شناسهٔ خبر: 66253072 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: نامه‌نیوز | لینک خبر

نگاه تحلیلگر/ گفت‌وگوی «نامه‌نیوز» با علی بیگدلی

پایان مناقشه نظامی ایران و اسرائیل؟

یک تحلیلگر مسائل سیاست خارجی گفت: مناقشه نظامی میان ایران و اسرائیل به پایان رسیده است و آمریکایی‌ها هم نمی‌خواهد منطقه دچار تنش شود.

صاحب‌خبر -
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

 نامه‌نیوز: پس از تحرک اخیر رژیم صهیونیستی در اصفهان مقامات ایران واکنش بسیار تندی از خود نشان ندادند؛ زیرا اولا این تحرک خسارتی بر جا نگذاشت و ثانیا به نظر می‌رسد هم ایران و هم رژیم صهیونیستی می‌خواهند مناقشه نظامی اخیر به پایان برسد اما آیا واقعا این طور است؟

علی بیگدلی، تحلیلگر مسائل سیاست خارجی، درباره این موضوع به «نامه‌نیوز» گفت: «به نظر می‌رسد یک دیپلماسی محرمانه‌ای با مقامات مختلف از جمله مقامات اردن و مصر شکل گرفت تا موضوع به نوعی جمع شود. از آن سو هم غربی‌ها تحریم‌هایی را علیه ما وضع کردند تا به نوعی امتیازی به اسرائیل داده باشند. آنچه در اصفهان رخ داد هم کنترل‌شده بود و ایران هم کار خوبی که خیلی روی موضوع اخیر مانور نداد تا سطح انتظارات بالا نرود».

او ادامه داد: «به نظر می‌رسد مناقشه نظامی میان ایران و اسرائیل به پایان رسیده است و آمریکایی‌ها هم نمی‌خواهد منطقه دچار تنش شود زیرا در سال جاری انتخابات ریاست‌جمهوری در این کشور در پیش است. آمریکایی‌ها می‌دانند اگر منطقه دچار بحرانی وسیع شود، قیمت نفت و بنزین به شدت افزایش می‌یابد و چنین شرایطی اصلا برایشان مطلوب نیست. از سوی دیگر می‌دانند تنش در خاورمیانه به نفع روس‌هاست. همه این دلایل باعث شد که آمریکا، اسرائیل را کنترل کند».

این تحلیلگر مسائل سیاست خارجی، همچنین بیان کرد: «مسئله حمله موشکی ایران به اسرائیل فارغ از کیفیت انجامش بسیار مهم بود و می‌توانست در صورت ادامه از سوی اسرائیل به یک رویارویی نظامی فراگیر تبدیل شود اما حالا می‌شود گفت که این رویارویی نظامی رخ نخواهد داد اما جنگ در غزه و درگیری‌های اسرائیل با نیروهای مقاومت همچنان ادامه خواهد داشت».

بیگدلی در پایان گفت: «اسرائیل به هیچ‌وجه غزه را رها نمی‌کند زیرا موضوع غزه به حیات سیاسی نتانیاهو بستگی دارد و اگر غزه را رها کند علاوه بر سقوط دولت نتانیاهو ممکن است او محاکمه و زندانی بشود؛ بنابر این جنگ در غزه را ادامه می‌دهد».

نظر شما