شناسهٔ خبر: 65536586 - سرویس ورزشی
نسخه قابل چاپ منبع: ورزش۳ | لینک خبر

از گل مردود تا پنالتی؛

کارشناسی پنج صحنه جنجالی مس رفسنجان - استقلال

دیدار استقلال و مس رفسنجان با صحنه‌های مشکوک و بحث‌برانگیزی همراه بود.

صاحب‌خبر -

به گزارش "ورزش سه"، استقلال در شرایطی از دور رقابت‌های جام حذفی کنار رفت که رضا عادل، داور مسابقه، قضاوت بحث برانگیزی داشت. او ابتدا در دقیقه ۹ یک پنالتی مشکوک به سود آبی‌ها اعلام کرد که البته این پنالتی تبدیل به گل نشد تا بازی بدون گل ادامه پیدا کند.

سپس در دقایق پایانی نیمه اول نیز یک صحنه مشکوک دیگر در محوطه جریمه مس رفسنجان رخ داد که این‌ بار عادل اعتقادی به پنالتی نداشت و دستور به ادامه بازی داد تا با اعتراض آبی‌پوشان همراه شود.

در نیمه دوم نیز گل دوم مس رفسنجان در شرایطی به ثمر رسید که به نظر می‌رسید بازیکن این تیم در موقعیت آفساید قرار دارد. همچنین در دقایق پایانی بازی، آبی‌ها موفق شدند دروازه حریف را باز کنند اما این گل مردود اعلام شد.

کارشناسان داوری به بررسی و تحلیل این صحنه‌ها پرداخته‌اند:

برخورد حامد لک و محمدحسین مرادمند (دقیقه ۹- پنالتی)

ویدئو: 326379

محمدرضا ابوالفضلی: در این صحنه اگر دروازه‌بان ثابت قرار می‌گرفت و در حالت درجا پَرش می‌کرد خطا نبود، اما با توجه به اینکه حرکتِ گلر نیز مانند مهاجم برای جدال با توپ، به سمت جلو بود، لذا دیرتر به توپ رسید و‌ مهاجم موفق‌تر عمل نمود و پس از اینکه بازیکن آبی به توپ ضربه زد در ادامه دروازه‌بان (که می‌بایست ریسک حرکت خود را بپذیرد) با بدن خود به وی ضربه وارد می‌نماید، لذا پنالتی به درستی اعلام گردید.
محمدحسین ترابیان: پس از اینکه مهاجم توپ را با سر می‌زند، و قبل از اینکه توپ از زمین بازی خارج شود، دروازه‌بان، مهاجم را سرنگون می‌کند. تصمیم داور در اعلام پنالتی درست بود.
مهدی عالیقدر: دروازه‌بان علي‌رغم اينكه توپ را دفع مي‌كند، در محاسباتش اشتباه كرده و مدافع را هم با خطا متوقف مي‌كند، لذا پنالتي صحيح است.
ابراهیم میرزابیگی: حامد لک بازیکن استقلال را می‌زند و پنالتی درست بود.
حسین عسگری: پنالتی کاملا درست بود. دروازه‌بان مس در محاسبات خود برای جدال هوایی اشتباه می‌کند و دیر می‌پرد و این موضوع باعث می‌شود که مهاجم توپ را بزند و دروازه‌بان مهاجم را بزند.
بابک وسیله‌بر: دروازه‌بان در جریان بازی در داخل محوطه جریمه خود با بی‌احتیاطی مرتکب خطای پریدن روی حریف می‌شود که جریمه آن اعلام ضربه پنالتی بدون جریمه شخصی می‌باشد.
سعید علینژادیان: تصمیم درست داور در اعلام پنالتی است. دروازه‌بان در محاسبات خود برای زدن توپ اشتباه می‌کند که باعث سرنگونی مهاجم استقلال می‌شود.

ضربه پنالتی صالح حردانی (دقیقه ۱۱- نیاز به تکرار)

1997801

محمدرضا ابوالفضلی: با توجه به حضور مدافعین قبل از ضربه، پنالتی باید تکرار می‌شد. ذکر این نکته ضروری است که این مهم، اگر به‌طور یکنواخت توسط کلیه داوران رعایت گردد، کمتر شاهد اینگونه نقض قوانین خواهیم بود.
محمدحسین ترابیان: طبق قانون به علت ورود بازیکنان دو تيم قبل از اینکه زننده ضربه پنالتی به توپ ضربه بزند، می‌بایست ضربه تکرار می‌شد. ولی تکرار این صحنه‌ها با توجه به تعداد و میزان ورود بازیکنان قبل از زدن ضربه سختگیرانه می‌باشد.
مهدی عالیقدر: در اينكه اين ضربه پنالتي مي‌بايست تكرار شود شكي نيست، اما جسارت انجام اين قانون معمولا بسيار دشوار بود و كمتر داوري ديده مي‌شود كه اين قانون را به‌درستي انجام دهد.
ابراهیم میرزابیگی: بازیکنان وارد محوطه جریمه شدند و اگر داور می‌خواست خیلی دقیق قانون را اجرا کند، باید تکرار می‌شد، اما در دنیا هم این قانون دقیق اجرا نمی‌شود.
حسین عسگری: قوانین تکرار پنالتی در دنیا و به خصوص در فوتبال ایران تبدیل به یک معضل شده است. در این صحنه پای تعدادی از بازیکنان مس روی خط قرار دارد و یک بازیکن هم یک بدن در محوطه حضور دارد، اما با این حال در چنین شرایطی معمولا تکرار نمی‌دهند.
بابک وسیله‌بر: اگر بخواهیم طبق قانون رفتار کنیم پنالتی باید تکرار می‌شد اما ورود چند سانتی‌متری بازیکن همدسته دروازه‌بان به محوطه جریمه را همیشه چشم پوشی می‌کنند (مخصوصا که هیچ دخالتی در جریان پنالتی نداشته است). همواره توصیه شده داور کتاب قانون را با خود به زمین بازی نبرد. بنابراین ادامه بازی صحیح است.
سعید علینژادیان: طبق قانون باید ضربه تکرار شود، اما هیچ کجای دنیا این قانون اجرا نمی‌شود و کمتر پیش می‌آید که تکرار شود. در واقع اگر بخواهیم تکرار بدهیم، سختگیرانه است.

