شناسهٔ خبر: 65332420 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: ایرنا | لینک خبر

دیدار مکرون و پاشینیان و تاکید بر به رسمیت شناخته شدن مرزهای ارمنستان از سوی باکو

تهران- ایرنا- امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه چهارشنبه در دیدار با نیکول پاشینیان نخست‌وزیر ارمنستان در پاریس، تاکید کرد که جمهوری آذربایجان باید مرزهای ارمنستان را به رسمیت بشناسد.

صاحب‌خبر -

به گزارش ایرنا به نقل از تارنمای خبری آرمنا پرس، رئیس جمهور فرانسه با بیان اینکه باکو باید تصمیم دادگاه بین‌المللی دادگستری مبنی بر بازگشت امن و بدون مانع آوارگان بیرون رانده شده از قره‌باغ کوهستانی را اجرا کند، خاطرنشان کرد: بر اساس تصمیم دادگاه بین‌المللی دادگستری، جمهوری آذربایجان باید شرایطی را فراهم آورد که کسانی که بعد از ۱۹ سپتامبر ۲۰۲۳ (۲۸ شهریور ۱۴۰۲) قره‌باغ کوهستانی را ترک کرده و اکنون مایل به بازگشت هستند، بتوانند بی هیچ مشکلی به محل زندگی خود بازگردند.

به گزارش ایرنا، درگیری بر سر قره‌باغ سابقه طولانی و تاریخی دارد ولی درگیرهای معاصر در قره‌باغ از ابتدای سال ۱۹۹۰ میلادی و همزمان با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی میان جمهوری‌های تازه استقلال یافته جمهوری آذربایجان و ارمنستان آغاز و در سال ۱۹۹۴ پس از کشته شدن ۳۰ هزار نفر از ۲ طرف متوقف شد.

بحران قره‌باغ که در فوریه سال ۱۹۸۸ تبدیل به یک جنگ ویرانگر شد و تا مارس ۱۹۹۴ ادامه یافت، در ناحیه‌ای به همین نام در جنوب جمهوری آذربایجان رخ داد. در این منطقه که عمده جمعیت آن ارمنی هستند با پشتیبانی ارمنستان و مقابله جمهوری آذربایجان یک جنگ تمام عیار شکل گرفت و حدود ۶ سال به طول انجامید که طی آن حدود ۳۵ هزار نفر کشته و بیش از ۸۰۰ هزار نفر نیز از منازل خود آواره شدند.

پس از جنگ دوم قره‌باغ در سال ۲۰۲۰ که با قرارداد آتش بس به میانجیگری روسیه به پایان رسید، سه تا ۶ هزار نیروی حافظ صلح روسی در منطقه مستقر شدند و تلاش برای برقراری آتش بس بین طرفین را آغاز کردند ولی در ۳۳ ماه گذشته، آتش بس بین طرفین آذری و ارمنی بارها نقض شده است.

جمهوری آذربایجان در جریان درگیری‌های نظامی ۴۴ روزه سال گذشته توانست سرزمین‌های خود در قره باغ که نزدیک به ۳۰ سال تحت اشغال قرار گرفته بود را آزاد کند.

این درگیری‌های نظامی با امضای ۲۰ آبان ماه سال گذشته بیانیه سه جانبه روسای جمهوری آذربایجان، روسیه و نخست وزیر ارمنستان به پایان رسید و دولت باکو در پی این پیروزی اجرای برنامه گسترده بازسازی را در مناطق آزاد شده، آغاز کرد.

نظر شما