شناسهٔ خبر: 65536572 - سرویس ورزشی
نسخه قابل چاپ منبع: ایلنا | لینک خبر

توصیه هاشمی برای توسعه رشته تنیس

وزیر ورزش و جوانان گفت: از ابتدای سال ۱۴۰۳ ما به مدیران کل استان‌ها ابلاغ می‌کنیم که برای هیچ آکادمی‌ای از سوی کمیسیون ماده ۵ مجوز صادر نخواهد شد مگر با تایید هیات استان و شهرستان‌.

صاحب‌خبر -

به گزارش ایلنا و به نقل از وزارت ورزش و جوانان، وزیر ورزش که برای حضور در فینال هفته اول رقابت‌های تور جهانی تنیس به کیش سفر کرده است، بعدازظهر امروز، دوشنبه با اعضای تیم ملی تنیس دیدار کرد. در این دیدار وزیر ورزش و جوانان اظهار کرد: از همه زحمت‌کشان به ویژه منطقه آزاد کیش که میزبانی مسابقات تور جهانی تنیس را قبول کرد، ممنونم. شاهد برگزاری مسابقات تنیس به بهترین شکل بودیم. امیدواریم این همکاری‌ها در راستای سیاست‌های توسعه‌ای ورزش ادامه داشته باشد. خوشحالیم که در جمع قهرمانان رشته‌های ورزشی هستیم و دنبال این فرصت بودیم که از نزدیک با تک‌تک عزیزان دیدار داشته باشیم. در دیدار با قهرمانان و ورزشکاران بیشتر دوست داریم که شنونده دغدغه‌های دوستان باشیم.

وی افزود: در مسیر پیش رو و مسابقات سریلانکا آرزوی موفقیت داریم و امیدواریم که همگی عزیزان دست پر بازگردند. در رشته تنیس آن چیزی که باید بیشتر به آن توجه شود بحث توسعه این رشته ورزشی است و مهم‌ترین سیاستی که فدراسیون باید آن را دنبال کند بحث توسعه‌ای است. اگر هر فدراسیون برای توسعه رشته زیرمجموعه خود قدم بردارد ما نیز چند قدم برمی‌داریم. ماهیت حضور ما در وزارت ورزش نیز به همین خاطر است. هر چیزی که به توسعه رشته تنیس کمک کند یقین بدانید که مجموعه خانواده ورزش از آن حمایت خواهد کرد.

وزیر ورزش و جوانان خاطرنشان کرد: اعتقاد داریم که تیم ملی خوب زمانی شکل می‌گیرد که آن رشته ورزشی توسعه پیدا کند و از دل توسعه می‌توانیم قهرمانان بیشتری داشته باشیم. با توجه به زیرساخت‌هایی که برای این رشته در نقاط مختلف کشور وجود دارد دیگر نباید گلخانه‌ای کار کنیم و به فکر توسعه تنیس باشیم. خیلی از زمین‌های تنیس در اختیار بخش خصوصی و دولتی است که مجموعه فدراسیون تنیس هیچ دخل و تصرفی روی آن ندارد و این باعث می‌شود که ما از همه ظرفیت کشور نتوانیم برای توسعه این رشته استفاده کنیم.

وی افزود: در رشته‌ای مثل شنا نیز با همین مشکل مواجه هستیم. با وجود استخرهای زیادی که در شهرهای مختلف وجود دارد و متعلق به بخش‌های خصوصی و دولتی است ولی همه این استخرها در راستای توسعه ورزش شنا قرار نمی‌گیرند. از دل توسعه است که می‌توانیم قهرمان تربیت کنیم و این اتفاق باید در رشته تنیس هم رخ دهد.

کیومرث هاشمی با اشاره به برنامه توسعه‌ای رشته تنیس گفت: ما باید هر باشگاه و آکادمی که در زمینه تنیس فعالیت دارد، موظف کنیم که یک تیم داشته باشند. از ابتدای سال ۱۴۰۳ ما به مدیران کل استان‌ها ابلاغ می‌کنیم که برای هیچ آکادمی از سوی کمیسیون ماده ۵ مجوز صادر نخواهد شد مگر با تایید هیات استان و شهرستان‌. این اختیار را داریم کسانی که دارند در قالب یک رشته ورزشی فعالیت می‌کنند باید با هماهنگی فدراسیون‌ها و هیات‌ها در راستای توسعه ورزش گام بردارند.

