شناسهٔ خبر: 66217494 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: ایرنا | لینک خبر

وزارت نیرو چه طرح‌هایی برای تامین آب شهرهای استان سمنان دارد؟

سمنان - ایرنا - وزیر نیرو گفت: به مردم استان سمنان اطمینان می‌دهم که مساله آب را در این استان به طور کامل برطرف خواهیم کرد و با توجه به طرح‌های متنوع متناسب با شهرهای مختلف این استان، از شهروندان استان می‌خواهیم در این زمینه هیچ گونه نگرانی نداشته باشند.

صاحب‌خبر -

به گزارش ایرنا، علی‌اکبر محرابیان روز پنجشنبه در نشست شورای اداری استان در قالب برنامه های سفر یکروزه دولت سیزدهم به سمنان در سالن شهید سلیمانی دانشگاه این شهر با حضور آست الله رئیسی رییس‌جمهور، تعدادی از اعضای هیات دولت و مدیران ارشد استان، اظهار کرد: حل مساله آب استان سمنان مانند سایر نقاط کشور تعهد وزارت نیرو است و طرح‌هایی که در حال اجرا داریم نیز نشان می‌دهد که حمایت‌های دولت و به ویژه رییس‌جمهور ما را به نقطه حل مساله خواهد رساند.

وی با بیان این‌که موضوع آب آشامیدنی مهم‌ترین مطالبه مردم استان سمنان محسوب می‌شود، تصریح کرد: مجموع مصرف سالانه استان سمنان ۹۰ میلیون متر مکعب است و در دوره اوج مصرف یعنی دوره گرمای تابستان حدود ۱۰ میلیون متر مکعب برای تامین آب آشامیدنی استان سمنان کمبود وجود دارد. البته با مدیریت مناسب در استان طی ۲ سال اخیر این کسری آب با روش‌های مختلف از جمله برداشت از منابع زیرزمینی جبران شد که این روش برای تأمین آب مناسب نیست.

وزیر نیرو با اشاره به بهره‌برداری از طرح انتقال آب به شهرستان‌های گرمسار، ایوانکی و آرادان در غرب استان سمنان اظهار کرد: با انتقال آب حبله‌رود که پروژه‌اش امروز به بهره‌برداری رسید، حدود ۲۱ میلیون متر مکعب آب باکیفیت مناسب برای این منطقه تأمین شد و با یک خط انتقال ۲۳ کیلومتری و لوله با قطر ۸۰۰ میلیمتر عملیات در این بخش به پایداری رسید.

محرابیان تصریح کرد: توسعه‌هایی که به ویژه در بارگذاری‌های جمعیتی و مجاورت استان تهران اتفاق می‌افتد باید با ملاحظات خاص باشد. توسعه اگر بر مبنای منابع قابل تامین باشد، این شرایط و چالش‌ها قابل مدیریت خواهد بود.

وزارت نیرو چه طرح‌هایی برای تامین آب شهرهای استان سمنان دارد؟

وی درباره برنامه وزارت نیرو برای تأمین آب دامغان نیز گفت: در شهرستان دامغان سد شهید شاه‌چراغی وجود دارد که سد مهمی است و در حال حاضر ۵۸ درصد مخزن این سد پر است که امیدواریم تا تیر امسال میزان آب ذخیره شده در این سد افزایش یابد و به اندازه مورد نیاز مصرف برسد.

وزیر نیرو با بیان این‌که در این سد طرح همه‌جانبه علاج‌بخشی دنبال می‌شود، اظهار کرد: نکته مهم برای این سد جلوگیری از ورود رسوبات به مخزن است. ساخت چهار رسوب‌گیر در بالادست این سد پیش‌بینی شد که ۲ رسوب‌گیر اجرا شد و ۲ رسوب‌گیر هم در آینده اجرا می‌شود. با اجرای این طرح آب باکیفیت و پایدار خواهیم داشت.

