کره جنوبی SK Hynix، در زمینه‌هایی مانند طراحی تراشه و ساخت تراشه‌های پیشرفته از برخی رقبا عقب افتاده است.

دفتر یون گفت شرکت‌های کره‌ای تراشه‌ها را طراحی، اما تولید را برون سپاری می‌کنند. سهم کره جنوبی از بخش جهانی که تحت سلطه شرکت‌هایی مانند غول آمریکایی انویدیا است، حدود ۱ درصد برآورد می‌شود. همچنین شکافی بین سازندگان تراشه‌های محلی و سازندگان پیشرو تراشه‌های قراردادی مانند شرکت تولیدی تراشه تایوان است.

یون گفت: یک صندوق یک تریلیون وون برای حمایت از سازندگان تجهیزات و شرکت‌های تامین کننده ایجاد خواهد شد.

«آن دوک گئون» وزیر صنعت گفت: دولت قصد دارد به افزایش سهم بازار جهانی کره جنوبی در تراشه‌های غیرحافظه‌ای مانند پردازنده‌های موبایل از ۲ درصد فعلی به ۱۰ درصد کمک کند.

این بسته بزرگتر از برنامه‌هایی است که «چوی سانگ موک» وزیر دارایی کره جنوبی اوایل ماه جاری اعلام کرد و گفت: دولت حمایت از سرمایه‌گذاری‌های تراشه‌ها و تحقیقات به ارزش بیش از ۱۰ تریلیون وون را هدف‌گذاری کرده است.

کشور‌های سراسر جهان، از چین گرفته تا آمریکا، ده‌ها میلیارد دلار از طریق کمک‌های بلاعوض و ابزار‌های دیگر برای حمایت از بخش‌های تراشه هزینه کرده‌اند.

«گرگ رو» رئیس بخش تحقیقات هیوندای موتور سکیوریتیز، گفت: دولت کره جنوبی ظاهراً در تلاش است تا روند حمایتی را دنبال کند که کشور‌های دیگر برای شرکت‌های تولید تراشه خود در نظر می‌گیرند.

کره جنوبی در حال ساخت یک خوشه تراشه بزرگ در یونگین واقع در جنوب سئول است که به عنوان بزرگترین مجتمع تولید تراشه با فناوری پیشرفته جهان برای جذب تجهیزات تراشه و شرکت‌های فابل معرفی می‌شود.

نخست وزیر کره جنوبی که متعهد شده است تمام منابع ممکن را در صنعت تراشه‌های کشور سرریز کند، در ماه ژانویه گفته بود: برای افزایش اشتغال و جذب استعداد‌های بیشتر، اعتبارات مالیاتی سرمایه‌گذاری در صنعت نیمه‌رسانای داخلی را تمدید خواهد کرد.

انتهای پیام/

نظر شما