شناسهٔ خبر: 66149120 - سرویس اجتماعی
نسخه قابل چاپ منبع: ایرنا | لینک خبر

اهم اخبار اجتماعی ایرنا در بیست وششم فروردین؛

تغییر تقویم آموزشی در انتظار تایید مجلس/جزئیاتی از کاهش ۳ ماهه خدمت سربازی

تهران -ایرنا- بسته اخبار اجتماعی ایرنا دربیست وششم فروردین به تغییر تقویم آموزشی در انتظار تایید مجلس،جزئیاتی ازکاهش۳ ماهه خدمت سربازی،ابطال محدودیت زمانی آیین‌نامه جابجایی معلمان حق‌التدریس و سوادآموزی،اشتباه تقنینی درجرم‌انگاری سرقت‌های خرد،میانگین سن فوتی‌های کشور۶۶.۲ سال،رفع انحصار تامین فاکتور ۸ هموفیلی‌ها و اعلام جرم علیه روزنامه جهان صنعت پرداخته است.

صاحب‌خبر -

به گزارش ایرنا، در بسته خبری پیش رو مهمترین اخبار ۲۴ ساعت گذشته را باهم مرور می‌کنیم ،امروز سرویس جامعه خبرگزاری ایرنا با اخبار مختلفی از حوزه اجتماعی ایران همراه بود که گزیده این اخبار را می‌توانید در ادامه بخوانید.

تغییر تقویم آموزشی در انتظار تایید مجلس/جزئیاتی از کاهش ۳ ماهه خدمت سربازی

اشتباه تقنینی در جرم‌انگاری سرقت‌های خرد

حقوقدان و وکیل دادگستری گفت: سرقت‌های خرد بی‌تردید از جرایم مخل نظم عمومی و سلب کننده امنیت شهروندان است که اکنون مطابق قانون در زمره جرایم قابل گذشت است و اختیار تعقیب و مجازات مرتکب در اختیار شاکی خصوصی قرار دارد که این امر به عنوان یک اشتباه تقنینی ارزیابی می‌شود.

سیدمهدی حجتی در گفت و گو با خبرنگار قضایی ایرنا با اشاره به ماده ۱۰۴ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۹ و جرم‌انگاری سرقت‌های خرد افزود: وقتی در مورد جرم و بزه صحبت می‌کنیم با یک خصیصه قابل توجه در مورد رفتارهایی که به قید مجازات توسط قانونگذار ممنوع اعلام شده‌اند، مواجه می شویم و آن هم، خاصیت مخل بودن آن رفتارها به نظم عمومی است؛ بدین معنی که رفتارهایی که توسط قانونگذار جرم شناخته می شوند، قاعدتاٌ نظم عمومی را هدف قرار داده و امنیت را در جامعه به چالش می کشند. به همین دلیل هم یکی از مهمترن معیارها برای جرم انگاری رفتارهای شهروندان، تعارض رفتارهای ممنوعه با نظم عمومی است.ادامه خبر را اینجا بخوانید.

تغییر تقویم آموزشی در انتظار تایید مجلس/جزئیاتی از کاهش ۳ ماهه خدمت سربازی

تغییر تقویم آموزشی در انتظار تایید مجلس/جزئیاتی از کاهش ۳ ماهه خدمت سربازی

تغییر تقویم آموزشی در انتظار تایید مجلس/آغاز سال تحصیلی براساس شرایط آب‌و هوایی

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش گفت: طرح اصلاح تقویم آموزشی مدارس در نوبت بررسی و تصویب در صحن علنی مجلس است.

پیش نویس طرح اصلاح قانون تقویم آموزشی توسط مرکز پژوهش ها در تعامل با کارشناسان دستگاه های مختلف و معاونت قوانین مجلس آماده شد.

محمود امانی طهرانی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه جامعه ایرنا درباره تغییر زمان آغاز سال تحصیلی دانش‌آموزان اظهار کرد: یک طرح در مجلس شورای اسلامی برای اصلاح تقویم آموزشی تهیه شده بود که به شورای عالی آموزش و پرورش جهت بررسی ارجاع شد و در شورا اصلاحاتی روی این طرح به عمل آمد و سپس به مجلس بازگردانده شد.ادامه خبر را اینجا بخوانید.

تغییر تقویم آموزشی در انتظار تایید مجلس/جزئیاتی از کاهش ۳ ماهه خدمت سربازی

میانگین سن فوتی‌های کشور ۶۶.۲ سال است؛ گیلان با ۷۱.۳ بیشترین و سیستان با ۵۰.۷ کمترین

سازمان ثبت احوال کشور اعلام کرد: میانگین سنی فوت‌شدگان در کشور در سال گذشته برابر با ۶۶.۲ سال بوده که در بین استان‌ها بالاترین میانگین سن مربوط به استان گیلان با ۷۱.۳ سال و کمترین مربوط به استان سیستان و بلوچستان با ۵۰.۷ سال است.

