شناسهٔ خبر: 63966780 - سرویس اجتماعی
نسخه قابل چاپ منبع: ایسنا | لینک خبر

سخنگوی شورای نگهبان:

جریان دانشجویی باید خود را از مباحث حاشیه‌ای دور کند و به مسائل اثرگذار توجه کند

محمدرضا نورمحمدیان

سخنگوی شورای نگهبان با تاکید بر اینکه جریان دانشجویی باید خود را از مباحث حاشیه‌ای دور کند و به مسائل اثرگذار توجه کند، عنوان کرد: نباید از هم‌نشینی با دانشجویان پرهیز داشت و نباید بین خود و دانشجو فاصله‌ای قرار دهیم چراکه در این صورت ما خود را از یک سرمایه و گنجینه ارزشمند بی‌بهره کرده‌ایم.

صاحب‌خبر -

به گزارش ایسنا، هادی طحان نظیف عضو حقوقدان و سخنگوی شورای نگهبان ظهر یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ در جلسه پرسش و پاسخ به مناسبت گرامی‌داشت مقام دانشجو که با عنوان «آقای سخنگو» از سوی تشکل جامعه اسلامی دانشجویان دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران در سالن دکتر عنایت این دانشکده برگزار شد، با بیان اینکه جامعه دانشجویی ایام در طول تاریخ همواره حضور پر افتخار و احترام برانگیزی در کنار مردم داشته است گفت: جامعه دانشجویی همیشه از میان مردم بوده و برای آنها تلاش کرده است؛ جریان دانشجویی در دهه‌ها و سالیان مختلف نشان تحولات اجتماعی در جامعه علمی و سیاسی کشور بوده است.

وی افزود: وقتی از آزادی‌خواهی، عدالت خواهی و استکبار ستیزی و رفتارهای استعمار سایزی صحبت می شود همیشه اول از همه از جریان دانشجویی صحبت می شود و این نشان می‌دهد که این جریان همواره بصیرت داشته و درست دیده است؛ بر همین اساس نیز دشمنان نیز همواره به دنبال کمرنگ کردن این جریان بوده‌اند غافل از اینکه آرمان خواهی از ویژگیهای ذاتی مانعه دانشجویی است.

سخنگوی شورای نگهبان با اشاره با آرمانخواهی جریانات دانشجویی گفت: امام خمینی (ره) همواره دانشگاه را مبدأ تحولات می‌دانستند و همین توجه و اهتمام را در بیان رهبر انقلاب نیز مشاهده می‌کنیم و رهبران جمهوری اسلامی ایران همواره جایگاه رفیع دانشگاه را دیده‌اند و به آن باور داشته‌اند.

طحان نظیف با بیان اینکه «گفتمان سازی از انتظاراتی است که از جریان دانشجویی می‌رود»، عنوان کرد: جریان دانشجویی باید خود را از مباحث حاشیه‌ای دور کند و به مسائل اثرگذار توجه کند؛ تحقق تمدن نوین اسلامی از آرمانهای بلندی است که جریان دانشجویی می‌تواند به آنها توجه کند. جهان سلطه نیز چون این اثرگذاری را در جریان دانشجویی می‌بیند، می‌خواهد آن را تحت تاثیر خود قرار دهد ولی زهی خیال باطل؛ چراکه هیچ گاه دانشجویان ما در مسیری که آنها دنبال می‌کنند، قرار نگرفته اند و تلاش‌های دشمنان در این زمینه بی ثمر مانده است.

وی با تاکید بر اینکه جامعه دانشجویی ما با الگوی های بی بدیلی روبرو است که اتفاقا آنها باعث شدند این مسیر روشن بماند، در توصیه‌ای به مسئولان گفت: نباید از هم‌نشینی با دانشجویان پرهیز داشت و نباید بین خود و دانشجو فاصله‌ای قرار دهیم چراکه در این صورت ما خود را از یک سرمایه و گنجینه ارزشمند بی‌بهره کرده‌ایم. جریان دانشجویی نیز باید به دنبال امید آفرینی باشد؛ امید به آینده و امید به دستیابی به پله‌های رشد و ترقی از ویژگیهای دانشجویی این و با این فضا می‌توان مفاهیم متعالی اسلام را تبیین کرد و نگاه جهان شمول قانون اساسی را تبیین و معادلات جهانی را بر هم زد.

