شناسهٔ خبر: 66217149 - سرویس اقتصادی
نسخه قابل چاپ منبع: جوان | لینک خبر

وزیر جهادکشاورزی: تولید به صادرات گره بخورد/ نادرست بودن قطع برق چاه‌ها

وزیر جهادکشاورزی با تاکید بر ضرورت نگاه ویژه به صادرات در روند تولید محصولات کشاورزی، قطع برق چاه‌های کشاورزی را از سوی وزارت نیرو روندی اصولی ندانست.

صاحب‌خبر -

جوان آنلاین: محمدعلی نیکبخت روز پنجشنبه در جمع نخبگان، بهره‌برداران و تشکل‌های بخش کشاورزی شهرستان‌های گرمسار و آرادان در غرب استان سمنان، افزود: در نظام اسلامی مردم اصل هستند و در تولید باید جهش اتفاق بیفتد و دولت با مشارکت و همراهی مردم شعار سال را محقق می‌کند.

به گزارش ایرنا، وی گفت: تولیدکننده باید بخشی از تولید خود را برای تازه‌خوری و بخش دیگری را برای فرآوری و بخشی را هم نیز برای صادرات بگذارد.

وی با بیان اینکه تولیدکنندگان به سمت صادرات حرکت کنند، ادامه داد: صادرات را باید به تولیدکننده آموزش دهیم و باید صادرات را به تولیدکننده گره بزنیم.

ضرورت توجه به تولید

نیکبخت با بیان اینکه مردم ۲ دسته‌ هستند، یک دسته در حال تولید هستند و یک عده هم می‌خواهند بیایند و تولید کنند، گفت: باید زمینه تولید فراهم شود تا تولیدکنندگان چند برابر تولیدات فعلی خود را داشته باشند و نیاز است در این مسیر موانع را از سر راه تولیدکنندگان برداشته شود.

وزیرجهاد کشاورزی با بیان اینکه برخی از مردم قصد تولید و تمایل به حضور در عرصه تولید دارند و باید موانع را از سر راه آنان برداشته شود و برای مشتاقان نیز فرش قرمز پهن کنیم.

نیکبخت با تاکید بر اینکه باید گذاشت مردم خودشان تولید را مدیریت کنند به فرمایشات رهبر معظم انقلاب اشاره کرد و گفت: همه باید برای جهش تولید تلاش کرد.

وی خاطرنشان کرد: مردم و بخش دولتی باید دست به دست هم بدهند تا جهش تولید اتفاق بیفتد و در شهرستان‌های گرمسار و آرادان هم هیچ بن‌بستی وجود ندارد و باید با منابع موجود بازدهی را بالا برد.

وجود ظرفیت خودکفایی در کشاورزی

وزیر جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: در خیلی از محصولات ظرفیت رسیدن به خودکفایی وجود دارد و نیاز است در این زمینه دانشگاه‌ها و نخبگان به کمک بیایند و سایر فرصت‌ها را هم در نظر بگیریم تا به کمک هم خودکفایی شکل بگیرد.

وی گفت: ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری بسیاری در بخش شیلات و در بخش گلخانه‌ها وجود دارد و صنایع غذایی برای فرآوری محصولات با ایجاد ارزش افزوده باید به میدان بیایند و باید جلوی خام فروشی و صادرات مواد خام گرفته شود و خلق ثروت و برندسازی و صادرات محقق شود.

ظرفیت تولید در استان سمنان

نیکبخت خاطرنشان کرد: در حوزه دامپروری و صنایع تبدیلی و صنایع جانبی هم نیز اقداماتی نیاز است و در کل کشور و به تبع آن در استان سمنان نیز ظرفیت‌های فراوان رشد وجود دارد.

وی گفت: در حال حاضر استان سمنان تأمین گوشت قرمز و سفید و لبنیات چند استان است را بر عهده دارد.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: هیچ محدودیت و ممنوعیتی برای سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی نباید وجود داشته باشد و در تولید هم هیچ محدودیت و سقف نداریم و برای تولید کننده نباید سقف بگذاریم.

دستاوردهای کشاورزی در سال ۱۴۰۲

نیکبخت خاطرنشان کرد: سال ۱۴۰۲ کمترین چالش در حوزه‌های مختلف به ویژه در تامین میوه و سبزی و سیفی وجود داشت.

وی از صادرات ۲۶۸ هزار تن رب گوجه در سال گذشته خبر داد و گفت: میزان صادرات چندبرابر سال گذشته بود و روزانه صادرات هشت هزارتن گوجه فرنگی ثبت شد.

وی گفت: در سالهای گذشته در آذربایجان غربی کشاورزان سیب تولیدی و مازاد فروش‌نرفته را با لودر امحا می‌کردند اما با کمک صنایع تبدیلی این مساله رفع شد و به تاجران هم اعلام شد صدور مجوز واردات مشروط به خرید محصولات داخلی است.

وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: دولت به تنهایی نمی‌تواند همه این کارها را انجام دهد و این به معنی مشارکت مردمی در تاثیرگذاری آنان است.

قطع سهم آب چاه‌های کشاورزی درست نیست

وی اضافه کرد: که وزارت نیرو با تغییر دادن پروانه بهره‌برداری چاه‌های آب کشاورزی و یا قطع برق چاه‌های آب کشاورزی نباید به حل این مشکل بپردازد و این کار اساسی نیست بلکه باید با مشارکت وزارت نیرو در دشت‌ها طرح های تغذیه اجرا شود و سفره‌های زیرزمینی را تقویت کرد.

وی تاکید کرد: باید ۲ وزارتخانه جهادکشاورزی و نیرو مشکلات را اولویت بندی و پیگیری و حل کنند.

وزیر جهاد کشاورزی درباره حل مشکل آب سد نمرود و رودخانه حبله‌رود گرمسار گفت: با مشارکت مردم باید آب سد نمرود را از طریق لوله‌کشی به منطقه منتقل کرد.

نظر شما