شناسهٔ خبر: 65159258 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: جام‌جم آنلاین | لینک خبر

در یادداشتی اختصاصی برای جام جم آنلاین مطرح شد

‌سکوت جامعه جهانی در برابر نسل‌کشی در رفح

جنایت جنگی و نسل‌کشی در غزه در چارچوب طرح مشترک آمریکا اسرائیل برای نابودی غزه قابل تجزیه و تحلیل است. با توجه به گذشت ۱۲۹ روز از عملیات طوفان‌الاقصی در این مدت رژیم صهیونیستی به کشتار و کوچ اجباری مردم غزه پرداخته و شمار شهدای غزه نیز از ۲۸ هزار نفر فراتر رفته است.

صاحب‌خبر -

جنایت و نسل کشی رژیم صهیونیستی در نوار غزه همچنان ادامه داد. حمله وحشیانه اخیر هواپیما‌های رژیم صهیونیستی به شهر رفح نیز این رویکرد رژیم صهیونیستی را تایید می‌کند، براساس گزارش‌هایی که تاکنون منتشر شده است. در اثر حملات توپخانه‌ای، موشکی و هوایی بی‌سابقه رژیم صهیونیستی به رفح تاکنون بیش از ۱۰۰ نفر شهید و ۲۳۰ نفر نیز زخمی شده یا زیر آوار گرفتار شده‌اند.

‌جنایت جنگی و نسل‌کشی در غزه در چارچوب طرح مشترک آمریکا اسرائیل برای نابودی غزه قابل تجزیه و تحلیل است. با توجه به گذشت ۱۲۹ روز از عملیات طوفان‌الاقصی در این مدت رژیم صهیونیستی به کشتار و کوچ اجباری مردم غزه پرداخته و شمار شهدای غزه نیز از ۲۸ هزار نفر فراتر رفته است.

این روز‌ها نیز رژیم صهیونیستی در صدد کوچ اجباری بیش از یک میلیون نفر از ساکنان غزه برآمده است و ظاهرا آمریکا نیز مخالفتی با این رویکرد رژیم صهیونیستی ندارد. به همین دلیل بنیامین نتانیاهو با استفاده از همراهی و کمک آمریکا می‌خواهد طرح خود را برای کوچ اجباری اهالی غزه و رفح اجرایی کند. به عبارت دیگر با توجه به اهمیت رفح در ارتباط غزه با مصر رژیم صهیونیستی می‌خواهد رفح را بشدت بمباران کند و ساکنان این منطقه را وادار به کوچ اجباری کند.

این در حالی است که جامعه جهانی در برابر این جنایت و نسل‌کشی سکوت کرده است البته کشور‌های عربی نیز در این خصوص سکوت کرده‌اند برای نمونه اتحادیه عرب تاکنون هیچ بیانیه‌ای در محکومیت کشتار مردم رفح صادر نکرده است. به همین دلیل شرایط بسیار پیچیده شده و در این بین اسرائیل تلاش می‌کند طرح‌اش برای حذف غزه از نقشه جغرافیای فلسطین اشغالی را اجرایی کند.

 در خصوص اقدامات و رویکرد رهبران مصر نیز در این خصوص باید یادآوری کرد که با توجه به شرایط موجود به نظر نمی‌رسد، مصر بتواند اقدامی عملی انجام دهد. در واقع اگر توافقنامه صلح بین اسرائیل و مصر لغو شود، این اقدام به نفع مردم فلسطین خواهد بود. اما چنین اراده‌ای در بین رهبران مصر دیده نمی‌شود. به عبارت دیگر مصر با توجه به مسائل اقتصادی و جغرافیایی در شرایطی قرار ندارد که بتواند به طور مستقیم با آمریکا و اسرائیل وارد درگیری شود و حتی قادر باشد مناسبات خود را با آن‌ها به پایین‌ترین سطح به رساند.

نظر شما