شناسهٔ خبر: 66254042 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: ایسنا | لینک خبر

رئیس جهادکشاورزی یزد خبر داد:

مقابله با ۳۰۰ مورد تغییر کاربری غیرمجاز اراضی کشاورزی در فروردین‌ماه

حمید رضا دهقان

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان یزد با اشاره به مقابله با بیش از ۳۰۰ مورد تغییر کاربری غیرمجاز اراضی کشاورزی در یک ماهه نخست سالجاری، تاکید کرد: ادوات و ماشین‌آلات دخیل در تغییر کاربری غیرمجاز اراضی زراعی و باغی توقیف و متخلفان تغییر کاربری اراضی کشاورزی به مرجع قضایی معرفی خواهند شد.

صاحب‌خبر -

«محمدعلی حاتمی‌زاده» در بازدید از چندین طرح دارای مجوز تغییر کاربری در اراضی کشاورزی شهرستان اشکذر، ضمن تأکید بر اهمیت حفظ کاربری اراضی کشاورزی و نقش آن در تأمین امنیت غذایی و زیستی کشور، صیانت از اراضی زراعی و باغی استان، مقابله با هرگونه تغییر کاربری غیرمجاز در اراضی کشاورزی و برخورد با متخلفین این حوزه را از اولویت‌های سازمان جهادکشاورزی استان یزد در سال ۱۴۰۳ اعلام کرد.

وی تغییر کاربری غیرمجاز اراضی زراعی و باغی را باعث از بین رفتن زمین‌های حاصلخیز و مستعد کشاورزی عنوان و افزایش روند تغییر کاربری اراضی کشاورزی را موجب تهدید امنیت غذایی کشور و زمینه‌ساز از بین رفتن استقلال اقتصادی و وابستگی به سایر کشورها خواند.

حاتمی‌زاده با تشریح برنامه‌های سازمان جهادکشاورزی و مدیریت امور اراضی استان در سال ۱۴۰۳ و در راستای حفظ و صیانت از اراضی کشاورزی، بر تشدید نظارت‌ها و پایش و رصد دقیق اراضی کشاورزی از سوی یگان حفاظت از اراضی مستقر در مدیریت‌های جهادکشاورزی شهرستان‌ها به منظور شناسایی و مقابله با تغییر کاربری‌های غیرمجاز و برخورد قاطع با متخلفین این حوزه تأکید کرد.

وی با اشاره به تفاهم خوب سازمان جهادکشاورزی و دستگاه قضایی استان در مقابله و برخورد با تغییر کاربری‌های غیرمجاز در اراضی کشاورزی، از جدیت در توقیف ادوات و ماشین‌آلات دخیل و مرتبط با تغییر کاربری غیرمجاز به استناد ماده ۱۰ قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغی و تبصره‌های ذیل آن و نیز مواد ۱۲ و ۱۳ آئین‌نامه اجرایی این قانون و همچنین تخریب بنا و مستحدثات غیرمجاز طی هماهنگی با مقام قضایی شهرستان و  طرح شکایت از متخلفین در مرجع قضایی خبر داد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان میزان تغییر کاربری‌های غیرمجاز شناسایی شده طی یک ماهه نخست سال ۱۴۰۳ را به استناد گزارش فرماندهی یگان حفاظت از اراضی کشاورزی استان بالغ بر ۳۰۰ مورد و مجموعأ در سطحی معادل شش هکتار اعلام و در ادامه ترویج فرهنگ حفظ کاربری اراضی کشاورزی، اقدامات پیشگیرانه در راستای صیانت از زمین‌های کشاورزی و اطلاع‌رسانی عمومی ممنوعیت تغییر کاربری اراضی کشاورزی را بسیار موثر و کارامد و مقدم بر برخورد با متخلفین عنوان داشت.

وی با اشاره به نامگذاری سال ۱۴۰۳ از سوی مقام معظم رهبری به عنوان «سال جهش تولید با مشارکت مردم» بر نقش مهم و اساسی عموم مردم در حفظ کاربری اراضی کشاورزی تأکید کرد و صیانت از اراضی کشاورزی با هدف افزایش تولید در بخش کشاورزی را وظیفه‌ای همگانی دانست.

به گزارش ایسنا و به نقل از روابط عمومی جهادکشاورزی یزد، حاتمی‌زاده از عموم مردم به ویژه بهره‌برداران بخش کشاورزی و ساکنین مناطق ییلاقی و مستعد تغییر کاربری غیرمجاز خواست، هرگونه تغییر کاربری و ساخت و ساز بدون مجوز در اراضی کشاورزی را از طریق سامانه تلفنی شبانه روزی ۱۳۱ به یگان حفاظت از اراضی کشاورزی سازمان جهادکشاورزی استان گزارش کنند.

انتهای پیام

نظر شما