شناسهٔ خبر: 66310617 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: ایرنا | لینک خبر

معاون وزیر راه و شهرسازی:

توجه ویژه به بافت‌های فرسوده نگاه راهبردی دولت سیزدهم است

تبریز-ایرنا- معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران گفت: توجه به بافت های فرسوده و اصلاح و بازسازی این مناطق در شهرهای بزرگ نگاه راهبردی دولت سیزدهم است.

صاحب‌خبر -

به گزارش ایرنا، محمد آئینی روز چهارشنبه در جلسه ستاد بازآفرینی شهری استان، با بیان اینکه طبق آمارهای کشوری اکنون ۲۵۰ هزار واحد مسکن می توان در بافت های فرسوده ایجاد کرد، یادآور شد: این موضوع به تنهایی می تواند واحدهای مورد نیاز نهضت ملی مسکن را تامین کند.

وی ادامه داد: در دولت مردمی و انقلابی سیزدهم نگاه راهبردی بر این است که در بافت فرسوده جان مردم اصل است و باید حفظ شود و در کنار آن خانه های موجود در این مناطق نوسازی و مقاوم سازی می شود.

آئینی طرح های مربوط به بازآفرینی شهری را یکی از شاخص های مهم ارزیابی عملکرد عمرانی استان ها در نهاد ریاست جمهوری عنوان و اضافه کرد: بر این اساس پروانه های صادر شده توسط شهرداری ها به طور کامل در سامانه مربوطه وارد می شود و در حقیقت شهرداری ها شرکای راهبردی وزارت راه و شهرسازی هستند و هر چقدر که در توانمان باشد با شهرداری ها همراهی و همکاری خواهیم داشت.

وی با اشاره به اینکه نظام در حوزه بازآفرینی یک قانون مترقی به نام قانون حمایت از احیا، بهسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده دارد که در آن مردم حق دارند حداقل از ۵۰ درصد تخفیف در عوارض پروانه و تراکم برخوردار شوند، خاطر نشان کرد: اگر شهرداری ها به هر دلیلی به این قانون عمل نمی کنند باید پاسخگو باشند.

آئینی گفت: بر همین اساس شهرداری ها و شوراهای اسلامی شهرها صدور پروانه در بافت های فرسوده را باید به ۱۰۰ درصد برسانند و به این موضوع به چشم یک سرمایه گذاری نگاه کنند.

وی با بیان اینکه در حوزه بازآفرینی و احیای بافت فرهنگی و تاریخی، پروژه های ماندگاری در تبریز انجام شده و این شهر جزو ۶ شهر برتر کشور است، اظهار کرد: اما در این زمینه نتوانستیم خدمات نظام را آن طور که شایسته است به مردم معرفی و منتقل کنیم.

آئینی با تاکید بر اینکه نباید شهری در آذربایجان شرقی وجود داشته باشد که از بسته های تخفیفی صدور پروانه برای بافت فرسوده یا بسته اختصاصی خود استفاده نکند، اعلام کرد: اکنون هفت هزار و ۱۰۰ هکتار بافت فرسوده در این استان وجود دارد که ۱۳۰ هزار واحد ناپایدار در آنها قرار گرفته است.

به گزارش ایرنا، استاندار آذربایجان شرقی نیز در این جلسه با بیان اینکه احیای بافت‌های فرسوده بهترین فرصت برای اجرای نهضت ملی مسکن است، گفت: اگر در احیای بافت فرسوده و نوسازی و مقاوم‌سازی واحدهای مسکونی موفق عمل کنیم هزینه های مادی و معنوی حوادث را کاهش خواهیم داد.

مالک رحمتی با بیان انیکه در آذربایجان شرقی از لحاظ بازآفرینی شهری با شرایط خاصی مواجه هستیم و میزان قابل توجهی از بافت‌های فرسوده در شهر تبریز واقع شده است، یادآور شد: استان از لحاظ مخاطرات طبیعی هم یک استان مستعد است و به همین دلیل در مواجهه با بلایای طبیعی همچون سیل و زلزله شاهد خسارت های چندین برابری در بافت های فرسوده هستیم.

وی ادامه داد: اگر امروز بافت های فرسوده احیا شود خانواده هایی که در این نقاط زندگی می کنند احساس رضایت خواهند داشت و آرامش خاطر به آنها بازخواهد گشت و حاکمیت و نظام اداری کشور وقتی حادثه ای به وقوع می پیوندد باید وارد میدان شود و به همین دلیل است که اهمیت بافت فرسوده از لحاظ آسیب پذیری برای ما بیشتر است و برای آن داشتن یک برنامه مدون ضروری است.

رحمتی گفت: در مساله بازآفرینی و احیای بافت فرسوده، ۲ موضوع سرانه ها و زیرساخت از اهمیت بالایی برخوردار است که باید مورد توجه جدی قرار گیرند تا دیگران برای ورود به این حوزه تشویق شوند و باید توجه داشت در این مناطق در کنار مشکلات زیرساختی و شهری که وجود دارد، یک سری آسیب های اجتماعی نیز متصور است که باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

نظر شما