برخورد مدافع و دروازه‌بان مس با ماشاریپوف (دقیقه 6+45- خطا)

ویدئو: 326383

محمدرضا ابوالفضلی: مهاجم پایِ مدافع را با بی‌احتیاطی زده و بر روی وی خطا می‌کند، لذا خطا در این صحنه کاملا صحیح است.
محمدحسین ترابیان: مهاجم قبل از اینکه صاحب توپ شود، با پشت پا زدن باعث سرنگونی مدافع می‌شود. تصمیم داور در اعلام خطا به نفع مدافع درست بود.
مهدی عالیقدر: مهاجم مرتكب خطا شد، لذا داور مي‌بايست بلافاصله نسبت به اعلام خطا اقدام مي‌کرد.
ابراهیم میرزابیگی: در بیرون از محوطه جریمه خطا رخ می‌دهد اما از این زاویه مشخص نیست در داخل محوطه خطایی رخ می‌دهد یا خیر.
حسین عسگری: ماشاریپوف با پای چپ، پشت پای مدافع حریف را می‌زند و خطا به درستی اعلام شد.
بابک وسیله‌بر: به جهت عدم وضوح تصویر نمی‌توان در خصوص برخورد پای مهاجم به پای مدافع نظر قطعی داد، اما تکل دروازه‌بان قابل بررسی است.
سعید علینژادیان: خطای مهاجم تیم استقلال بر روی مدافع مس رفسنجان به درستی از طرف داور تشخیص داده شد.

گل دوم مس به استقلال توسط منتظر محمد (دقیقه ۶۷- مشکوک به آفساید)

ویدئو: 326392

محمدرضا ابوالفضلی: این صحنه در نگاه اول با توجه به سریع اتفاق افتادن آن، صحیح به نظر می‌رسید اما در تصاویر آهسته بازیکن مهاجم، هنگام زدن ضربه توسط همدسته، با توجه به استقرار آخرین مدافع، نیم‌ بدن جلوتر است، لذا گلی که به ثمر رسید در موقعیت آفساید بوده و مردود می‌باشد.
محمدحسین ترابیان: از این زاویه بازیکن مهاجم در موقعیت آفساید صاحب توپ می‌شود. کمک داور باید آفساید مهاجم را اعلام می‌کرد.
مهدی عالیقدر: به نظر مي‌رسد مهاجم نيم بدن جلوتر از مدافع ماقبل آخر است و از خط مركزي زمين نيز می‌توان گفت كه گل در وضعيت آفسايد به ثمر رسيده است.
ابراهیم میرزابیگی: گل مس در موقعیت آفساید به ثمر رسید.
حسین عسگری: بازیکن مس در آفساید قرار داشت و کمک داور در این صحنه اشتباه کرد.
بابک وسیله‌بر: گل در شرایط آفساید به ثمر رسیده که باید مردود اعلام می‌شد. زمان لمس توپ توسط هم‌دسته مهاجم در وضعیت آفساید قرار داشت.
سعید علینژادیان: آفساید بازیکن مس رفسنجان محرز است. متاسفانه کمک داور به دلیل عدم تمرکز روی این صحنه اشتباه کرد.

گل استقلال به مس رفسنجان (دقیقه ۸۷- مردود)

ویدئو: 326398

محمدرضا ابوالفضلی: واضح است که مهاجم استقلال هنگام جدال بر سر تصاحب توپ با دروازه‌بان نتوانست موفق عمل کند و این گُلر بود که ابتدا به توپ رسید و سعی در کنترل کردن آن داشت اما در ادامه مهاجم بر روی وی مرتکب خطا گردید.
محمدحسین ترابیان: مهاجم با بدن ضربه به دروازه‌بان ضربه می‌زند و باعث سرنگونی او می‌شود. اعلام خطا تصمیم درست داور در این صحنه بود.
مهدی عالیقدر: داور اگر خطاي مهاجم را به روي دروازبان اعلام كرده، مي‌بايست خيلي سريع‌تر آن را اعلام مي‌نمود و به نظر مي‌رسد با كمي تأمل اينكار را انجام داده كه خود جاي سوال دارد!
ابراهیم میرزابیگی: بازیکن استقلال زمانی که توپ در کنترل دروازه‌بان قرار داشت، مرتکب خطا روی او شد و داور هم به درستی خطا اعلام کرد.
حسین عسگری: توپ در دست دروازه‌بان است و بازیکن شماره ۵ استقلال کاملا ارادی و به وضوح روی دروازه‌بان خطا می‌کند. تصمیم داور درست بود.
بابک وسیله‌بر: پریدن مهاجم روی دروازه‌بان که باعث سرنگونی ایشان شده و اعلام خطا بدون جریمه شخصی صحیح است.
سعید علینژادیان: با جایگیری خوب داور، خطای بازیکن استقلال به درستی اعلام شد. بازیکن استقلال مانع از کنترل از کنترل توپ توسط دروازه‌بان می‌شود و خطای مهاجم به درستی اعلام شود.

نظر شما