عضو شورای نگهبان با بیان اینکه جریان دانشجویی نباید اجازه دهد برای او مسائل بی اهمیتی را طراحی کنند، به وجود استاندارد دوگانه در غرب اشاره و تاکید کرد: امروز شاهد استانداردهای دوگانه و چهره زشت  غرب در موضوع غزه هستیم؛ مشاهده می‌کنیم که با وجود گذشت حدود ۶۴ روز از آغاز نسل کشی در غزه یا کسی به روی خود نمی‌آورد با اینکه قطعنامه‌ آتش بس سازمان ملل وتو می‌شود. گفتمان مقاومت در حال طی کردن راه خود است و اتفاقا خیلی از آزادگان جهان در حال دست یافتن به حقایقی در این زمینه هستند.

طحان نظیف ادامه داد: آنچه که باید جریان دانشجویی مراقب باشد این است که اولویت‌های ما را تغییر ندهند؛ این همه جوش و خروش‌هایی که در دنیا مشاهده می‌کنیم به ما نشان می‌دهد که می‌توان در این فضای غبارآلود نیز جهاد تبیین را در دستور کار قرار داد و حرف‌های نو را به گوش آزادگان جهان رساند.

وی همچنین به ارائه توضیحاتی درباره مسئولیتهای شورای نگهبان در زمینه برگزاری انتخابات پرداخت و گفت: ۱۱ اسفند ماه سال جاری شاهد برگزاری دو انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری هستیم؛ طبیعتاً اقدامات اجرایی و نظارتی از ماه‌ها و چه بسا سال گذشته در جریان است و تمام تلاش مجریان بر این است که انتخاباتی پر شور و در حد و تراز جمهوری اسلامی ایران برگزار شود.

سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به اصلاح قانونی انتخاباتی طی ماه‌های اخیر عنوان کرد:  بیش از ۷ سال قبل سیاست‌های کلی انتخابات از سوی رهبری ابلاغ شد و به اذعان همه کسانی که درگیر برگزاری انتخابات بودند، قانون انتخابات مصوب سال ۷۸ نیازمند اصلاحات است؛ بر همین اساس از محلی گذشته موضوع اصلاح قانون انتخابات پیگیری شد و در مجلس فعلی نیز به این موضوع توجه شد و در نهایت طب یک سال گذشته به طور جدی به آن پرداخته شد.

طحان نظیف با تاکید بر نیاز روان‌سازی فرآیندهای انتخاباتی در کشور گفت: کشوری هستیم که تعداد ثبت نام‌ها در انتخابات به ویژه مجلس شورای اسلامی بسیار بالاست؛ درباره این که این تعداد خوب است یا بد اظهار نظری نداریم اما واقعیت این است که تعداد بالاست و طبیعتاً زمانهای بررسی هم باید طولانی‌تر باشد. طبیعی بود که یکی از مطالبات توسعه زمانهای بررسی صلاحیت‌ها باشد تا کار با خیال آسوده‌تری انجام شود.

وی همچنین به اضافه شدن مرحله‌ی پیش ثبت‌نام یه فرآیند ثبت‌نام از داوطلبان انتخابات مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و افزود: اضافه شدن یک مرحله به عنوان پیش ثبت نام در فرآیند اعلام کاندیداتوری داوطلبان انتخابات مجلس شورای اسلامی بسیاری از هزینه‌های معنوی افراد را کاهش داد. با وجود اصلاحاتی که صورت گرفته است به صراحت می‌گویم که بسیاری از موضوعاتی که در سیاست‌های کلی انتخابات آمده بود در مصوبه مجلس دیده نشده است اما این مصوبه را چند گام رو به جلو در راستای اجرایی شدن سیاستهای کلی انتخابات می‌دانیم.