بر اساس گزارش های آماری مرکز رصد جمعیت کشور سازمان ثبت احوال میزان نرخ خام فوت کل کشور در سال ۱۴۰۲ برابر با ۵.۳ در هزار نفرجمعیت بوده است که استان گیلان با نرخ ۷.۴ در هزار نفر جمعیت بیشترین نرخ فوت و استان کهگیلویه و بویر احمد با نرخ ۳.۹ در هزار نفر جمعیت کمترین نرخ فوت را در بین استان‌ها داشته‌اند.

در این گزارش تاکید شده است بیشترین تعداد فوت شدگان مربوط به گروه سنی ۸۹-۸۵ سال است، به طوری که ۹.۹ درصد از کل فوت شدگان مرد و ۱۲.۵ درصد از کل فوت شدگان زن مربوط به این گروه سنی بوده‌اند.ادامه خبر را اینجا بخوانید.

تغییر تقویم آموزشی در انتظار تایید مجلس/جزئیاتی از کاهش ۳ ماهه خدمت سربازی

۵٩۵ نفر از داوطلبان امکان اعزام به حج تمتع را پیدا نکردند

رییس مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر گفت: ۵٩۵ نفر از داوطلبان شرکت در حج تمتع امسال نتوانستند شرایط اعزام پزشکی به حج را پیدا کنند و از این سفر معنوی باز ماندند.

سید علی مرعشی در نشست خبری حج ١۴٠٣ با اشاره به الزام معاینات زائران برای شرکت در مناسک حج افزود: استطاعت جسمی و روحی زایران هر ساله از سوی هلال احمر بررسی می شود و از این رو برای حج امسال، خدمات بهداشتی و معاینات حجاج از سال ١۴٠٢ آغاز شد.ادامه خبر را اینجا بخوانید.

تغییر تقویم آموزشی در انتظار تایید مجلس/جزئیاتی از کاهش ۳ ماهه خدمت سربازی

تمدید تاریخ اعزام به خدمت مشمولان دارای برادر سرباز

سازمان وظیفه عمومی فراجا در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: مشمولان غیرغایبی که متقاضی تمدید موعد اعزام به دلیل همزمانی خدمت ۲ برادر هستند، می‌توانند تا پایان خدمت دوره ضرورت برادر حین خدمت از تمدید تاریخ اعزام به خدمت بهره‌مند شوند.

سازمان وظیفه عمومی فراجا در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: برابر ماده ۴۴ قانون خدمت وظیفه عمومی در مواردی که دو برادر همزمان در شرایط اعزام به خدمت قرار دارند، در صورتی که یکی از برادران درحال خدمت باشد، برادر دیگر در صورت نداشتن غیبت تا پایان خدمت برادر خود می‌تواند تاریخ اعزامش را تمدید کند.ادامه خبر را اینجا بخوانید.

قدردانی فراجا از همکاری مردم در اجرای طرح نور

فرماندهی انتظامی کشور در اطلاعیه ای از مردم به ویژه بانوان معتقد و قانونمدار کشور برای همکاری و همراهی در اجرای طرح نور قدردانی کرد.

 در اطلاعیه شماره ۲ فرماندهی انتظامی کشور ، آمده است: با اجرای طرح نور از روز شنبه ۲۵ فروردین ماه ۱۴۰۳، خوشبختانه شاهد همکاری وصف ناپذیر مردم عزیز به ویژه بانوان فهیم و قانون مدار کشورمان با پلیس هستیم. قاطبه زنان و دختران ایران اسلامی، ارزش وجودی خود را دانسته و نسبت به رعایت قوانین عرصه عفاف و حجاب تمکین دارند که این حاکی از فهم و شعور نهفته در زنان این مرز و بوم است.ادامه خبر را اینجا بخوانید.

۳ هزار حساب بانکی، سیم کارت و سریال گوشی تلفن همراه مسدود شد

 رئیس پلیس آگاهی فراجا گفت: در سال گذشته بیش از سه هزار و ۶۰۰ شماره کارت، حساب بانکی، سیم کارت و سریال گوشی تلفن همراه در راستای پیشگیری از کلاهبرداری مسدود شده است.

