شناسهٔ خبر: 66252504 - سرویس علمی-فناوری
نسخه قابل چاپ منبع: ایمنا | لینک خبر

جمع‌آوری اطلاعات ۴۲ میلیون آدرس در کشور

پایگاه جی‌نف که تسهیل و تسریع انواع خدمات شهری، مبادلات کالا و کاهش حضور مردم در ادارات از جمله مزایای آن بیان شده، تاکنون اطلاعات حدود ۴۲ میلیون آدرس کشور را در خود جمع‌آوری کرده است و در حال حاضر ۱۱۳۰ شهر کشور در پایگاه ملی جی‌نف دارای آدرس یکسان و استاندارد هستند.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرگزاری ایمنا، اگر بخواهیم دولت الکترونیک اجرایی و عملیاتی شود، یکی از مهم‌ترین مسائلی که باید به آن توجه شود، هویت مکان است. بنابر گفته مسئولان اگر نتوان هویت مکان را مشخص کرد، دولت الکترونیکی اجرایی و عملیاتی نخواهد شد؛ در واقع ضلعی که دولت الکترونیک را اجرایی و عملیاتی می‌کند و موجب شفاف‌سازی اقتصاد می‌شود، موضوع هویت مکان و کسب‌وکار است.

GNAF مخفف Geo Coded National Address File به معنی پایگاه نشانی ملی ژئوکد شده است که امکان بررسی و صحت‌سنجی یک نشانی فیزیکی به همراه موقعیت و مختصات جغرافیایی آن را در کشور مقدور می‌کند.

تسهیل و تسریع انواع خدمات شهری، مبادلات کالا، خدمات پستی و بررسی و رسیدگی به امور مردم، کاهش حضوری مردم در ادارات، کاهش بوروکراسی اداری و به‌طور کلی تسریع در امور مردم، از جمله مزایای تمایز کد شناسایی اماکن است.

هدف از اجرای طرح GNAF، هویت بخشی به مکان‌هاست و در خلال اجرای این طرح، ابتدا مردم و سپس ادارات خدمات‌رسان و دستگاه‌های اجرایی استان، ذی‌نفع این طرح هستند.

درباره جزئیات این طرح اینگونه توضیح داده شده است که در اجرای جی‌نف، همچون کد ملی افراد، برای مکان‌ها کد شناسایی یکتا صادر خواهد شد و اجرای طرح پایگاه استاندارد نشانی مکان‌محور، در مدیریت امور شهری بسیار تأثیرگذار است.

به دنبال اهمیت این موضوع پروژه جی‌نف مطرح به صورت آزمایشی در شهرهای بزرگ آغاز به کار کرد و اکنون با گذشت سال‌ها و اعلام مسئولان، اطلاعات حدود ۴۲ میلیون مکان کشور در این پایگاه جمع‌آوری شده است که با حمایت‌های انجام شده استارت تکمیل پروژه در سطح شهری سال گذشته زده شد و در حال حاضر ۱۱۳۰ شهر کشور در پایگاه ملی جی‌نف دارای نشانی یکسان و استاندارد شدند.

همچنین سال جاری نقاط روستایی هم در دستور کار قرار گرفته است که برای این کار ۳۷ هزار روستای بالای ۲۰ خانوار در فاز اول بحث تکمیل پروژه جی‌نف اتفاق می‌افتد.

طبق گفته مدیرکل جغرافیایی و اطلاعات مکانی شرکت ملی پست در حوزه نقاط روستایی، اطلاعات حدود ۱۴ میلیون مکان در کشور جمع‌آوری شده است و از ابتدای خرداد بهنگام‌سازی و ترسیم نقشه و در نهایت به‌روزرسانی نقشه‌هادر سطح کشور آغاز می‌شود و پیش‌بینی می‌شود در اردیبهشت سال ۱۴۰۴ پروژه روستایی تمام شود.

در این راستا به‌تازگی رضا ربانی، مدیرکل جغرافیایی و اطلاعات مکانی شرکت ملی پست درباره پروژه جی‌نف و اهمیت آن اظهار کرد: بر اساس قانون مدیریت داده‌ها و اطلاعات ملی کشور، شرکت ملی پست متولی نگهداری و به‌روزرسانی پایگاه ملی اطلاعات مکانی کشور است.

مدیرکل جغرافیایی و اطلاعات مکانی کشور در ادامه به تشریح اهمیت پیاده‌سازی پروژه ملی جی‌نف پرداخت و با اشاره به قانون مدیریت داده‌ها و اطلاعات ملی کشور مصوبه مجلس شورای اسلامی، حکمرانی خوب در حوزه تجارت الکترونیک را بر سه عامل احراز هویت فردی، احراز هویت مکانی و احراز هویت اقتصادی استوار دانست.

وی افزود: مطابق با مفاد مندرج در قانون مدیریت داده‌ها، تمام شهرداری‌ها، دهیاری‌ها و دستگاه‌های متولی در پیاده‌سازی نظام ملی نشانی استاندارد ملزم به تبعیت از این قانون هستند و وظیفه دارند نسبت به تأمین منابع و ایجاد ساز و کار لازم برای اجرای این پروژه در شهرها و روستاها با محوریت پست اقدام کنند.

بر این اساس، پیاده‌سازی صحیح پروژه ملی جی‌نف و بهره‌برداری مطلوب از این طرح ملی چشم‌انداز بهتری را برای شرکت ملی پست رقم خواهد زد.

منبع: ایسنا

نظر شما