عضو  شورای نگهبان با بیان اینکه در تقویم انتخابات مجلس شورای اسلامی امروز در ایام رسیدگی به اعتراضات داوطلبان انتخابات در هیئتهای نظارت استانی هستیم، عنوان کرد: در حال حاضر دو مرحله پیش ثبت نام و ثبت نام پشت سر گذاشته شده و هیئت های اجرایی متشکل از ۸ نفر از معتمدان مردمی و فرماندار و رئیس ثبت احوال و یک نفر حقوقدان منصوب دادگستری که هیچ ارتباطی با شورای نگهبان ندارند، اولین مرحله بررسی صلاحیت‌ها را اجرا و نظر خود را اعلام کردند. مرحله بعد مرحله هیئت‌های نظارت استان است که چنانچه شکایتی از مرحله قبل وجود دارد، طی ۵۰ روز این هیئت مهلت  رسیدگی به شکایات دارد و در مرحله بعد نیز مربوط به هیئت نظارت مرکزی است که ۳۰ روزه است. الان در مرحله هیئتهای نظارت استان هستیم.

طحان نظیف با تاکید بر اینکه علت اینکه در قانون چندین مرحله برای بررسی صلاحیت داوطلبان پیش بینی شده است، رسیدن طرفین به اتقان و آسودگی درباره رای نهایی است، تصریح کرد: ملاک و مبنای مادر  شورای نگهبان در بررسی‌ صلاحی‌ها مانند همیشه قانون است و بر اساس قانون داوطلبان کاندیداتوری انتخابات مجلس باید دارای یکسری شرایط باشند.

وی همچنین با اشاره به بررسی مصوبات مربوط به لایحه برنامه هفتم توسعه در شورای نگهبان عنوان کرد: الان در حال بررسی چند مصوبه در شورای نگهبان هستم که از مهمترین آنها لایحه برنامه هفتم توسعه کشور است که در ۳ نوبت در حال بررسی آن هستیم و تلاشمان بر این است که از سال آینده این برنامه مبنای کار دستگاه‌ها قرار بگیرد. تا کنون ۲۹ جلسه در شورای نگهبان در این زمینه برگزار شده است. همچنین چندین مصوبه دیگر از جمله لایحه مربوط به عفاف و حجاب است که در مرحله قبل نسبت به آن ابهامات و اشکالاتی وارد شد و الان مجلس الهامات و اشکالات ا را اصلاح کردند و بررسی این مصوبات در دستور کار شورای نگهبان قرار دارد.

به گزارش ایسنا، سخنگوی شورای نگهبان در ادامه این نشست دانشجویی در پاسخ به پرسش یکی از دانشجویان درباره ابهامات وارده از سوی شورای نگهبان درباره لایحه عفاف و حجاب تاکید کرد: لایحه‌ای مثل عفاف و حجاب که حجم بسیاری دارد و از  لوایح مفصل محسوب می‌شود، سیر و فرآیند قانونی را باید طی کند و  ما نیز مانند هر طرح و لایحه ای با این لایحه برخورد می‌کنیم و قرار نیست اگر در جایی با اشکال و ابهامی مواجهیم، از آن چشم پوشی کنیم. این اطمینان را همواره داده‌ایم که ما در شورای نگهبان کار خود را آنجا می‌دهیم و اگر در جایی ایراد یا ابهامی باشد تا برطرف شدن ایرادات و ابهامات از آن عبور نمی‌کنیم.

طحان نظیف با بیان اینکه هنوز وارد بررسی مجدد لایحه عفاف و حجاب نشده‌ایم، ادامه داد: گاهی اوقات برخی مصوبات چندین بار میان شورای نگهبان و مجلس در رفت و آمد است و از این بابت نگرانی‌ای وجود ندارد. 

وی در پاسخ به پرسش دانشجوی دیگری درباره عدم تحقق کامل برنامه‌های توسعه‌ای در کشور و وجود موادی مغایر با قانون اساسی در مصوبه مجلس درباره برنامه هفتم توسعه تاکید کرد: عدم تحقق کامل اهداف برنامه‌های توسعه ای نیاز به یک آسیب‌شناسی دارد. شورای نگهبان در حد بررسی لایحه در این حد که مصوبات در چارچوب قانون اساسی و مخالف شرع نباشد، وظیفه دارد و نمی‌تواند در لوایح مصوب شده برنامه‌های توسعه ای تغییراتی اعمال کند.