محرابیان درباره آبرسانی به شاهرود نیز گفت: در شاهرود در قالب طرح مهر ماندگار سد کالپوش را داشتیم که سال‌ها پیش با ۱۶ میلیون متر مکعب به بهره‌برداری رسید. مهم‌ترین هدف سد تأمین آب آشامیدنی شهرستان‌های شاهرود و میامی بود. برای این سد خط انتقالی به طول ۱۴۵ کیلومتر طراحی شد. اما وقتی پس از ۱۰ سال عملیات اجرایی این خط آغاز نشده بود.

وی افزود: با اعتباری که پیش‌بینی شد و مناقصه‌ای که برگزار شد، پیمانکار خط انتقال سد کالپوش مشخص شد و در سال جاری این خط انتقال اجرایی خواهد شد.

وزیر نیرو اجرای طرح آبرسانی به سمنان را نیز یکی از اولویت‌های مهم وزارت نیرو در استان عنوان کرد و افزود: برای آبرسانی به سمنان قرار است یک خط ۷۶ کیلومتری با قطر ۶۰۰ میلیمتر اجرا شود و با سازه‌هایی که برای انحراف ایجاد می‌شود آب را به سمنان منتقل کرد. در بودجه ۱۴۰۳ نیز اعتبار بسیار خوبی در این زمینه پیش‌بینی شد.

محرابیان خاطرنشان کرد: با توجه به اهمیت و اولویتی که این طرح دارد طی سه ماه مطالعات و مقدمات آن انجام و موافقت‌های لازم نیز اخذ شد.

وی با اشاره به وضعیت اقلیمی استان سمنان و شرایط ویژه این استان از نظر کم‌آبی گفت: بارش‌های این استان در سال جاری نسبت به دوره بلندمدت ۲۸ درصد و نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۸ درصد کاهش را نشان می‌دهد. ضمن این‌که مجموع بارش عادی(نرمال) استان بسیار کمتر از میانگین کشور است. حجم منابع آبی استان در مجموع ۸۷۱ میلیون متر مکعب در سال شامل ۷۰۵ میلیون متر مکعب آب‌های زیرزمینی و ۱۶۶ میلیون متر مکعب آب‌های سطحی است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، وزیر نیرو در قالب دومین سفر رئیس‌جمهور و هیات دولت سیزدهم به سمنان به این استان سفر کرد.

آیت‌الله رئیسی در اولین سفر استانی در سال ۱۴۰۳ و در چهاردهمین سفر از دور دوم سفرهای استانی دولت سیزدهم، امروز -پنجشنبه- وارد سمنان شد. حضور در نشست شورای اداری، نشست با نخبگان، بازدید و بهره‌برداری از چند طرح مصوب و تکمیل‌شده سفر اول دولت سیزدهم به استان، از برنامه‌های رییس جمهور در شهر سمنان بود.

دیدار با مردم سمنان و شاهرود، حضور در جشن احیای ۲۰۰ واحد راکد استان در دولت سیزدهم، افتتاح نیروگاه سیکل ترکیبی، جشن واگذاری زمین در قالب طرح جوانی جمعیت و نشست «حل مساله» با محوریت تامین آب، فعالیت معادن و راه‌اندازی کارخانه‌های سهامی، در سفر یکروزه دولت سیزدهم برنامه‌ریزی شده است.

در دور دوم سفر آیت الله رئیسی به سمنان طرح‌هایی با درصد پیشرفت بالا و با اعتبار ۹۲ هزار و ۴۶۰ میلیارد ریال پیشنهاد شد که ۷۱ هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال در مصوبات اولیه گنجانده شد.

در دور اول سفر آیت‌الله رئیسی رییس جمهور به سمنان در آبان ۱۴۰۰ بیش از ۱۰۶ درصد اعتبارات طرح‌های عمرانی جذب شد که بیشترین جذب اعتبار در سفرهای دور اول رییس‌جمهور بوده است. دور اول سفر هیات دولت به سمنان ۱۴۵ مصوبه داشت که بالغ بر۳۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال اعتبار به طرح‌های عمرانی اختصاص یافت. از ۱۳۷ طرح دور اول سفر ۲۶ مصوبه کامل اجرا شد، ۸۶ مصوبه در حال اجرا و ۲۵ مصوبه در دست پیگیری است.

نظر شما