سردار محمد قنبری در تشریح وضعیت عملکرد مبارزه با کلاهبرداری در سال ۱۴۰۲، اظهار داشت: مقابله جدی با کلاهبرداران و دستگیری افراد تحت تعقیب این جرم، از اولویت های مهم ماموریتی پلیس آگاهی در حوزه مبارزه با جعل و کلاهبرداری می باشد.ادامه خبر را اینجا بخوانید.

تغییر تقویم آموزشی در انتظار تایید مجلس/جزئیاتی از کاهش ۳ ماهه خدمت سربازی

جزئیات بیشتر از کاهش ۳ ماهه خدمت سربازی

معاون اجتماعی سازمان وظیفه عمومی فراجا جزئیات کاهش سه ماهه طول مدت سربازی را تشریح کرد و به برخی ابهامات و پرسش‌ها در خصوص اینکه برخی شهرستانها مشمول کاهش ۳ ماهه خدمت سربازی نمی‌شوند و سربازان باید همان ۲۱ ماه را بگذرانند پاسخ داد.

اخیرا برخی از خانواده ها در تماس با خبرگزاری جمهوری اسلامی اظهار داشتند که کسری سه ماهه خدمت سربازی برای فرزندانشان اجرایی نمی شود. طبق گفته های آنان و با استناد به نظام وظیفه استان برخی شهرستانها مشمول این قانون نمی شود.ادامه گزارش را اینجا بخوانید.

تغییر تقویم آموزشی در انتظار تایید مجلس/جزئیاتی از کاهش ۳ ماهه خدمت سربازی

محدودیت زمانی آیین‌نامه جابجایی معلمان حق‌التدریس و سوادآموزی باطل شد

هیات عمومی دیوان عدالت اداری بند ۵ آیین نامه نقل و انتقال فرهنگیان در خصوص نبود امکان نقل و انتقال معلمان حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی قبل از ۱۰ سال، باطل کرد.

معاونت برنامه‌ریزی توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش خردادماه سال گذشته آیین‌نامه نقل و انتقال فرهنگیان را برای سال تحصیلی ۱۴۰۳ - ۱۴۰۲ ابلاغ کرده بود که بر اساس بند ۵ آن امکان نقل و انتقال معلمان حق‌ التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی قبل از ۱۰ سال وجود نداشت.ادامه خبر را اینجا بخوانید.

تغییر تقویم آموزشی در انتظار تایید مجلس/جزئیاتی از کاهش ۳ ماهه خدمت سربازی

اعلام جرم دادستانی تهران علیه روزنامه جهان صنعت

دادستانی عمومی و انقلاب تهران علیه روزنامه جهان صنعت و یک خبرنگار اقتصادی اعلام جرم کرد.

در پی انتشار مطالبی در جهت برهم‌زدن امنیت روانی جامعه و متلاطم‌کردن فضای اقتصادی کشور پس از عملیات موفقیت‌آمیز و غرورآفرین شب گذشته نیروهای مسلح کشور علیه رژیم صهیونیستی، دادستانی تهران علیه روزنامه جهان صنعت و یک خبرنگار اقتصادی اعلام جرم کرد.ادامه خبر را اینجا بخوانید.

رفع انحصار تامین فاکتور ۸ و نزدیک شدن به خودکفایی

معاون برنامه‌ریزی اداره کل داروی سازمان غذا و دارو از رفع انحصار تامین فاکتور ۸ و نزدیک شدن به خودکفایی خبر داد و گفت: در سال ۱۴۰۲ با ورود یک شرکت دانش‌بنیان دیگر به حوزه تولید فاکتور هشت انحصار آن رفع و تامین این دارو به شرایط پایداری رسید.

 ناصر هیراد با بیان اینکه تولید فاکتور ۸ نوترکیب یک شرکت دانش بنیان در مرداد ۱۴۰۲ وارد بازار شد، تصریح کرد: داروهایی نظیر سیکلوفسفوماید، توپوتکان، ملفالان، وین کریستین، وین بلاستین و شربت سل سپت که همواره طی دو سال گذشته با کمبود روبرو بودند، در سال گذشته به میزان کافی وارد کشور شده است.

اگر قصد دنبال کردن اخبار گروه جامعه ایرنا به صورت کامل در حوزه‌هایی مانند محیط زیست، زنان و خانواده، رفاه و تأمین اجتماعی، حقوقی و قضایی، آموزش و پرورش، بهداشت و سلامت، هلال احمر، اورژانس، انتظامی و حوادث، بهزیستی، مسائل و آسیب‌ها و مدیریت بحران را دارید، پیشنهاد می‌کنیم هر روز سری به این سایت‌ https://www.irna.ir/service/society بزنید.

نظر شما