شناسهٔ خبر: 63961072 - سرویس اقتصادی
نسخه قابل چاپ منبع: برنا | لینک خبر

پرداخت ۳۸ هزار میلیارد ریال جریمه به خزانه دولت در سال جاری

سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی گفت: ۳۸هزار میلیارد ریال جریمه به خزانه دولت پرداخت شده است که به نسبت سال گذشته حدود ۸۳ درصد افزایش پیدا کرده است. سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی گفت: ۳۸هزار میلیارد ریال جریمه به خزانه دولت پرداخت شده است که به نسبت سال گذشته حدود ۸۳ درصد افزایش پیدا کرده است.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری برنا محمد علی اسفنانی سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی  امروز یکشنبه ۱۹ اذرماه در نشست خبری اظهار کرد: امسال در ۸ ماهه ابتدای سال۴۵۴ هزار ۸۸۴ فقره پرونده تشکیل شده که ۴۳۷ هزار پرونده منتهی به صدور حکم و مختومه شده است. در همین خصوص ۳۳۴ هزار فقره پرونده در حوزه کالا و خدمات تشکیل شده که  ۳۱۹هزار مختومه شده است همچنبن ۸۹ هزار ۱۴۵ فقره ویژه کالا و ارز تشکیل شده است که ۸۷ هزار و ۱۶۹ مختومه شده است.

وی درباره پرونده های تشکیل شده در حوزه بهداشت گفت: در این حوزه ۳۱ هزار و ۷۰۰ فقره پرونده تشکیل شده که ۳۰ هزار و ۱۴۶ فقره پرونده منجر به صدور حکم و مختومه شده است.

وی ادامه داد: اخیرا گزارشاتی درباره کلینیک های درمانی داشتیم که به صورت غیرمجاز در شهرهای مختلف از جمله تهران تاسیس می شود که تخلفات گوناگون دارند از جمله افراد غیر متخصص در این مراکز فعالیت می کنند و یا کلینیک غیرمجاز است و در برخی موارد هر دو مورد بوده است.

سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی گفت: در برخی آرایشگاه‌ها زنانه اقدامات پزشکی انجام می شود و تخلفاتی دارند لذا به مردم هشدار می دهیم تحت هیچ شرایطی به مراکزی که مجوز قانونی ندارند مراجعه نکنید. به معاونت درمان وزارت بهداشت و دانشگا ه های علوم پزشکی تذکر  و یادآوری می کنیم که گزارشاتی به ما رسیده است که از این مراکز بازرسی نشده و گزارش تخلفات ارسال نمی شود و باید باتوجه به اهمیت سلامت مردم به این موضوع رسیدگی شود.

سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی گفت: در بحث فوت بیمار گزارشی داشتیم اما صلاحیت رسیدگی به آن با ما نیست و باید قوه قضاییه به آن رسیدگی کند. تخلفات در بحث موضوعات زیبایی است و تزریق ژل و بوتاکس  توسط  افرادی که  تحصیلاتی در رشته پزشکی ندارند، انجام می دهند.


وی ادامه داد:  دو پرونده برای دو دبیرستان غیر انتفاعی  دخترانه در شهر تهران  تشکیل شد که اضافه دریافتی از مردم داشتند و به اتهام گران فروشی خدمات ۳ هزار و ۵۵۰ میلیارد ریال جریمه شدند،  مکلف به پرداخت  اضافه دریافتی ها به والدین شدند. اضافی پرداخت هایی که با عنوان آموزش های مکمل در برخی موارد از والدین در برخی مدارس مبالغی دریافت می شود که با همکاری وزارت آموزش و پرورش با این مدارس برخورد شد.


اسفنانی خاطرنشان کرد: پرونده دیگر در مورد جریمه یک شرکت در استان هرمزگان اقدام به قاچاق وسایل سنگین راه سازی کرده است مکلف به پرداخت دو هزار و ۷۴۶ میلیارد ریال است که هم درخصوص قاچاق و هم سایر تخلفات بوده است در این پرونده علاوه بر این که شرکت به ۲ هزار و ۳۵۳ میلیارد ریال محکوم شده اند اشخاص حقیقی نیز به پرداخت جریمه به مبلغ دو هزار و ۷۴۶ میلیارد ریال محکوم شده اند همچنین یک کارخانه تولید آرد در استان خراسان رضوی به حدود هزار میلیارد ریال محکوم شده است که توزیع خارج از شبکه داشته است. تخلف این کارخانه عرضه ۹۶۳ تن گندم خارج از شبکه بوده است که ارزش آن ۱۴۴ میلیارد ریال بوده است و این شرکت به پرداخت ده برابر ارزش کالا محکوم شده است.