سخنگوی شورای نگهبان همچنین در پاسخ به پرسش دیگری درباره علت عدم اطلاع رسانی درباره دلایل رد صلاحیت‌ها یا عدم تائید صلاحیت‌های داوطلبان کاندیداتوری  انتخابات مجلس تاکید کرد: انتشار دلایل رد صلاحیت نیاز به قانون دارد و قانون چنین مجوزی به ما نداده است بنابراین از ما نخواهید که بر خلاف قانون عمل کنیم.

طحان نظیف در پاسخ به پرسش دانشجوی دیگری درباره علت برگزاری جلساتی با حضور اعضای شورای نگهبان و اعضای هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی با وجود اینکه برخی از اعضای هیئت رئیسه مجلس از داوطلبان انتخابات پیش رو هستند، تاکید کرد: ما هیچ جلسه‌ای با هیئت رئیسه مجلس نداشته‌ایم؛ ما به عنوان ناظر انتخابات با مجری انتخابات جلساتی داریم اما از اساس وجود هرگونه جلسه درباره انتخابات با هیئت رئیسه مجلس را تکذیب می‌کنیم. البته ممکن است با برخی از نمایندگان در فرآیند بررسی صلاحیت‌ها جلساتی داشته باشیم.

وی در ادامه در پاسخ به ادعای دانشجویی مبنی بر اینکه در فضای مجازی مطرح شده که آیت‌الله هاشمی رفسنجانی توصیه‌ای به شورای نگهبان داشته که در زمینه تایید اجتهاد حسن فریدون در انتخابات مجلس خبرگان رهبری به او آسان گرفته شود، با بیان اینکه شرایط قانون مشخص است و کسانی که عضو مجلس خبرگان هستند، نیازی به آزمون اجتهاد ندارند، تاکید کرد: در این باره واقعیت این است که هنوز وارد بررسی صلاحیت کاندیداهای خبرگان نشده‌ایم؛ به این دلیل که در مراحل اولیه آن هستیم و دو سه هفته پیش آزمون کتبی اجتهاد برگزار شد و در آستانه برگزاری آزمون شفاهی هستیم. 

عضو شورای نگهبان همچنین در پاسخ به پرسشی درباره طرح ادعایی مبنی بر اینکه شورای نگهبان با رد صلاحیت گروه‌های غیر اصولگرا در جامعه موجب تک قطبی شدن انتخابات در جامعه شده‌ است، گفت: من شما را به واقعیت نظام سیاسی خودمان ارجاع می‌دهم جهت قضاوت؛ طی بیش از ۴۰ سال اخیر دولت‌ها و مجالس مختلف توانسته‌اند از همین صندوق های رای تشکیل شوند؛ به نظرم چنانچه دوره‌های مختلف با یکدیگر مقایسه شود، مشاهده می‌کنیم که هر دوره خیلی با دوره‌ی دیگر تفاوت داشته است و تجربه عملی حکمرانی و زمامداری در کشور خلاف چیزی است که در سوال آمده است.

طحان نظیف تاکید کرد: ما در شورای نگهبان نگاه سیاسی، حزبی و سلیقه‌ای نداریم بلکه ما هستیم و قانون؛  ما نگاه نمی‌کنیم که فردی متعلق به جریان سیاسی الف است یا ب، بلکه نگاه می‌کنیم که آیا فردی صلاحیت قانونی لازم را دارد یا خیر؛ تجربه عملی نیز جز این را ثابت نمی‌کند.

وی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره وجود تعارض منافع در زمینه بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس خبرگان رهبری از سوی اعضایی از شورای نگهبان که خودشان داوطلب این انتخابات هستند اظهار کرد: این قانونی است که مجلس خبرگان در اختیار شورای نگهبان گذاشته است و هر لحظه که این مجلس اراده کند، می‌تواند فرآیند رسیدگی به صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس خبرگان رهبری و مرجع بررسی صلاحیت را تغییر دهند.

سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: الان عملا رسیدگی به صلاحیت‌ داوطلبان انتخابات مجلس خبرگان توسط فقهایی انجام می‌شود که خودشان داوطلب کاندیداتوری این انتخابات نیستند؛ آیت‌الله شب زنده دار نه این دوره و نه در دوره قبل برای انتخابات مجلس خبرگان رهبری نام نویسی نکردند و آیت الله جنتی نیز در این دوره به همین صورت، اعلام کاندیداتوری نکردند.

انتهای پیام

نظر شما