شناسهٔ خبر: 65318542 - سرویس اجتماعی
نسخه قابل چاپ منبع: ایسنا | لینک خبر

هدیه وزیر علوم به برگزیدگان جشنواره شهید چمران

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: برگزیدگان جشنواره علمی شهید چمران هر میزان هدیه‌ای را از سازمان بسیج دانشگاهی دریافت کنند، به همان میزان وزارت علوم هم هدیه خواهد داد.

صاحب‌خبر -

به گزارش ایسنا، محمد علی زلفی گل، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در دومین جشنواره شهید چمران که در دانشگاه تهران برگزار شد، با اشاره به فعالیت های خود در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اظهار کرد: در این دو سال و نیم حضور بنده در وزارت علوم، فرمایشات مقام معظم رهبری سرلوحه کار قرار گرفته است. برخی از مسئولین ما فکر می کنند دانایی یک روزه به دست می آید؛ در حالی که دانایی آسانسوری و رانتی نیست. بلکه برای داشتن جامعه دانا باید برنامه کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت داشته باشیم و نتیجه آن را ۲۰ سال بعد دید.

وی افزود: جامعه دانا در بستر عقل، علم قانون و فرهنگ شکل می گیرد. بزرگترین سرمایه جاودانه هر کشوری فرهنگ سالم است. فرهنگی که می‌گوید کار برای تراکتور است، فرهنگ زایش ندارد. باید کار را مقدس بشماریم.

زلفی گل بخشی از فعالیت ها را تدوین آیین نامه سرآمدان فرهنگی، اجرای نگاه کلان و فرد به فرد، راه اندازی سامانه فرهنگ نما، تاسیس سامانه نیاز سنجی نظام ایده ها و نیازها، بازگشایی  و بازسازی دانشگاه ها پس از کرونا، مدیریت اعتراضات سال گذشته، اجرای طرح منش استادی، پرداخت کارت پژوهانه به اساتید، تجهیز آزمایشگاه ها، افزایش پژوهانه اساتید در سال های آینده، نمایه شدن ۶۰ مجله جدید در پایگاه های استنادی بین المللی، افزایش هسته فناور، رشد قرارداد با صنعت، تعیین تکلیف افراد بورسیه شده در دانشگاه ها، تدوین آیین نامه پژوهشگران مستقل، افزایش تعداد دانشمندان بین المللی یک درصد بین المللی برشمرد.

زلفی گل با بیان اینکه سامانه نظام ایده ها (نان) را راه اندازی کرده ایم، گفت: حدود ۱۲ هزار نیاز کشور در این سامانه ثبت شده است، اساتید و محققان می‌توانند در راستای نیازهای کشور پژوهش و تحقیقات خود را انجام دهند.

وی با اشاره به راه اندازی صندوق علوم و فناوری گفت: اعتبارات پژوهشی شرکت های دولتی وارد این صندوق می شود و این اعتبارات در راستای نیازهای جامعه با دانشجویان و اساتید قرارداد بسته می شود. سال گذشته ۲ هزار میلیارد قرارد منعقد شده است.

وی با بیان اینکه گاهی برخوردهای سیاسی نتایج زحمات گروه های سیاسی و نظام را زیر سوال می برد، گفت: طبق آمار در سال  ۲۰۰۴ تعداد ۴ دانشمند بین المللی یک درصد داشتیم؛ اما این تعداد درسال ۲۰۲۲ تعداد ۸۴۱ دانشمند بین المللی یک درصد بین الملی شده است. وظیفه دارم از تمام معاونین و روسای دانشگاه ها که در سال های گذشته حضور داشتند، تشکر کنم. این آمار یکساله بدست نیامده؛ بلکه با تلاش ها در سال های گذشته به دست آمده است.

لازم به ذکر است، به برگزیدگان جشنواره علمی شهید چمران تندیس و هدیه ۲۰ میلیون تومانی اهدا شد که با  اعلام وزیر علوم این مبلغ به ۴۰ میلیون تومان افزایش یافت.

انتهای پیام

نظر شما