وی با اشاره به سایر پرونده های ملی در سازمان تعزیرات حکومتی گفت: یکی دیگر از پرونده ها محکومیت دو هزار میلیارد ریالی یک شرکت پتروشیمی در کردستان بوده است تخلف این شرکت قاچاق ۳ هزار و ۵۰۰ تن بنزین سوپر بوده است که ارزش ریالی آن ۳۱۱ میلیارد و ۴۲۸ میلیون ریال بوده است و علاوه بر محرومیت مدیرعامل از سمت اشتغال به مدت دو سال به پرداخت ۳۱۱ میلیارد و ۴۲۸ میلیون ریال جریمه نقدی نیز محکوم شده است.

وی در پرونده های مربوط به خودروسازی ادامه داد: دو هزار و ۶۶۵ فقره پرونده خودروسازی داشتیم که به دو هزار و ۲۷۰ پرونده رسیدگی شده است و متهمان این پرونده ها به ۷۹۸ هزار و ۶۱۰ میلیارد ریال جزای نقدی محکوم شده اند که بخشی از آن وصول شده است همچنین مکلف‌ به استرداد اضافه دریافتی به خریداران شده‌اند.

وی ادامه داد: درخصوص پرونده‌های لبنیاتی نیز حدود ۳۵ فقره پرونده در ۸ ماهه گذشته تشکیل شده که مجموعا به ۲۸ میلیارد ریال جریمه نقدی پرداخت شده اند. برخی نیز عدم انجام تعهد ارزی داشته اند که به پرداخت و اعاده ارز دریافتی به بانک عامل محکوم شده اند در یک فقره به ۱میلیون و ۶۶۹ یورو محکوم به استرداد شده اند.

وی درباره پرونده های ارد و نان ادامه داد: ۱۲ هزار و ۸۶۹ فقره پرونده مختومه شده است ارزش ریالی پرونده ها ۴۰۹ میلیارد بوده است و متهمان به پرداخت یک هزار و ۸۲۹ میلیارد ریال جزای نقدی محکوم شده اند. درخصوص عرضه خارج از شبکه آرد و احتکار  ان جدود ۲ هزار و ۷۹۴ فقره پرونده تشکیل شده که ارزش ریالی آن ۲۷۶میلیارد ریال بوده و متهمان به ۶۵۵  میلیارد ریال جزای نقدی محکوم شده اند.
وی درباره تخلفات در حوزه شیرخشک گفت: اماری که در حوزه شیر خشک پیگیری کردیم چون هنوز از تمام استانها واصل نشده است امکان اعلام وجود ندارد.

وی بیان کرد:  در قانون تعزیرات حکومتی. مجلس تشخیص مصلحت نظام تمام گزارش هایی از احتکار ، گران فروشی  در مراکز دولتی و غیر دولتی رسیدگی می کند. دفتر اسناد رسمی و دارالترجمه قانون خاصی دارند که  توسط سازمان دیگر متناسب با قانون خود رسیدگی می شود.

سخنگوی سازمان تعزیرات گفت:  قطعا قاچاق سوخت در سازمان تعزیرات رسیدگی می شود،  در سه استان سیستان و بلوچستان و  استان های جنوبی پرونده های زیادی در حوزه قاچاق سوخت دارند،  موازات کالا های قاچاق صورت رفته شده  در برخی از موارد خودروی حامل از جمله کشتی، قایق ضبط می شود.

اسفنانی درباره گران فروشی در نانوایی ها تصریح کرد: نانواها دراین حوزه  ادعا هایس می کنند زیرا که چندین سال است که  اجازه افزایش. قیمت نان به آنها داده نشده است به صورت کم‌کردن وزن نان، فروش جدا آرد  تخلفاتی را انجام می دهند.  بیش از ۲هزار فقره پرونده در حوزه گران‌فروشی  رسیدگی شده است.  ما به محض دریافت گزارش تخلفات رسیدگی خواهیم کرد. مردم می توانند در سامانه ۱۳۵ ما گزارش شکایت خود را به ما اعلام کنند.

وی درباره پرونده های شرکت های هواپیمایی اعلام کرد: به دلیل سازو کار تعیین قیمت در شرکت  هواپیمایی مشخص نشده است، شرکت های هواپیمایی براساس برنامه پنجم و ششم  که تعیین قیمت بلیت آزاد است ، همچنان بلاتکلیف است.  متاسفانه برخی از شرکت های هواپیمایی عرضه بلیت به شرکت های فروشنده بلیت می کند.  این تخلف کماکان مشاهده می شود و دفاعیه ای در این زمینه دارند که هواپیماها هزینه نگهداری دارند که برای تامین این هزینه ها دست به تخلف می زنند. پرونده های متعدد ر ین زمینه تشکیل و رسیدگی شده است.

اسفنانی افزود: ۳۸هزار میلیارد ریال جریمه به خزانه دولت پرداخت شده است که به نسبت سال گذشته حدود ۸۳ درصد افزایش پیدا کرده است.
 انتهای پیام/

نظر شما