شناسهٔ خبر: 66149341 - سرویس اجتماعی
نسخه قابل چاپ منبع: افکارنیوز | لینک خبر

طرفداران شکلات، بخوانند

تحقیقات قابل توجهی وجود دارد که نشان می‌دهد کاکائو ممکن است خطر مرگ افراد را بر اثر بیماری‌های مختلف کاهش دهد و این خاصیت نیز به دلیل داشتن محتوای غنی فلاونوئیدی کاکائوست.

صاحب‌خبر -

شکلات از جمله خوراک‌هایی است که در هر سن و سالی، طرفداران خود را دارد. اما معمولاً هنگام خوردن آن حس خوبی نداریم. چون یا نگران اضافه وزن هستیم یا فکر می‌کنیم با وجود کالری بالا، ارزش غذایی زیادی ندارد. اما اگر بتوانیم نوع مناسب آن را انتخاب کنیم می‌توانیم با خیال راحت از خوردن آن لذت ببریم.

خوردن شکلات می‌تواند سال‌ها به زندگی شما اضافه کند. فواید مصرف این خوراکی خوشمزه برای سلامتی، به ویژه نقش بالقوه آن در کاهش خطر مرگ زودهنگام، همیشه موضوع داغی در میان محققان بوده است. یک مطالعه جامع جدید نشان می‌دهد که خوردن شکلات می‌تواند خطر مرگ و میر را تا ده درصد کاهش دهد.

این موضوع در میان یافته‌های متفاوت در تحقیقات قبلی که رابطه شکلات با بیماری‌های قلبی عروقی (CVD) را بررسی می‌کرد، به دست می‌آید.

البته مطالعات گذشته نتایج متناقضی را نشان داده است. بعضی از آنها رابطه معکوس بین مصرف شکلات و بیماری‌هایی مانند بیماری عروق کرونر قلب (CHD) و سکته را ارائه کردند؛ در حالی که بعضی دیگر هیچ ارتباطی بین این دو پیدا نکردند.

اما این تحقیق تازه منتشر شده در مجله آکادمی تغذیه و رژیم غذایی یک قدم فراتر می‌رود و به بررسی قلمروی ناشناخته قبلی مصرف شکلات بر خطر مرگ و میر ناشی از علل خاص، به ویژه در زنان می‌پردازد.

پروفسور تیم اسپکتور، متخصص تغذیه نیز عقیده دارد که خوردن شکلات می‌تواند از مرگ زودهنگام جلوگیری کند؛ البته به شرط آنکه مراقب سلامت دندان‌های خود هم باشیم.

بررسی کارشناسان تغذیه نشان می‌دهد خوردن کاکائو باعث می‌شود خطر مرگ بر اثر ابتلا به بیماری‌های قلبی ۲۷ درصد کاهش یابد. ضمن آنکه کاکائو مواد شیمیایی مفیدتری هم نسبت به بعضی میوه‌ها دارد.

پروفسور تیم اسپکتورخبر خوبی برای طرفداران شکلات دارد؛ البته آن را مشروط بر آن می‌داند که افراد بتوانند نوع درست آن را انتخاب کنند.

استاد اپیدمیولوژی ژنتیک در کینگز کالج لندن و بنیانگذار اپلیکیشن سلامت Zoe در مورد اینکه چگونه کاکائو می‌تواند تأثیر زیادی بر بیماری‌های قلبی عروقی داشته باشد، به باکتری‌های روده کمک کند و در واقع بر «ابر غذاها» برای بعضی مواد شیمیایی کلیدی غلبه کند، صحبت کرده است.

پروفسور اسپکتور می‌گوید: اگر مثل من عاشق شکلات هستید، خبر خوب آن است که بدانید شکلات تلخ یک غذای سالم است چون سرشار از پلی فنول ها و همچنین منبع فیبر است.

در یک قطعه شکلات تخت شما حدود ۱۰ گرم فیبر دریافت می‌کنید که بیش از نصف میانگین فیبر مصرفی در بیشتر کشورهای غربی است.

اخیراً یک مطالعه گسترده بر ۲۰ هزار نفر از افرادی که عصاره کاکائو مصرف کرده بودند به مدت سه سال و نیم نشان داده آنها در مقایسه با افرادی که دارونما مصرف می‌کردند ۲۷ درصد کمتر بر اثر بیماری قلبی، جان خود را از دست داده‌اند.

این خبر فوق العاده ای است و نشان می‌دهد ما می‌توانیم هر شب با خیال راحت شکلات بخوریم. البته بهتر است شکلات‌هایی انتخاب کنیم که بیش از ۷۰ درصد محتوای کاکائو هستند و شکر زیادی هم ندارند.

توجه داشته باشید کاکائو منبع غنی پلی فنول ها مانند فلاوانول ها ست که به عنوان سوخت موشک برای میکروب‌های روده شما عمل می‌کند، رشد باکتری‌های مفید روده را افزایش می‌دهد و تعداد باکتری‌های بیماری زا یا بد را کاهش می‌دهد.

طرفداران شکلات، بخوانند

البته این خاصیت در زغال اخته و انار بیشتر هم هست. پس مصرف آنها هم انتخاب خوبی برای حفظ سلامت شما خواهد بود.

مردم معمولاً می‌خواهند بدانند چه میزان فیبر در شکلات وجود دارد. توجه داشته باشیم حدود ۷ تا ۱۲ گرم فیبر در ۱۰۰ گرم شکلات تلخ ۷۰ درصد کاکائو وجود دارد که با این میزان با افزایش درصد کاکائو بیشتر هم خواهد شد.

برای انتخاب بهتر شکلات‌های تلخ نیز حتماً برچسب آنها را بررسی و بالاترین درصدی را انتخاب کنید که می‌توانید از آنها لذت ببرید؛ ضمن آنکه توجه داشته باشید قند آنها هم باید حداقل ممکن باشد و از حداکثر پلی فنل و فیبر نیز برخوردار باشند.

نظر شما