شناسهٔ خبر: 63964775 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: تسنیم | لینک خبر

انعقاد بیش از ۱۱ هزار قرارداد میان دانشگاه‌ها و صنایع از ابتدای امسال

معاون پژوهشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: رتبه علمی ایران از نظر سایت‌های بین‌المللی ۱۷ و ۱۵ است و در تولیدات علمی به رتبه ۱۵ جهان رسیده است.

صاحب‌خبر -

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم، پیمان صالحی معاون پژوهشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در مراسم بزرگداشت روز ملی پژوهش همزمان با آغاز هفته ملی پژوهش و فناوری، گفت: 26 تا 27 سال قبل رتبه جهانی ما در تولیدات علمی با 851 تولید علمی در جایگاه 54 دنیا بود؛ اما در سال 2022 با بیش از 78 هزار تولید علمی به رتبه 15 جهان رسیده است. 

وی ادامه داد: درباره تولیدات علمی روند افزایشی داشتیم و رتبه علمی ما از نظر 2 پایگاه بین المللی رتبه 17 و 15 است.

معاون پژوهشی وزیر علوم درباره آمارهای کشوری موجود درباره قراردادهای منعقد شده در ارتباط با صنعت و دانشگاه، توضیح داد: امسال دانشگاه‌های ما 11 هزار و 200 مورد عقد قرارداد با صنایع داشتند که مبلغ اینها حدود 5800 میلیارد تومان است. با توجه به مشکلات مالیاتی، امیدواریم با وجود قانون جهش تولید دانش بنیان، جهش ویژه‌ای در این زمینه داشته باشیم. 

به گفته صالحی در تمام استان‌ها پارک علم و فناوری و بعضا پارک تخصصی علمی و فناوری وجود دارد و دانشگاهای ما پارک علم و فناوری دارند. 

وی تصریح کرد: سال‌ها دنبال این بودیم نظام پیوسته‌ای در حوزه پژوهش ایجاد کنیم تا هر کسی در ایران ایده قابل تجاری سازی دارد، این کار را انجام دهد. از این رو مراکز رشد واحدهای فناور را راه اندازی کردیم. هر کسی به این واحدها مراجعه کند آموزش می‌بینید و مشخص می‌شود ایده او قابلیت تجاری سازی دارد یا خیر. 

معاون پژوهشی وزیر علوم با بیان اینکه 279 مرکز رشد واحد فناوری داریم، توضیح داد: در پارک علمی و فناوری ما 114 هزار نفر مشغول به اشتغال هستند. زیست بوم فناوری ما پیوسته است و سعی کردیم پیوستگی را از آموزش و پرورش تا پارک‌های علمی‌ و فناوری ایجاد کنیم. بسیاری از کشورهای جهان هنوز وارد این امر نشده اند. 

وی در بخش دیگر سخنان خود به بیان آمارهایی درباره هفته پژوهش امسال پرداخت و افزود: 11 تا  17 آذر امسال هفته استانی پژوهش و فناوری بود و هفته ملی پژوهش از 19 تا 25 آذر برگزار می‌شود. تجلیل از دانش آموزان و معلمان برتر را هرساله در دستور کار داریم و امسال هفته پژوهش در استان ها با شکوه برگزار شد. 
 
صالحی گفت: بیش از 300 تور دانش آموزی برای بازدید از دانشگاه‌ها، پژوهشگاه ها، پارک‌های علمی و فناوری برگزار کردیم. شعار روز اول هفته ملی پژوهش که امروز است نیز "پژوهش و مدرسه  و آینده سازان" انتخاب شده است. 

پایان پیام/

نظر شما