شناسهٔ خبر: 65332961 - سرویس علمی-فناوری
نسخه قابل چاپ منبع: ایرنا | لینک خبر

راه‌اندازی رصدخانه ملی نخبگان برای تسهیل هرچه بهتر امور نخبگان

تهران - ایرنا - قائم مقام بنیاد ملی نخبگان هدف اصلی از راه اندازی رصدخانه ملی نخبگان را حکمرانی صحیح داده‌ها و تسهیل هرچه بهتر امور نخبگان دانست.

صاحب‌خبر -

سیدسلمان سیدافقهی در بیست و چهارمین نمایشگاه رسانه های ایران با حضور در غرفه ایرنا در گفت و گو با خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا با بیان اینکه برای نخستین بار هیات امنای بنیاد ملی نخبگان در دولت سیزدهم پس از گذشت هشت سال تشکیل شد، خاطرنشان کرد: هیات امنای بنیاد مصوب کرد رصدخانه ملی نخبگان تشکیل شود که ماموریت و وظیفه آن رصد مهاجرت و گردش نخبگان و همچنین رسیدگی به مسائل دیگری همچون حوزه معیشت، مسکن، اشتغال، بیمه و سایر موضوعات مرتبط با نخبگان باشد.

وی افزود: مطابق بندی از مصوبه هیات امنا بنیاد ملی نخبگان قرار شد این مجموعه برای تشکیل رصدخانه ملی مهاجرت با دستگاه های اجرایی مرتبط و ذی مدخل در حوزه اطلاعات مرتبط با نخبگان ارتباط برقرار کند که مهمترین این مجموعه ها وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و همچنین وزارتخانه های بهداشت و کشور است.

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان با اشاره به برگزاری جلساتی با نمایندگان دستگاه های مرتبط با حوزه نخبگان تصریح کرد: در این بخش شاهد همکاری این مجموعه ها در به اشتراک گذاشتن داده ها بودیم.

وی افزود: همچنین یک تعاملی را با فرماندهی فراجا داشتیم و انصافا آنها پای کار آمدند و از راه اندازی رصدخانه ملی مهاجرت نخبگان حمایت کردند.

سیدافقهی با تاکید بر اینکه رصدخانه ملی نخبگان برای تسهیل هرچه بهتر امور نخبگان است، تصریح کرد: قرار شد دفتری برای پلیس گذرنامه در بنیاد ملی نخبگان با هدف تسهیل امورات مختلف نخبگان چه در حوزه رصدخانه و چه درحوزه تسهیل گیری در اموراتی همچون خدمت سربازی و ورود و خروج نخبگان و مباحثی از این دست داشته باشیم.

وی افزود: بر همین اساس و در راستای جلوگیری از سوءاستفاده افراد سودجو و صیانت از حقوق مادی و معنوی نخبگان و همچنین در پی دستور رییس جمهور مبنی بر «ضرورت تسهیل امور ورود و خروج و صدور روادید برای استعدادهای برتر و نخبگان» و به منظور تقویت دیپلماسی علمی و همکاری‌های بین‌المللی در ساحت‌های گوناگون نخبگی، همکاری با پلیس گذرنامه در قالب خدمت‌رسانی ‌پلیس به جامعه نخبگانی و تسهیل امور در چهارچوب‌های قانونی در دستور کار بنیاد نخبگان قرار گرفته است.

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه این رصدخانه تقریبا آماده رونمایی است، گفت: قرار است در این رصدخانه اطلاعات متقن و قابل اتکا از خروج نخبگان داشته باشیم و حتی اگر روندی در حال شکل گیری است پیش بینی ها را داشته باشیم و برای آن در رصدخانه چاره اندیشی کنیم.

وی افزود: مهمتر از اینها هم پیشگیری از مهاجرت های بدون هدف یا با اطلاعات ناقص نخبگان است و این موضوع در دستور کار ما قرار دارد.

رصدخانه ملی نخبگان اثربخشی نخبگان را رصد خواهد کرد
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه وظیفه رصدخانه ملی بسیار فراتر از این است، رصد اثربخشی نخبگان در حل مسائل کشور را از آن جمله دانست.

سیدافقهی رصد چگونگی استفاده از ظرفیت نخبگان در دستگاه های دولتی و بخش خصوصی و همچنین میزان رضایت مندی نخبگان از وضعیت شغلی خود و وظایفی که نخبگان در قبال دستگاه های اجرایی و بخش خصوصی و نهایتا حوزه اقتصاد، فرهنگ، سیاست و جامعه و بحث های مختلف حوزه تخصصی خود دارند را از جمله دیگر وظایف رصدخانه جدید نخبگان عنوان کرد.

وی گفت: رصدخانه ملی نخبگان در واقع به نوعی وظیفه رسیدگی امورات نخبگان را بر اساس حکمرانی داده را برعهده خواهد داشت و تهیه گزارشات برای سیاست گذاری که براساس آن روال ها در حوزه نخبگان طراحی و به روزرسانی و اصلاح خواهد شد در رصدخانه انجام می شود.

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه شکل گیری رصدخانه یک فرآیند مرحله به مرحله است، افزود: بر اساس ضرورت ابتدا حوزه مهاجرت را بررسی می کنیم و در ادامه باید در حوزه نخبگان و مهاجرت آنها چاره اندیشی کنیم. در فازهای بعدی و به تناوب نیز رصدخانه به بلوغ خود خواهد رسید.

نظر شما