وی گفت: در بحث قیمت‌گذاری باشگاه‌های تنیس نیز باید مدیریتی انجام شود که افکار عمومی به این سمت نرود رشته تنیس فقط متعلق به افراد پولدار است. این در حالی است که وقتی به دل قهرمانان این رشته می‌رویم اکثرا از قشر ضعیف هستند. هدف ما در وزارت این است که کمکی به رشته تنیس داشته باشیم. همانطور که طبق درخواست فدراسیون زمین استقلال را به فدراسیون دادیم. ما در نقاط دیگر تهران نیاز داریم زمین‌هایی مثل باشگاه استقلال در اختیار توسعه تنیس قرار دهیم.

وزیر ورزش و جوانان خاطرنشان کرد: بحث توسعه‌ای رشته تنیس ساحلی را نیز در دست داریم و فدراسیون باید برنامه‌ریزی بیشتری برای توسعه این رشته داشته باشد. همچنین موضوع توسعه تنیس بانوان باید در راس برنامه‌های فدراسیون باشد و هرجا صحبت از توسعه داریم باید بخشی از آن در حوزه بانوان باشد.

وی افزود: نکته حائز اهمیت که شاید در بسیاری از رشته‌ها از آن غافل بوده‌ایم در بحث آموزش به ویژه در بحث مربیان بوده است. هزینه در بحث آموزش سرمایه‌گذاری است و هرچه قدر ما بتوانیم به بحث آموزش بیشتر بپردازیم و دوره‌های مختلف را برگزار کنیم قطعا نتایج مثبتی را درپی خواهد داشت. اگر نیز لازم باشد می‌توانیم از مربیان خارجی برای این دوره‌ها بهره بگیریم که باعث پیشرفت و توسعه مربیگری ما شود.

کیومرث هاشمی ادامه داد: برای اجرای طرح آمایش سرزمینی هر استان دو نماینده دارد و سه استان به صورت پایلوت انتخاب شدند که از ابتدای سال ۱۴۰۳ نقطه‌گذاری مکان‌های رشته‌های مختلف انجام خواهد شد. در هر استان هر آن چیزی که به توسعه ورزش کمک می‌کند توسط برنامه‌ای که طرح‌ریزی شده مشخص می‌شود و همه هیات‌ها باید با نفرات مشخص شده ما همکاری کنند و اطلاعات را بدهند. اماکن ورزشی سراسر کشور چه متعلق به بخش دولتی باشند و چه خصوصی باید اطلاعات آن در برنامه آمایش سرزمینی ثبت شود.

وی خاطرنشان کرد: رشته پدل نیز با توجه به اینکه مورد توجه بسیاری از مردم است باید فدراسیون به آن بپردازد چون این رشته ظرفیت قهرمانی بسیار زیادی دارد و مورد توجه مجامع جهانی نیز است. کسانی که در رشته پدل فعالیت می‌کنند می‌توانند مسیر قهرمانی را زودتر از کسانی که در رشته تنیس فعالیت دارند طی کنند.

وزیر ورزش و جوانان ادامه داد: اگر شرایط فراهم شود و مورد موافقت قرار بگیرد قصد ما این است که رشته تنیس نیز به رشته‌های جام نوروز اضافه شود چون قطعا به توسعه این رشته کمک خواهد کرد.

در ابتدای این جلسه، داود عزیزی رییس فدراسیون تنیس و حمید نداف از اعضای تیم ملی تنیس  با قدردانی از حمایت‌های وزیر ورزش و جوانان از این رشته ورزشی، گزارشی از وضعیت تیم پیش از دیدار برابر استونی ارائه کردند.

 

انتهای پیام/

برچسب‌ها:

نظر شما