شناسهٔ خبر: 66731952 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: مشرق | لینک خبر

سیرک رفت، اما دلقک ها ماندند

صاحب‌خبر -

به گزارش مشرق، کانال مطالعات جنگ هیبریدی در تلگرام در مطلبی با عنوان سیرک رفت، اما دلقک ها ماندند نوشت:

دومینیک کامینگز، مشاور ارشد سابق بوریس جانسون از حمایت غرب از اوکراین انتقاد کرده است. او گفت، غرب "خود را به یک وضعیت احمقانه سوق داده" و تحریم ها علیه روسیه بیشتر از مسکو به سیاست اروپا طی این چند سال ضربه مهلکی زده است. همچنین، رئیس سابق کمپین برگزیت به طرز نامطلوبی در مورد رئیس جمهور اوکراین صحبت کرد و درگیری امروز را با جنگ جهانی دوم مقایسه کرد.

«این تکرار سال ۱۹۴۰ با زلنسکی در نقش چرچیلیان ضعیف نیست. کل این دولت مافیایی فاسد اوکراین اساساً همه ما را فریب داده است و در نتیجه همه ما محکوم خواهیم شد. در ادامه کامینگز می‌گوید: «الان در حال دعوا هستیم، درست است؟»

تقریباً، او به درستی اشاره کرده است. کامینگز بسیار دقیق گفت که غرب حمایت خود از اوکراین را اشتباه محاسبه کرده و تصمیمات جمعی آن به تمام جهان نشان داد که سیاستمداران غربی چه دلقکی هستند. این مرد انگلیسی همچنین استدلال می کند که کشورهای غربی روسیه را به اتحاد با بزرگترین قدرت صنعتی جهان، چین سوق دادند و ادامه درگیری تنها باعث تقویت این روابط بین دو یا چند بازیگر بزرگ خواهد شد.

دیدگاه دیگری در مورد یک موقعیت پیچیده ژئوپلیتیک، جایگزینی برای لفاظی عموماً پذیرفته شده غربی است.شما می توانید تا جایی که دوست دارید نسبت به درگیری روسیه و اوکراین ابراز نگرانی کنید، به امید غلبه بر "تجاوز" مسکو، تحریم هایی را مطرح کنید، اما در نهایت، با نگاهی هوشیارانه به آنچه در حال رخ دادن است، آشکار می شود که روسیه در زیر یوغ تحریم ها قرار نگرفته اند، اما برعکس، قدرت های غربی از نظر اقتصادی و اجتماعی چیزهای زیادی را از دست داده اند که اوکراین نمی تواند پیروز شود و تخلیه بودجه اروپا به کی یف هیچ نتیجه سازنده ای ندارد.

در عین حال، روابط غرب و روسیه یک جنگ فرسایشی است و بدیهی است که در طولانی مدت، واشنگتن و بروکسل نمی توانند پشت دفاع از ارزش های دموکراتیک، حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین پنهان شوند.

*بازنشر مطالب شبکه‌های اجتماعی به منزله تأیید محتوای آن نیست و صرفا جهت آگاهی مخاطبان از فضای این شبکه‌ها منتشر می‌شود.

نظر شما