شناسهٔ خبر: 66176031 - سرویس علمی-فناوری
نسخه قابل چاپ منبع: دولت.آی‌آر | لینک خبر

تدوین اطلس دانش سنتی محیط‌زیست کشور در دستور کار قرار گرفت

معاون آموزش و مشارکت‌های اجتماعی سازمان حفاظت محیط‌زیست با بیان اینکه تدوین اطلس دانش سنتی محیط‌زیست کشور در دستور کار قرار گرفته است، گفت: این اطلس به زودی تدوین و ارائه می شود.

صاحب‌خبر -

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست، نورالله مرادی روز سه‌شنبه در آیین‌ گشایش نخستین همایش ملی دانش سنتی که به میزبانی شهرکرد برگزار می‌شود، افزود: تمدن ایرانی اسلامی از پیشینه بسیار بزرگی در حوزه دانشی و به ویژه دانش بومی و سنتی برخوردار است و از موضوعاتی که از همان ابتدای شکل‌گیری دولت سیزدهم همواره مورد تاکید بوده است توجه به ویژگی‌ها و خرد بومی مناطق مختلف کشور است و بر اساس آن همایش دانش بومی را طراحی و میزبانی آن به چهارمحال و بختیاری که به لحاظ پیشینه و توان محققان غنی است، واگذار شد.

وی ادامه داد: برای اجرای این همایش طراحی خوبی در چهارمحال و بختیاری انجام شد و زوایای جدیدی از دانش پنهان و فراموش شده در حوزه محیط‌زیست استخراج شد که گواه آن مقالات متعددی است که به دبیرخانه همایش ارسال شده است.

رییس نخستین همایش ملی دانش بومی محیط‌زیست با اشاره به ارسال ۲۰۰ مقاله به دبیرخانه همایش، اظهار داشت: تلاش علمی محققان در این همایش نقطه آغازی است که بحث‌های توسعه‌ای مورد نظر رهبر معظم انقلاب محقق شود و اطلس دانش سنتی کشور در حوزه محیط زیست چراغ راه ما در این حوزه باشد.

مرادی با بیان اینکه ۳۱ جلد کتاب در حوزه دانش بومی و محیط‌زیست ویژه استان‌های کشور تدوین می‌شود، گفت: این مهم به زودی محقق می‌شود و اطلس دانش بومی کشور از مجموع پژوهش‌های این کتاب‌ها نهایی خواهد شد.

وی همچنین از تداوم در برگزاری همایش دانش سنتی محیط زیست خبر داد و افزود: این همایش به صورت دوسالانه ادامه می‌یابد.

معاون آموزش و مشارکت‌های اجتماعی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه نهایت کاری که در سال‌های گذشته در حوزه دانش سنتی انجام شده بود تهیه یکی دو مورد بروشور بوده است، تصریح کرد: دانش سنتی محیط زیست موضوع بدیع و تازه‌ای است و این همایش فرصت خوبی فراهم کرده تا با هم افزایی سایر حوزه‌ها از جمله دانشگاه بتوان در حفظ محیط‌زیست گام‌های بیشتری برداشته شود.

نخستین همایش ۲ روزه ملی دانش سنتی محیط‌ زیست ۲۸ و ۲۹ فروردین با حضور علی سلاجقه معاون رییس جمهور و رییس سازمان محیط زیست در چهارمحال و بختیاری در حال برگزاری است.

نظر شما